Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Alimentare lampa cu LED

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
Folosec des la servici o lampa cu led care o am pe casca. 2 baterii ma tin cam o zi jumatate (lampa mergand foarte mult)
Vreau sa pun in loc de baterii un cablu microUSB legat la o baterie externa.
Tinand cont ca bateriile au impreuna 3V si acumulatorul extern ~5V ce sanse am sa ard led-ul alimentand direct fara alta modificare.
Am inteles ca ar mai trebui o rezistenta lipita dar momentan nu am decat posibilitatea alimentarii directe.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce nu folosesti acumulatori in locul bateriilor. Cumperi un set de 4, 2 in uz, 2 la incarcat.
Sau cumperi o lampa cu led ce functioneaza cu 3 baterii si o alimentezi din sursa ta externa fara modificari.

Edited by keta, 23 September 2016 - 23:42.


#3
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008

 keta, on 23 septembrie 2016 - 23:41, said:

De ce nu folosesti acumulatori in locul bateriilor. Cumperi un set de 4, 2 in uz, 2 la incarcat.
Sau cumperi o lampa cu led ce functioneaza cu 3 baterii si o alimentezi din sursa ta externa fara modificari.

Varianta cu acumulatorii e prea scumpa Posted Image  bateriile le da firma dar de proasta calitate.
Bateria externa o am deja si daca pot sa adaptez fara alte lipituri, bine, daca nu o sa raman pe baterii.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sugereaza firmei sa foloseasca acumulatori.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ce baterii? AA, AAA?

Si ce marca/model de lampa?

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu conteaza , model lampa, firma, led sau altele,,,,,,,,,,,,ca firma deconteaza.....

Doar incerca o "chestie" sa-i faca casca mai grea cu 250 de grame...

Edited by keta, 24 September 2016 - 02:38.


#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sau un fir mai lung si acumulatorul in buzunar.

#8
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Diferenta de tensiune de +2 V data de acumulatorul extern ( 5 V ) este prea mare ca sa fie suportata de ledurile din lampa alimentata la 3 volti cu baterii. Ori alimentezi lampa de la acumulatorul extern printro rezistenta care sa preia diferenta de 2 V, ori lasi lampa alimentata asa cum e la 3 V. Valoarea rezistentei se afla in functie de curentul consumat de leduri cu formula U=RxI si R= U/I unde U=2 V, iar curentul ( I ) se afla masurand cu un miliampermetru daca nu este scris pe lampa cat consuma. Rezistenta trebuie sa aiba puterea (wattajul) cel putin cat rezulta din calculul P=UxI (unde U=2 V, iar I este valoarea masurata sau inscrisa pe lampa), altfel rezistenta se va incalzi si se va arde. Nu te va incomoda cablul de la bateria exterioara cand vei lucra cu lampa ?

#9
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
bateriie sunt AA
initial s-au dat acumuatori dar "disparand" din incarcatoare s-a decis sa nu mai cumpere altii ci doar baterii normale
motivele nu conteaza,vreau doar sa stiu ce sanse sunt sa se arda ledurile fiind o diferenta destul de mare de tensiune
stiu ca lumina o sa fie garantat mult mai puternica dar nu stiu daca se vor arde ledurile si deocamdata nici posibilitate sa pun o rezistenta nu am

 codesmm, on 24 septembrie 2016 - 09:45, said:

Diferenta de tensiune de +2 V data de acumulatorul extern ( 5 V ) este prea mare ca sa fie suportata de ledurile din lampa alimentata la 3 volti cu baterii. Ori alimentezi lampa de la acumulatorul extern printro rezistenta care sa preia diferenta de 2 V, ori lasi lampa alimentata asa cum e la 3 V. Valoarea rezistentei se afla in functie de curentul consumat de leduri cu formula U=RxI si R= U/I unde U=2 V, iar curentul ( I ) se afla masurand cu un miliampermetru daca nu este scris pe lampa cat consuma. Rezistenta trebuie sa aiba puterea (wattajul) cel putin cat rezulta din calculul P=UxI (unde U=2 V, iar I este valoarea masurata sau inscrisa pe lampa), altfel rezistenta se va incalzi si se va arde. Nu te va incomoda cablul de la bateria exterioara cand vei lucra cu lampa ?

nu am la indemana lampa decat luni sa verific
am de gand ca acumulatorul sa il fixez pe interiorul castii

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Led-urile sunt critice la sursa de curent iar tensiunea poate fi chiar dublată,de aceea majoritatea alimentatoarelor LED au surse DC-DC,deci folosi fără frică alimentarea de 5V,convertorul din cască va stabiliza curentul de alimentare al ledurilor .Posted Image

#11
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
mersi de raspuns
o sa incerc maine
in cel mai rau caz ma aleg cu una noua
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate