Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

[Unde] se mai fabrică în România detergentul de vase Fairy?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Acum doi ani de zile producătorul german de detergenți Dalli a cumpărat fabrica de detergenți de la Timișoara, fabrică ce 20 de ani a fost deținută și administrată de Procter & Gamble.

În contractul de vânzare Dalli a avut inclusă și clauza prin care putea produce timp de 3 ani de zile detergent de rufe sub mărcile Ariel, Tide și Bonux și detergent de vase Fairy doar pentru doi ani.

Cei doi ani ai lui Fairy s-au scurs.
Întrebarea mea este: Acum importăm Fairy din Cehia, Polonia sau Franța, sau producția a fost mutată în cealaltă fabrică P&G din România?





.

#2
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Eu folosesc detergenti de orice fel numai din Germania,...care e problema cu astia diluati si scumpi de la noi,....

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Ti-au murit laudatorii, sau ce-ai patit?

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Nu mi-am pus niciodata intrebare asta. Posibil sa aduca detergentul de afara cu cisterne sau in butoaie si sa-l ambaleze la noi sau poate chiar e produs prin fabricile noastre.
De ce e atat de important raspunsul pentru tine ?

#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Motive patriotice sau ce ţin de economia naţională.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Da, dacă se va sista producția în România mă voi orienta către o altă marcă.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nici inainte cred ca nu era productie romania, ci doar imbuteliere..

Edited by keta, 24 September 2016 - 02:49.


#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Pentru romanul din tine:

[ https://images7.bizoo.eu/image/img360/sale/2016/4/24/Praf-de-curatat-Tix_13653031_1461512397.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Pai vezi ca mai sunt si alte fabrici in romania cum ar fi cele de cauciucuri michelin la zalau continental la timisoara pirelli la slatina

#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 Koal, on 23 septembrie 2016 - 20:29, said:

Da, dacă se va sista producția în România mă voi orienta către o altă marcă.

Si daca isi vor reloca fabrica, te poti reorienta catre ...sapunul Cheia ! Ca tot a fost reinventat !

#11
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
La ce pret are sapunul ala ... Nu inteleg de ce tot ce producem noi e scump. De obicei sunt patriot si cumpar lucruri romanesti , chiar daca uneori sunt mai scumpe, unele lucruri sunt mult prea scumpe. De ex am vrut sa cumpar o cratita facuta la sighisoara. Era dublu la pret fata de una din China , care era cam de aceeasi calitate Oare nu puteau si romanii sa o scoata la acelasi pret , ca doar nu plateau trasnport mii de km?

#12
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Săpunul sculptat poate să fie cât vrea artistul, e un produs de artă.

Cel de serie cică e 2 lei, dar nu spune nicăieri gramajul.
Dacă e 2 lei suta de grame, este ok, mai ales că folosește ingrediente simple și naturale (soda/leșie + ulei de palmier/cocos și parfumuri) .

L.E.
Le-am văzut situl, cel mai bun raport produs/preț este 75g / 3 lei. Într-adevăr scump.

Trebuie inventată o tehnologie bazată pe uleiuri mai ieftine și mai comune. Răchită, floarea soarelui, rapiță ar fi probabil de încercat.

--

Revenind la Fairy, am văzut că la Auchan au încă și varianta românească, oferte 1,35 + 0,45 litri și sticlele mici de 0,45l, dar la 0,9l au apărut mai multe sortimente produse în Polonia.
Și au și bidoane de 3 litri produse în Franța.

Edited by Koal, 24 September 2016 - 22:38.


#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

 pelikanu, on 24 septembrie 2016 - 02:52, said:

Pentru romanul din tine:

[ https://images7.bizoo.eu/image/img360/sale/2016/4/24/Praf-de-curatat-Tix_13653031_1461512397.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăsta concurează cu Cif (pasta de curățat) și cu Rivex (cremă și pudră), nu e indicat pentru vase, eventual poate fi folosit împreună cu detergentul de vase la spălări mai dificile, la tigăi spre exemplu.

Bunica îl folosea și la vase, dar pentru că acum 30 de ani nu prea se găsea crema/pasta de vase (aia care în anii "90 era cel mai adesea găsită sub marca franțuzească Axion a americanilor de la Colgate-Palmolive).

.

#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Între timp Fairy s-a mutat în Cehia și nu știu dacă se mai întoarce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate