Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Problema instalare windows 10: "We couldn't create a new partition or locate an existing one"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Husky1337

Husky1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.08.2016
Salut,am decis sa formatez pc-ul,deoarece era plin de prostii,inainte avand tot windows 10. Cand am intrat in setup-ul windowsului,respectiv cand am creat partitiile si am dat sa instaleze windows pe o partitie,mi-a dat eroarea urmatoare: We couldn't create a new partition or locate an existing one. For more information, see the Setup log files.
Am incercat si tutorialele cu DiskPart,acestea esuand.Ajutor,va rog frumos?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce intelegi prin "sa formatez pc-ul"?
Daca ai formatat anumite partitii de pe HDD/ SSD, ce partitii ai formatat?
La un clean install in mod normal stergi partitia de sistem, partitia System Reserved si oricare alte partitii aditionale create la instalarea precedenta, apoi creezi o noua partitie in zona care a ramas nealocata si o selectezi pentru instalare. Nu este nevoie sa o formatezi, deoarece installerul de Windows va repartitiona partitia respectiva, creandu-si in zona ocupata de ea partitiile necesare pe care le va formata singur in sisteme de fisiere corespunzatoare: FAT32 pentru System Reserved, NTFS pentru sistem etc.

Mai exact ce modificari ai efectuat asupra disk-ului? Daca a fost GPT si ai formatat partitia EFI, atunci de aici poate fi eroarea. Daca nu ai eliminat vechile partitii de sistem sau le-ai formatat in mod necorespunzator, din nou, acesta poate fi motivul mesajului respectiv. De asemenea, mesajul s-ar mai putea datora unei banale neconcordante intre stilul de partitionare si setarile din BIOS sau interfata UEFI ori a prezentei unui dispozitiv extern de stocare pe USB in afara stick-ului de pe care instalezi (daca instalezi de pe stick) sau a oricarui alt device plug-and-play conectat pe USB (care este vazut ca un disk).

#3
Husky1337

Husky1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.08.2016
Prin formatare voiam sa spun ca am sters toate vechile partitii,creand doar 2. Prima unde instalez Windows© si a doua partitie pentru jocuri,filme,etc.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Depinde despre ce partitii este vorba... HDD-ul era GPT sau MBR?
Cel mai bine ar fi sa ii dai "clean" din DiskPart, apoi sa lasi installerul de Windows sa initializeze disk-ul in mod corespunzator setarilor din BIOS/ UEFI, iar cand iti cere sa alegi partitia de instalare, atunci ii faci o singura partitie pentru sistem (cealalta partitie o poti crea si formata dupa instalare).

#5
wifi_hunter000

wifi_hunter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 11.08.2016
error code?

Pune captura!

http://www.google.ro...YTdpL0aLLRbdlcA

Edited by _-_, 24 September 2016 - 18:57.
citare gresita / dublu post


#6
Husky1337

Husky1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.08.2016
Nu este nici un error code,pur si simplu cand selectez sa instaleze windows pe o partitie,imi spune We couldn't create a new partition or locate an existing one. For more information, see the Setup log files.

_-_,am incercat si cum ai spus tu,tot nu a functionat..chiar nu stiu ce sa ii fac..am incercat de toate..am schimbat windows,am incercat cu alt stick..

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sigur ai incercat tot? De exemplu, ai eliminat tot ce este conectat pe USB si nu este absolut necesar pe durata instalarii (HDD extern, imprimanta, scanner, tableta grafica, webcam, modem USB etc.)?
Eventual incearca alta tastatura, mouse, stick etc.
Nu folosi periferice mai "exotice", gen tastatura cu porturi USB integrate/ card reader, mouse nestandard etc.
Veriica din nou setarile din BIOS/ UEFI.
Daca sistemul este cu UEFI, asigura-te ca bootezi de pe mediul de instalare tot in mod UEFI, ca Windows-ul este pe 64 biti si ca HDD-ul este GPT sau neinitializat...

#8
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Creeaza cu Rufus un stik bootabil si instaleaza de pe el ,patesc si eu frecvent problema aceasta la laptop-uri , nu se poate "trece" mai departe dupa repartitionare HDD , la Rfus lasi default setarile.  Posted Image incearca si in BIOS setari mod SATA HDD legacy daca nu-ti merge pe AHCI

EDIT: daca nu merge nici dupa aceasta metoda creeaza partitia pe care doresti instalarea cu un Windows Vista - aceasta ca ultima solutie, cealalta o creezi dupa instalare din Windows , (creezi partitia dai format dupa formatare incetezi procesul de instalare Vista dupa care introducu stik-ul facut cu Rufus bineinteles restart dupa terminare partitionare/formatare cu Vista)

#9
Husky1337

Husky1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.08.2016
Am rezolvat problema.Trebuia sa bootez de pe DVD.Am pus windows pe dvd cu windows 7 usb/dvd download tool si a mers.Aparent,pc-ul imi citea stick-ul ca fiind memorie interna sau nu erau compatibile port-urile cu stick-ul.Multumesc mult pentru sfaturi oricum.

#10
gimy2006

gimy2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.12.2008
daca mai are cineva asemenea problema..calea cea mai simpla si sigura..

“We couldn’t create a new partition or locate an existing one.  For more information, see the Setup log files.”

Resolution:
Try to following methods:
1)Check if you have an SD Card in the system. If you do, you remove it and run setup again.
2) Once the setup fails to find the partition, just close the setup window (the top-right-hand side red X does the job).
From that point, you should be brought back at the initial setup screen.Choose “Repair” then go to the advanced tools and start the command line.
Start DiskPart.
Type LIST DISK and identify your SSD disk number (from 0 to n disks).
Type SELECT DISK <n> where <n> is your SSD disk number.
Type CLEAN
Type CREATE PARTITION PRIMARY
Type ACTIVE
Type FORMAT FS=NTFS QUICK
Type ASSIGN
Type EXIT twice (one to get out of DiskPart, the other to exit the command line tool)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate