Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme muschi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna. Din martie 2015 am inceput sa frecventez sala de sport, insa din aceasta vara ( cam iunie-iulie), uneori  ( sunt zile in care nu am nimic) resimt o jena fie exact deasupra genunchilor ( deasupra rotulei) fie la nivelul intregului muschi de la genunchi in sus.Nici un alt muschi nu ma jeneaza doar aceasta parte. Va scriu pentru ca nu-mi pot da seama de ce. M-am gandit la 2 cauze : pana in perioada mai sus mentionata am alergat cu incaltaminte cu talpa subtire, apoi am schimbat cu un alt tip de pantofi sport, cu talpa mai groasa. Sau, sa fie regimul alimentar? In sensul ca din aceasta vara am renuntat in mod semnificativ la paine ( consum doar paine integrala), dulciuri doar ocazional.( mananc doar ciocolata f amaruie -85% cacao). Drept urmare am scazut de la 88kg la 83kg in 4 luni( am 1.80m, 37 ani). Nu stiu daca aceasta ultima parere ar fi o posibila cauza, dar am zis sa o mentionez...:).
Ma puteti ajuta cu unele pareri?
Multumesc.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Deci ai avut o problema cu burta si acum ai o problema cu genunchii.

1. Alergi corect?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8XiwtiDTlYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. La sala, ai un instructor? Un program pentru antrenament?

In ce consta programul acela?

#3
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postpelikanu, on 24 septembrie 2016 - 09:32, said:

Deci ai avut o problema cu burta si acum ai o problema cu genunchii.

1. Alergi corect?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8XiwtiDTlYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. La sala, ai un instructor? Un program pentru antrenament?

In ce consta programul acela?
cam asa ceva :)))

1. de obicei alerg aprox 20-30 min, cu inclinare, apoi fac alte exercitii
2. exista instructor care mi-a spus sa fac incalzire mai mult si mi-a explicat cum, dar problema este aceeasi. credeti ca ar putea fi incaltamintea? poate avea legatura cu alimentatia?

#4
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
te dor genunchii fiindca ai 80 si ceva de kile, esti trecut de 30  si alergi regulat de 2 ani fara pantofi buni.
cam  ce credeai ca o sa se intample :) ?

http://www.webmd.com...in/runners-knee

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Poate daca ai folosi niste genunchiere de neopren ar fi mai bine . In situatia ta sunt si eu la sporturile de iarna , unde , fara genunchiere nici nu are rost sa ma duc pe partie .

#6
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Posttakillya, on 24 septembrie 2016 - 10:11, said:

te dor genunchii fiindca ai 80 si ceva de kile, esti trecut de 30  si alergi regulat de 2 ani fara pantofi buni.
cam  ce credeai ca o sa se intample Posted Image ?

http://www.webmd.com...in/runners-knee
multumesc.

#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Tu ai probleme cu muschii nu cu articulatiile, poti sa porti orice incaltaminte vrei tu ca nu are legatura. Articulatiile cedeaza din cauza pantofilor si oricum poti alerga pe varfuri ca sa atenuezi socurile. Cred ca are legatura cu alimentatia.

Edited by omuspan, 24 September 2016 - 13:35.


#8
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postomuspan, on 24 septembrie 2016 - 13:33, said:

Tu ai probleme cu muschii nu cu articulatiile, poti sa porti orice incaltaminte vrei tu ca nu are legatura. Articulatiile cedeaza din cauza pantofilor si oricum poti alerga pe varfuri ca sa atenuezi socurile. Cred ca are legatura cu alimentatia.
ce ar trebui sa schimb in alimentatie? nu ar fi trebuit sa simt probleme si la alti muschi? gamba, biceps, etc...

Edited by retish1979, 24 September 2016 - 14:09.


#9
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu pot sa precizez ce anume ai nevoie in alimentatie, eu doar am eliminat legatura dintre incaltaminte si muschi si a ramas schimbarile de alimentatie dintre cauzele mentionate de tine. Fa legatura dintre ce mananci si intensitatea efortului, zilele de recuperare, daca alergatul e singurul moment cand picioarele sunt supuse la efort n-ai sa le intaresti neam. incearca si fa genoflexiuni si vezi ce simti, "jena" e un cuvant vag. Dupa ce fac exercitii pentru bicepsi, cand intind mainile ma tin muschii, la fel patesc si la tricepsi. De fiecare data cand fac exercitii pentru picioare fac febra si imediat dupa exercitii de abia pot sa merg.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate