Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare telefon compact sau iphone 7, one plus 3, sony xperia z5, galxy s7 etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Salut baieti. Intentionez sa-mi schimb telefonul. Initial voiam iphone 7, dar m-au dezamagit cu toate "implementarile" lor utile precum si oarecum pretul pe care il cer pe device. In schimb ca si sistem de operare se misca impecabil din review-urile la care m-am uitat. Dar ar mai fi o problema, mi se pare putin mare.
Cand vine vorba de one plus 3, e raportul perfect calitate/pret (parerea mea), dar si acesta pare putin cam mare in buzunar.
Momentan am un iphone 4s, batran dar si-a facut treaba la varsta lui.

Ce parere aveti de iphone 5SE, in detrimentul celor de mai sus? Daca as gasi un telefon mai compact,  dar cu specificatii de top as renunta la 7, one pls sau s7.
Aici as mai putea adauga si un z5 compact.

Care e diferenta dintre 5se/z5 compact si rivalii lor "mai mari"? La performanta ma refer.

As vrea sa stiu daca merita sa fac un compromis intre marime si performanta. Sau mai bine spus daca intradevar e un compromis sau nu.

Ce alte modele compacte de top mi-ati putea recomanda?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tu decizi ce marime ti se potriveste. 4S-ul deja e mult prea mic la 3.5".

Poti alege:

A3 2016, Alpha, Z3c, Z5c, SE, sau daca astepti pana apare Sony X compact.
Oricare l-ai alege, o sa fie cu mult peste 4S (care se misca execrabil cand incarca paginile de internet sau astepti mult pana deschide fb-ul), iar autonomia e praf.

Ce soft ai pe el in acest moment ?

#3
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostTruculMagic, on 23 septembrie 2016 - 20:49, said:

Tu decizi ce marime ti se potriveste. 4S-ul deja e mult prea mic la 3.5".

Poti alege:

A3 2016, Alpha, Z3c, Z5c, SE, sau daca astepti pana apare Sony X compact.
Oricare l-ai alege, o sa fie cu mult peste 4S (care se misca execrabil cand incarca paginile de internet sau astepti mult pana deschide fb-ul), iar autonomia e praf.

Ce soft ai pe el in acest moment ?
Nici nu compar modelele cu 4s. Eu vreau sa le compar cu viteza de pe one plus sau 7, pe one plus am pus si mana si am ramas impresionant. Vreau sa stiu daca simt diferenta intre modelele de mai sus si acesta, capitolul performanta.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca ai reusit pana in acest moment sa folosesti 4S, oricare telefon o sa-l alegi din cele enumerate mai sus o sa fie avioane. Si acuma mai am 4S si stiu ce poate... iar deja un telefon cu android care are 2gb ram e peste iphone la performante si la viteza pe internet.
Tu compari mere cu pere, preturile difera foarte mult.

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De mentionat ca S7-le are un raport screen-to-body excelent.

iPhone SE in varianta de 16gb costa...2000 de lei? Ia-ti ceva cu ecran ~5", nu o sa mai vrei ecran mai mic in veci.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postjegmihai, on 23 septembrie 2016 - 20:56, said:

De mentionat ca S7-le are un raport screen-to-body excelent.

iPhone SE in varianta de 16gb costa...2000 de lei? Ia-ti ceva cu ecran ~5", nu o sa mai vrei ecran mai mic in veci.

De aceeasi parere sunt si eu. Eram fan ecrane mici... 4s-ul mi se parea perfect, insa acuma si 5" mi se par putini Posted Image  Eu unul nu as da atatia bani pe un SE, pur si simplu nu merita. Design din 2012, senzorul de amprenta de generatie veche de pe 5S, ecran prea mic... si daca iei varianta cu 16gb e sinucidere...

#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postjegmihai, on 23 septembrie 2016 - 20:56, said:

De mentionat ca S7-le are un raport screen-to-body excelent.

iPhone SE in varianta de 16gb costa...2000 de lei? Ia-ti ceva cu ecran ~5", nu o sa mai vrei ecran mai mic in veci.
Nu sunt o persoana foarte inalta sau bine facuta. Mi se pare putin mare un telefon de 5'' pentru mine. Ca si cand m-ar incomoda in buzunat. Am 4s in schimb am avut si s6 vreo 2 luni. Stiu cum se misca si iphone 6 pt ca am in familie. Dar pentru mine personal s6 sau one plus mii se par mari cand le bag in buzunar.
Deasta as prefera compacte. Totusi de one plus 3 sunt impresionat. Felul in care raspunde e... impecabil.

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Vezi si Sony X Compact, e recent apărut.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmihai_costea, on 23 septembrie 2016 - 21:04, said:

Nu sunt o persoana foarte inalta sau bine facuta. Mi se pare putin mare un telefon de 5'' pentru mine. Ca si cand m-ar incomoda in buzunat. Am 4s in schimb am avut si s6 vreo 2 luni. Stiu cum se misca si iphone 6 pt ca am in familie. Dar pentru mine personal s6 sau one plus mii se par mari cand le bag in buzunar.
Deasta as prefera compacte. Totusi de one plus 3 sunt impresionat. Felul in care raspunde e... impecabil.

Atunci testeaza un sony z5c sau iphone se de 64gb

#10
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
Iphone SE e la ani lumina de 4S , se misca foarte bine , eu nu as sta pe ganduri prea mult...

Edited by Bitz, 23 September 2016 - 22:52.


#11
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Inca o data ma repet. TOPICUL NU ARE NICI O LEGATURA CU 4S-ul PE CARE-L AM ACUM. Am precizat doar ce telefon detin in momentul de fata, atata tot.
SE e de fapt un 6 plus in carcasa de 5.
Dintre SE si z5c care se misca mai bine?

#12
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 27.11.2007
Dacă nu-ți permiți 7 ia-ți 6S e cea mai bună alegere.

#13
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Z5C ;)

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Z5C.
Are performante si caracteristici bune plus rezistenta mai buna la apa, praf, nisip decat un telefon obisnuit. Nu zic sa faci scufundari in mare cu el dar cu siguranta pozele tale de vacanta vor arata altfel.
Am un telefon rugged de la Samsung si chiar daca nu are caracteristici de top, cu siguranta nu mi-as mai lua un telefon simplu. Cel mai jos as cobora la un telefon normal rezistent la apa pe care l-as baga la nevoie intr-un bumper sau ceva de genul pt mai multe rezistenta la socuri.
Legat de marimea ecranului, pt asta exista tablete iar una de calitate va merge mult si bine (personal prefer Yoga pt ergonomia superioara tabletelor normale si pt autonomie). Nu am reusit inca sa iau telefoanele in serios ca si deviceuri de stat pe net pt ca nici nu sunt asa ceva.

Legat de X compact, e un simplu telefon in comparatie cu Z5c, cu aceleasi limitari de care te lovesti la 90% din telefoanele de pe piata.

Pe scurt, telefon mic, performant si utilizabil in cat mai multe situatii.

Edited by underb, 24 September 2016 - 09:43.


#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pacat ca are doar 2gb ram.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In fc de modul de utilizare al telefonului pot fi intr-adevar insuficienti in unele momente chiar si azi sau suficienti chiar si peste 2-3 ani. Pt mine de ex 1.5GB ofera chiar si o rezerva pt viitor.
Asta doar el poate sti dar faptul ca a pastrat 4Sul atatia ani pt ca si-a facut treaba cum a zis chiar el ma face sa cred ca nu e un power user si poate ar da bani pe performanta suplimentara pe care nu o va folosi pierzand din utilitate.

Edited by underb, 24 September 2016 - 10:10.


#17
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005

View Postmihai_costea, on 23 septembrie 2016 - 23:01, said:

Inca o data ma repet. TOPICUL NU ARE NICI O LEGATURA CU 4S-ul PE CARE-L AM ACUM. Am precizat doar ce telefon detin in momentul de fata, atata tot.
SE e de fapt un 6 plus in carcasa de 5.
Dintre SE si z5c care se misca mai bine?

SE e chiar 6s in carcasa de 5s, merita parerea mea.

#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postmihai_costea, on 23 septembrie 2016 - 21:04, said:

Nu sunt o persoana foarte inalta sau bine facuta. Mi se pare putin mare un telefon de 5'' pentru mine.
Nici eu, dar cu timpul m-am obisnuit. Nu m-as intoarce la un ecran mai mic in veci.

In plus, mai mult conteaza dimensiunile telefonului decat ecranul, unul cu ecran de 5" poate fi mai incomod decat unul cu ecran de 5,2" spre ex.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate