Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De ce nu poate exista D-zeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1313 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Aș vrea să punem motive pentru care D-zeu nu poate exista.

Din punctul meu de vedere, orice ființă inteligentă trebuie să apară ca urmare a unui proces de evoluție. Chiar dacă ființe inteligente ar crea alte ființe inteligente, prima ființă inteligentă trebuie să fi evoluat cumva. Am mai zis-o până acum: șansele ca o ființă infinit de complexă să existe dintotdeauna sunt infinit de mici, adică exact zero. Practic, șansele pentru existența eternă sunt aceleași ca pentru apariția spontană.

Atributele lui D-zeu sunt imposibile și contradictorii. Spre exemplu, omnisciența nu se împacă cu liberul arbitru, fiindcă dacă știi ce vei face, nu poți să alegi altceva, dacă nu poți să alegi n-ai liber arbitru, dacă nu știi ce vei face, nu ești omniscient. Apoi, se zice că D-zeu există în afara spațiului și timpului, dar timpul măsoară schimbarea, fără timp nu se petrece nimic, nici gândirea nu poate exista. Ai nevoie de timp pentru a gândi.

Dacă D-zeu există, trebuie să aibă o structură extrem de complexă, nu poate fi simplu ca un bolovan, inteligența nu se poate baza pe structuri haotice. Pot să mai menționez că totul e schimbător și trecător, chiar și D-zeu, dacă ar exista ar trebui să sufere schimbări.

De fapt eu vreau să ajung la următorul punct: o ființă, oricât de inteligentă, are nevoie de scop pentru a face ceva. Dacă o ființă inteligentă nu are scop, nu va face nimic. Noi de când ne naștem suntem programați de natură să supraviețuim, ca orice alt animal, avem acest instinct, care ne împinge spre diverse activități: să respirăm, să mâncăm, etc. Dacă D-zeu ar exista, ar avea nevoie de un scop ca să facă ceva, altfel nu are vreun motiv pentru a face ceva. Totuși, existența unui scop îi neagă toate atributele, îi neagă chiar și liberul arbitru, fiindcă scopul nu poate depinde de voința lui.

Mai sunt multe motive, dar mă opresc aici.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
D-zeu exista doar pentru cei ce cred in el. Problema e ca unii cred prea mult. Eu personal nu am nimic cu existenta lui D-zeu. Am însă o mare problema cu reprezentantii lui pe pământ.

#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Posta3e6u9, on 24 septembrie 2016 - 13:57, said:



Stai un pic dar de ce nu s-ar putea face lucruri si fara un scop? Just for fun. Eu cred ca se pot face si lucruri just for fun. Si cred ca acesta a fost si motivul pentru care Universul s-a miscat in directia crearii lui. Oricine sau orice o fi fost la baza acestei miscari initiale de creatie a Universului eu cred ca a facut-o fara nici un scop, cum spuneam Just for fun.

#4
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Pai, e vorba de dimensiune.....adica chiar si daca e spiritual, desi se zice ca e infinit, acel infinit are un capat?  

Mai e vorba de omniprezenta si omnipotenta....sa zicem ca ar fi ca materia neagra prezenta in tot universul,   dar   ce fel de creier spiritual trebuie sa aiba pentru a vedea ce face fiecare om, animal , insecta sau bacterie?  Si cum poate influenta destinele tuturor fiintelor de pe triliardele de planete locuibile  din acest univers?  Sau fiecare Dumnezeu e insarcinat de federatia intergalactica interdimensionala  divina sa aiba grija de cate o planeta in fiecare parte?
Adica, Dumnezeu sa fie de fapt vreun tip de primar sau guvernator?

A mai fost ceva inaintea lui ?





Apoi,  legile fizicii si  natura  lucrurilor  ne demonstreaza ca acest univers nu prea a avut nevoie de un zeu

#5
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 14:07, said:

Stai un pic dar de ce nu s-ar putea face lucruri si fara un scop? Just for fun. Eu cred ca se pot face si lucruri just for fun. Si cred ca acesta a fost si motivul pentru care Universul s-a miscat in directia crearii lui. Oricine sau orice o fi fost la baza acestei miscari initiale de creatie a Universului eu cred ca a facut-o fara nici un scop, cum spuneam Just for fun.
Sa se amuze pe seama noastra? La asta nu m-am gandit niciodata, atunci cand eram credincioasa, imi inchipuiam ca el trebuie neaparat sa fie bun si drept, asa ca excludeam din start varianta asta.

#6
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Pana una alta, Stephen Hawking este un zeu al geniului:
https://www.cnet.com...here-is-no-god/

http://blogs.christi...inst-god-23109/

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 14:07, said:

Stai un pic dar de ce nu s-ar putea face lucruri si fara un scop? Just for fun. Eu cred ca se pot face si lucruri just for fun. Si cred ca acesta a fost si motivul pentru care Universul s-a miscat in directia crearii lui. Oricine sau orice o fi fost la baza acestei miscari initiale de creatie a Universului eu cred ca a facut-o fara nici un scop, cum spuneam Just for fun.
Posibil si asta......

Daca ar fi sa existe, banuiesc ca nu e in niciun caz acel zeu mozaic sau crestin ori musulman   care e in general agresiv , crud si razbunator.......sau oricare aratare de prin antichitate imaginata de oameni.

Ar fi cu siguranta un liber arbitru care  a preferat sa nu se amestece in treburile oamenilor si  in oranduirea lumii materiale din acest univers.

Edited by lotharragnar, 24 September 2016 - 14:23.


#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Idealismul a creat aceste iluzii argumentate prin erori logice si sentimentalisme atroce, omul prin egoismul natural a creat aceste povestioare care au in centrul atentiei tot OMUL, chipul si asemanarea omului au fost atasate zeilor intr-o incercare megalomana de-a da sens si specialitate acestui animal numit OM, prin intermediul iluziilor fantasmagorice omul isi poate imagina tot felul de basme optimiste cu care isi poate flata eul, se poate minti ca totul va fi bine (un fel de placebo) si ca se afla pe drumul luminat ales si special pietruit de zei imaginari, aceste basme ii da curaj si determinare, la fel ca si un optimist care se asteapta sa ia examenul chiar daca nu a invatat nimic prin CREDINTA ca "Totul va fi bine", o auto-mintire permanenta si cliseica care a izbucnit defapt din frica de moarte a muribunzilor care erau mintiti si se minteau ca dupa ce vor muri vor fi purtati de ingeri pe calea catre MAI BINE.
De aici pana la placebo permanent si credinta fara dovezi doar pentru optimismul care ajuta omul sa aiba acel curaj de a continua si a nu inebuni complet in ciuda realitatii crunte.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posta3e6u9, on 24 septembrie 2016 - 13:57, said:

Aș vrea să punem motive pentru care D-zeu nu poate exista....
Nu pun, că n-am.

#9
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Posta3e6u9, on 24 septembrie 2016 - 13:57, said:

Aș vrea să punem motive pentru care D-zeu nu poate exista.

Ar fi mumos daca ai pune direct link-ul la site-ul ateist de unde ai copiat aceste pseudoargumente, lovite fatal de lipsa totala de logica.

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postwinter_dream, on 24 septembrie 2016 - 14:18, said:

Sa se amuze pe seama noastra? La asta nu m-am gandit niciodata, atunci cand eram credincioasa, imi inchipuiam ca el trebuie neaparat sa fie bun si drept, asa ca excludeam din start varianta asta.

Cand erai copil te jucai cu furnicile?
Unii in multe tari au ferme de furnici unde practiv esti un zeu pentru ele , tu le stabilesti si cat de mare e arealul si pe ce drumuri pot sa mearga si hrana si clima.

Multiplica la 1 miliard inteligenta si evolutia si ia gandeste-te , e chiar asa de greu sa fim doar nsite animalute pe o planeta care  impreuna cu toata galaxia e jucaria unui copil din nu stiu ce specie?

Si big bang-ul a fost cand a deschis cutia cu jucarii?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 September 2016 - 14:30.


#11
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
credinta ca Dumnezeu nu exista este ilogica, cum se poate presupune ca din nimic sa facut ceva, un ceas se face singur ?

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postwinter_dream, on 24 septembrie 2016 - 14:18, said:

Sa se amuze pe seama noastra? La asta nu m-am gandit niciodata, atunci cand eram credincioasa, imi inchipuiam ca el trebuie neaparat sa fie bun si drept, asa ca excludeam din start varianta asta.

Just for fun nu inseamna sa se amuze pe seama noastra. Probabil mai corect ar fi sa existe amuzament de ambele parti, sau sa existe doar amuzament pentru ca nu-I sigur ca cele doua parti exista asa separate sau poate totul e o singura miscare unitara.. Mie de exemplu viata asta materiala mi se pare suficient de amuzanta incat celui care a creat-o sau daca s-a autocreat, la fel as da acestei lucrari un 9. Exista in aceasta viata materiala pentru formele asa zis create, respectiv oamenii surse de amuzament din plin, dar exista si probleme destule, de-aia nu-i dau 10 ci doar 9. Dar repet eu cred ca la baza creatiei primele particule care se vor fi miscat eu cred ca au facut-o just for fun.

#13
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View Posta3e6u9, on 24 septembrie 2016 - 13:57, said:

Aș vrea să punem motive pentru care D-zeu nu poate exista.
Daca imi dai argumente ca totul este intamplator ti-as spune ca nu exista Dumnezeu si nici Satana.

#14
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 24 septembrie 2016 - 14:29, said:

Cand erai copil te jucai cu furnicile?
Unii in multe tari au ferme de furnici unde practiv esti un zeu pentru ele , tu le stabilesti si cat de mare e arealul si pe ce drumuri pot sa mearga si hrana si clima.

Multiplica la 1 miliard inteligenta si evolutia si ia gandeste-te , e chiar asa de greu sa fim doar nsite animalute pe o planeta care  impreuna cu toata galaxia e jucaria unui copil din nu stiu ce specie?

Si big bang-ul a fost cand a deschis cutia cu jucarii?
Cand eram copil, imi placea foarte mult sa observ animalele, insa niciodata nu m-am considerat superioara vreunui animal sau oricarei alte fiinte, mie imi erau dragi si atat, asa ca nu m-a interesat niciodata ca acestea sa ma priveasca cu frica sau sa ma considere superioara lor. Singurul lucru reprobabil pe care l-am facut fata de o fiinta, a fost acela ca am omorat intentionat un melc. Sentimentul de vinovatie pe care l-am simtit dupa nu ma va parasi niciodata, de atunci, ori de cate ori am intalnit melci am facut in asa fel incat sa ii feresc, pe cat posibil, sa fie calcati de alti oameni. Nu inteleg satisfactia superioritatii, mi se pare o chestie extrem de stupida.

Edited by winter_dream, 24 September 2016 - 14:38.


#15
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMasinisa, on 24 septembrie 2016 - 14:32, said:

credinta ca Dumnezeu nu exista este ilogica, cum se poate presupune ca din nimic sa facut ceva, un ceas se face singur ?

Este evident ca totul s-a facut din nimicul initial, pentru ca daca nu s-a facut din nimic ci s-a facut din CEVA eu pe urma te voi intreba , dar acel CEVA initial din ce s-a facut? Si tot la nimic ajungem.

#16
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 14:37, said:

Este evident ca totul s-a facut din nimicul initial, pentru ca daca nu s-a facut din nimic ci s-a facut din CEVA eu pe urma te voi intreba , dar acel CEVA initial din ce s-a facut? Si tot la nimic ajungem.

Totul s-a facut din dorinta unuia sau a mai multora... si undeva la mijloc exista foarte multa manipulare.

Edited by leul_tau, 24 September 2016 - 14:44.


#17
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 14:34, said:

Just for fun nu inseamna sa se amuze pe seama noastra. Probabil mai corect ar fi sa existe amuzament de ambele parti, sau sa existe doar amuzament pentru ca nu-I sigur ca cele doua parti exista asa separate sau poate totul e o singura miscare unitara.. Mie de exemplu viata asta materiala mi se pare suficient de amuzanta incat celui care a creat-o sau daca s-a autocreat, la fel as da acestei lucrari un 9. Exista in aceasta viata materiala pentru formele asa zis create, respectiv oamenii surse de amuzament din plin, dar exista si probleme destule, de-aia nu-i dau 10 ci doar 9. Dar repet eu cred ca la baza creatiei primele particule care se vor fi miscat eu cred ca au facut-o just for fun.
Reciproc spui? Daca e asa, nu vad ce amuzament ar putea gasi o asemenea fiinta in suferintele unor oameni nevinovati, e plin pamantul de asa ceva. Ca sa existe reprocitate, ar insemna ca fiintele respective sa-si fi dat anticipat acordul pt. a suferi, ceea ce mi se pare imposibil.

#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Sincer,daca afli ca EL exista sau nu,ai avea vreo urma de regret sau bucurie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate