Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Sisteme racire frigidere - tehnologii racire

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
buna ziua,

Avem urmatoarele Sisteme racire la frigidere:

Sistem de racire
Frost Free
Full No Frost
Neo Frost  
No Frost
Static
Supreme NoFrost  


Sistemul de racire STATIC implica dezghetarea manuala a frigiderului(de cate ori pe an sau lunar trebuie dezghetat ?) dar nu usuca alimentele.
Sistemul de racire No Frost usuca alimentele.

Care din sistemele de mai sus imbina tehnologia STATIC pentru Cutia frigorifica a frigiderului cu cel No Frost pentru Congelator ?

( deasemenea unele din tehnologiile de mai sus se lauda ca fac racire No Frost separat pentru Congelator si No Frost pentru Cutia frigorifica si ca astfel nu usuca alimentele din Cutia frigorifica...
dar eu cred ca atata timp cat Cutia frigorifica este racita tot cu tehnologie No Frost chiar daca este racita separat de Congelator tot usuca alimentele paote nu asa de mult dar tot le usuca....
de aceea tehnologia de racire statica pentru Cutria frigorifica este mai buna statica... )

Edited by July02, 23 September 2016 - 21:30.


#2
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Trecind peste faptul ca este seara , nu vad ce intentionezi cu clasificarea asta .
Pot insa sa-ti spun ca " no frost " nu usuca nimic . Am eu un etalon .....

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postmaximg, on 23 septembrie 2016 - 21:56, said:

Trecind peste faptul ca este seara , nu vad ce intentionezi cu clasificarea asta .
Pot insa sa-ti spun ca " no frost " nu usuca nimic . Am eu un etalon .....

am zis buna ziua caci topicul poate continua si maine nu doar asta seara.....
toata lumea informata stie ca sistemul no frost usuca alimentele.....  mai citeste si ai sa vezi ca asa este.... alimentele trebuie tinute in casolete la sistemul nu se usuce....

Edited by July02, 23 September 2016 - 22:03.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostJuly02, on 23 septembrie 2016 - 22:02, said:

toata lumea informata stie ca sistemul no frost usuca alimentele.....  mai citeste si ai sa vezi ca asa este...
Şi scopul topicului care este?
Să ne luăm toţi no frost umed?

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostJuly02, on 23 septembrie 2016 - 22:02, said:

am zis buna ziua caci topicul poate continua si maine nu doar asta seara.....
toata lumea informata stie ca sistemul no frost usuca alimentele.....  mai citeste si ai sa vezi ca asa este.... alimentele trebuie tinute in casolete la sistemul nu se usuce....
Lume informata = birfa pe FB , asa ca ma lasi cu astia .
Am spus ca eu am un etalon , si ala este " jumara " . Vara , iarna , sint mort dupa jumari ... Ei bine , daca le ti in " no frost " se umezesc . si se simte . Jumara trebuie sa fie crispy ( sa fiu pe intelesul FB-istilor ) , tinuta in asta ... s-a terminat smecheria ...
Deci ? Lasa mistocarelile si spune scopul !

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostPeter Blood, on 23 septembrie 2016 - 22:07, said:

Şi scopul topicului care este?
Să ne luăm toţi no frost umed?

scopul este de a alege cea mai buna tehnologie.... rezulta clar daca este citit ce am scris mai sus....
aici nu e vorba de umed.... ideea e ca no frost usuca alimentele si isi pierd prospetimea astfel
caut cunoscatori care cunosc bine tehnologiile si care stiu care sistem si tehnologie din cele mai sus combina sistemul no frost pentru congelator cu sistemul STATIC(care nu usuca si pastreaza alimenele proaspete) pentru cutia frigorifica

View Postmaximg, on 23 septembrie 2016 - 22:09, said:

Lume informata = birfa pe FB , asa ca ma lasi cu astia .
Am spus ca eu am un etalon , si ala este " jumara " . Vara , iarna , sint mort dupa jumari ... Ei bine , daca le ti in " no frost " se umezesc . si se simte . Jumara trebuie sa fie crispy ( sa fiu pe intelesul FB-istilor ) , tinuta in asta ... s-a terminat smecheria ...
Deci ? Lasa mistocarelile si spune scopul !

nu caut barfitori care nu cunosc...ci caut cunoscatori de tehnologii, pasionati de tehnologii
am spus mai sus care este scopul clar... caut cunoscatori care cunosc tehnologiile de mai sus si care stiu in care tehnologie se imbina sistemul no frost pentru congelator cu cel static pentru cutia frigorifica...
ok daca nu cunosti sistemele in parte nu e nici o problema stai linistit poate exista useri care sunt pasionati si cunosc f bine tehnologiile in parte
iti multumuesc oricum pentru implicare

Edited by July02, 23 September 2016 - 22:18.


#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostJuly02, on 23 septembrie 2016 - 22:16, said:

.......
iti multumuesc oricum pentru implicare
Pt putin ! Am inteles ! N-ai frigider .

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postmaximg, on 23 septembrie 2016 - 22:25, said:

Pt putin ! Am inteles ! N-ai frigider .

am frigidere... 2 vechi statice si unul nou no-frost care vreau sa il vand pentru ca usuca alimentele daca nu sunt puse in pungute sau casolete...., mie nu imi palce sa stau sa le pun in casolete sa umblu cu plastice... pur si simplu pun fructele in frigider si gata...
vreau sa iau unul care are sistem no frost la congelator si sistem static la cutia frigorifica ( care sa mentina alimentele cu prospetime fara sa le usuce asa cum face no frost )

Edited by July02, 23 September 2016 - 22:30.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cacaturi de marketing.........

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostJuly02, on 23 septembrie 2016 - 22:28, said:

am frigidere... 2 vechi statice si unul nou no-frost care vreau sa il vand ...........

Da , sint convins ! ia pune tu poze cu cele trei piese , poze relevante ca sint facute de tine , la tine acasa ....
Apoi iti pun eu poze , cu cele 4 ( patru ) agregate pe care le am eu ... Asta asa , sa vedem despre ce vorbim ...

Edited by maximg, 24 September 2016 - 07:49.


#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postmaximg, on 24 septembrie 2016 - 07:39, said:

Da , sint convins ! ia pune tu poze cu cele trei piese , poze relevante ca sint facute de tine , la tine acasa ....
Apoi iti pun eu poze , cu cele 4 ( patru ) agregate pe care le am eu ... Asta asa , sa vedem despre ce vorbim ...

eu am pus intrebari despre ce tehnologii de frigider as putea cumpara cu no frost + static , nu discutam despre ce am eu ci despre ce as dori sa cumpar

View Postketa, on 24 septembrie 2016 - 02:40, said:

Cacaturi de marketing.........


de cand nu se mai fac pe freon au aparut alte gaze
daca era marketing cunostea toata lumea....
marketingul consta in faptul ca va minte , va ascunde faptul ca no forst e super... e super doar pentru congelator dar nu si pentru cutia frigorifica , si nu spune nimeni ca usuca alimentele si ca trebuie neaprat folosite casolete plasitc si pungute

Edited by July02, 24 September 2016 - 18:03.


#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Cred ca vorbim de drobul de sare .
1) de cand nu se mai fac pe freon au aparut alte gaze . Si astea de acum tot freon se numesc, de fapt freon e o denumire comerciala ca xerox.  Ca au alti parametrii fata de R22 e cu totul alta discutie .
2) marketingul consta in faptul ca va minte , va ascunde faptul ca no forst e super... e super doar pentru congelator dar nu si pentru cutia frigorifica , si nu spune nimeni ca usuca alimentele si ca trebuie neaprat folosite casolete plasitc si pungutea : Chiar m-ai facut curios si m-am uitat mai atent in frigider : legumele sunt in cutia dedicata , produsele din carne la fel.  Ouale au locul lor iar oalele au capac. Doar branza e intr-o cutie de plastic. Astea intr-un no-frost.
Imi amintesc ca si in vechiul frigider conventional tot asa tineam alimentele. Tu cum vrei sa le tii ?

#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar nu este igienic sa tii alimentele desfacute in frigider sau oriunde. Chiar trebuie tinute in cutii si pungulite indiferent cat de uscat sau umed e frigiderul.

#14
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016

View Postgodaro, on 24 septembrie 2016 - 23:31, said:

Chiar nu este igienic sa tii alimentele desfacute in frigider sau oriunde. Chiar trebuie tinute in cutii si pungulite indiferent cat de uscat sau umed e frigiderul.
De aia au fost inventate frigiderele cu strat de argint si cu ioni negativi, ca sa le poti lasa alimentele vraiște pe rafturi, cat de deschise vrei si sa nu pateasca nimic nici frigiderul si nici alimentele :)

#15
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Ce sa zic. Mult succes in a tine descoperite carnea, branza si legumele laolalta in frigiderul cu ioni de argint.

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostCristi2016, on 26 septembrie 2016 - 02:50, said:

De aia au fost inventate frigiderele cu strat de argint si cu ioni negativi, ca sa le poti lasa alimentele vraiște pe rafturi, cat de deschise vrei si sa nu pateasca nimic nici frigiderul si nici alimentele Posted Image

si e specificat in specificatiile frigiderului ca este cu ioni de argint?
sti vreun model?

#17
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016

View PostJuly02, on 09 octombrie 2016 - 23:44, said:


si e specificat in specificatiile frigiderului ca este cu ioni de argint?
sti vreun model?

primul exemplu pe care l-am gasit, dar sunt si mai ieftine:
https://www.ideall.r...source=price-ro

View Postgodaro, on 26 septembrie 2016 - 15:56, said:

Ce sa zic. Mult succes in a tine descoperite carnea, branza si legumele laolalta in frigiderul cu ioni de argint.

Cand am zis ioni negativi, asta e alta treaba decat ionii de argint, e o tehnologie suplimentara de protectie, net diferita, deoarece e gazoasa, nu solidă, ca în cazul stratului de argint!!! Vezi un exemplu aici:
http://www.gorenje.c...spetimea/ionair

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate