Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cu ce sa incep?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
DESIRE-OVI

DESIRE-OVI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.07.2016
Buna, sunt in  clasa a11-a la mate-info intensiv informatica, deci fac 7h/sapt info, mai exact C++(profesor excelent). Totusi as vrea sa invat de unul singur alt limbaj de programare, sau ceva nou,dar nu stiu de unde sa incep..adica din ce-am citit pe aici, unii spun ca ar trebui sa invat cum functioneaza un procesor, sau compilatorul etc-> ASM, altii ca mai bine invat java. Oricum ar fii trebuie neaparat sa invat si alte limbaje de programare deci spuneti-mi va rog, cu ce sa incep? Posted Image
(Am uitat sa mentionez ca stiu putin HTML si css)

Edited by DESIRE-OVI, 24 September 2016 - 14:05.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu trebuie sa-ti spuna cineva, uita-te pe ecran si intreaba-te daca stii sa faci cutare lucru iar daca ti se pare interesant, continua analiza/studiul (eventual intreaba aici punctual).

Edited by neagu_laurentiu, 24 September 2016 - 14:13.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Poti incepe chiar invatand C++ daca tot il folosesti la scoala. De exemplu: cat din codul de aici seamana cu ceva ce ai mai intalnit?

#4
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Eu iti recomand Python, deoarece e un limbaj usor de invatat si ce are multe module usor de folosit pt diferse chestii: automatizari, calcul matematic, calcul financiar, analizator de text, jocuri
Poti incepe cu aceasta carte http://openbookproje...thon/english3e/

Edited by danzi23, 24 September 2016 - 14:25.


#5
DESIRE-OVI

DESIRE-OVI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.07.2016

View Postdani.user, on 24 septembrie 2016 - 14:13, said:

Poti incepe chiar invatand C++ daca tot il folosesti la scoala. De exemplu: cat din codul de aici seamana cu ceva ce ai mai intalnit?

Nu prea seamana...adica in afara de instructiunile alea normale nimic...n-am folosit niciodata un framework...
Eu la scoala am invatat pana acum doar algoritmi elementari,vectori, matrici,functii, siruri de caractere,liste si introducerea de la backtraking....cand ma uit (de ex) la ce mi-ai trimis, mi se pare ca nu stiu mai nimic, de asta nu stiu de unde sa incep Posted Image

View Postdanzi23, on 24 septembrie 2016 - 14:23, said:

Eu iti recomand Python, deoarece e un limbaj usor de invatat si ce are multe module usor de folosit pt diferse chestii: automatizari, calcul matematic, calcul financiar, analizator de text, jocuri
Poti incepe cu aceasta carte http://openbookproje...thon/english3e/

ok incep cu python atunci ^^

Edited by DESIRE-OVI, 24 September 2016 - 14:37.


#6
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Daca vrei sa faci ceva si nu iti iese intreaba Google si you tube sub forma" How to .... "  ;)

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostDESIRE-OVI, on 24 septembrie 2016 - 14:02, said:

Buna, sunt in  clasa a11-a la mate-info intensiv informatica, deci fac 7h/sapt info, mai exact C++(profesor excelent). Totusi as vrea sa invat de unul singur alt limbaj de programare, sau ceva nou,
Sunt de parere ca nu ar trebui sa te arunci la un alt limbaj ci sa aprofundezi cunostintele existente. Daca o sa dai la facultatea de info/automatica vei invata acolo limbaje cate vrei, acum perfecteaza-ti gandirea.

Repet, e doar parerea mea.

#8
DESIRE-OVI

DESIRE-OVI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.07.2016

View Postjegmihai, on 24 septembrie 2016 - 15:24, said:

Sunt de parere ca nu ar trebui sa te arunci la un alt limbaj ci sa aprofundezi cunostintele existente. Daca o sa dai la facultatea de info/automatica vei invata acolo limbaje cate vrei, acum perfecteaza-ti gandirea.

Repet, e doar parerea mea.
Ok, si cum ar trebui sa fac asta, adica doar facand probleme asa pur si simplu?

Edited by DESIRE-OVI, 24 September 2016 - 15:36.


#9
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostDESIRE-OVI, on 24 septembrie 2016 - 14:35, said:

Nu prea seamana...adica in afara de instructiunile alea normale nimic...n-am folosit niciodata un framework...
Eu la scoala am invatat pana acum doar algoritmi elementari,vectori, matrici,functii, siruri de caractere,liste si introducerea de la backtraking....cand ma uit (de ex) la ce mi-ai trimis, mi se pare ca nu stiu mai nimic, de asta nu stiu de unde sa incep Posted Image



ok incep cu python atunci ^^

Daca ce faci la scoala ti se pare floare la ureche, as zice sa incepi sa te joci cu C-ul, sa citesti cartea lui Dennis Ritchie, s-o intelegi si dupa sa treci la C++-ul adevarat.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDESIRE-OVI, on 24 septembrie 2016 - 15:34, said:

Ok, si cum ar trebui sa fac asta, adica doar facand probleme asa pur si simplu?

Probleme-s pentru treburi matematice. Programare nu inseamna doar probleme matematice.
Cum a zis si neagu_laurentiu: imagineaza-ti ca vrei sa obtii ceva (un program) si intreaba-te (sau mai bine zis intreaba-ne) cum ai putea sa incepi. Functie de scop si solutie se alege apoi limbajul (sau limbajele).

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDESIRE-OVI, on 24 septembrie 2016 - 14:35, said:

ok incep cu python atunci ^^
Python este o alegere buna, pentru ca poti face cu el o paleta larga de aplicatii, si iti largesti orizontul despre ce exista: poti face jocuri, aplicatii grafice, site-uri web, cu toate tehnologiile aferente.

Dar sa inveti si C++, ca ce faci la scoala nu e C++, ci C cu cin si cout, si oricat de bun ai crede ca e acel profesor, crede-ma, e prost, pentru ca altfel n-ar fi profesor in Romania.

#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostOriginalCopy, on 24 septembrie 2016 - 16:00, said:

Dar sa inveti si C++, ca ce faci la scoala nu e C++, ci C cu cin si cout, si oricat de bun ai crede ca e acel profesor, crede-ma, e prost, pentru ca altfel n-ar fi profesor de liceu in Romania.
Am corectat partial, exista si profesori universitari buni in adevaratul sens al cuvantului.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDESIRE-OVI, on 24 septembrie 2016 - 14:02, said:

Buna, sunt in  clasa a11-a l

View Postjegmihai, on 24 septembrie 2016 - 16:04, said:

Am corectat partial, exista si profesori universitari buni in adevaratul sens al cuvantului.
Chiar era nevoie de aceasta corectura.

Nu e ca si cum am fi discutat pe acest topic despre situatia unei persoane anume, vorbeam in general, desigur.

Evident nu era despre ce vorbim, deci ai contribuit, nu gluma.

#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am luat-o ca pe o generalizare, greseala mea.

#15
DESIRE-OVI

DESIRE-OVI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.07.2016

View Postdani.user, on 24 septembrie 2016 - 15:43, said:

Probleme-s pentru treburi matematice. Programare nu inseamna doar probleme matematice.
Cum a zis si neagu_laurentiu: imagineaza-ti ca vrei sa obtii ceva (un program) si intreaba-te (sau mai bine zis intreaba-ne) cum ai putea sa incepi. Functie de scop si solutie se alege apoi limbajul (sau limbajele).


Sincer n-am nicio idee..nu stiu, de exemplu voi ce fel de programe faceati la inceput? (adica sa-mi recomandati ceva, si nu ma las pana nu il reusesc Posted Image )

Edited by DESIRE-OVI, 26 September 2016 - 20:18.


#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDESIRE-OVI, on 26 septembrie 2016 - 20:17, said:

Sincer n-am nicio idee..nu stiu, de exemplu voi ce fel de programe faceati la inceput? (adica sa-mi recomandati ceva, si nu ma las pana nu il reusesc Posted Image )
Joculete.

Incearca avioane.

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Treaba sta in felul urmator: am aruncat un ochi peste fiecare limbaj de programare mai popular si cele mai interesante mi se par Java si C++ (cel de care fugeam in topicul anterior) .
Cu ce sa incep prima data? Cert e ca vreau sa le invat pe amandoua.
Sunt tentat sa incep cu Java deoarece este mai simplu, dar ma gandesc ca invatand C++ imi pun mai bine bazele programarii.
NU vreau web-development! Nu vreau sa fac genul acela de programe momentan.

Edited by red46, 05 January 2017 - 18:16.


#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Dă cu banul :)

C++ e mai aproape de fundamentele programării, dar curba de învățare e destul de lungă și abruptă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate