Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Refuz semnare act aditional

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
salve, caut si eu niste lamuriri.... lucrez (lucram) ca tehnician intr-un service si seful meu a venit cu un act aditional la contractul de munca, act ce presupune responsabilitati in plus (inclusiv participarea de impartit pliante, fluturasi pe strada, la magazine, etc) precum si o impunere  de a realiza un anumit venit pentru a deveni service-ul profitabil.... a anexat frumos un tabel in care a trecut
salarii nete+cheltuieli personal
chirie
utilitati
materiale pentru service, consumabile
comunicatii (telefon+net)....150
transport/combustibil-- foarte rar ne deplasam la clienti pentru service, mai mult pentru livrari de marfa
cheltuieli intretinere (curatenie, apa, etc)........eu am crezut ca intra la utilitati, dar se pare ca m-am inselat
dividende investitor.............ce considera el ca i se cuvine lunar
dezvoltare-avizari, cursuri, unelte, extindere activitati......... aici trebuie mentionat ca nu beneficiem de cursuri, din parti scule, ne chinuim cu niste rasuri de 1000 de ani, iar extinderea activitatii inca nu m-am lamurit ce doreste....

am avut o discutie cu dumnealui in care am discutat punct cu punct fiecare aspect nereusind sa ma convinga sa semnez. vazand ca refuz sa semnez in continuare mi-a cerut sa-mi dau demisia ca-mi plateste el salariul pe 1 luna si am fost trimis acasa. am reusit sa iau o copie a actului aditional ce-l dorea semnat insa problema este ca nu este semnat si stampilat de el, dorea sa semnez eu si abia dupa acea sa semneze el si sa spuna stampila.
intrebarea mea este daca in acest caz am un drept si sa merg la ITM sau sa-l dau  in doamna mama lui si sa-mi vad de treaba.

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
mai usor si fara batai de cap pt tine, fara nervi si restul, da-l in ma-sa si pleaca la altii. de foame n-o sa mori.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu te poate obliga sa semnezi.
2. La ITM probabil nu o sa faci nimic.
3. Iti dai seama ca pe la serviciu nu prea e o idee buna sa mai treci, daca nu vrei un levier mulat dupa ceafa.

Eu cred ca vrea sa aiba motive sa va retina din salariu. Inchipuite sau nu.

4. Mergi mai departe.

#4
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
nu lucram cu leviere, ci cu case de marcat Posted Image nu ma poate obliga sa semnez dar ma poate da afara....chestia e ca individul ma pune sa-mi dau demisia si eu nu prea as vrea ca renunt practic la somaj daca nu gasesc repede ceva de munca. problema mare este sa nu incerce sa-mi incheie contractul de munca cu o chestie nasoala....

View Postusrnm, on 20 septembrie 2016 - 18:31, said:

mai usor si fara batai de cap pt tine, fara nervi si restul, da-l in ma-sa si pleaca la altii. de foame n-o sa mori.
chestia e ca pe aici e tare naspa cu locurile de munca......
p.s. ce mama masii sa mai reduca ca si asa prestez 9 ore pe zi pe 1000 de ron.....

Edited by kato1, 20 September 2016 - 18:45.


#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postkato1, on 20 septembrie 2016 - 18:28, said:

o impunere  de a realiza un anumit venit pentru a deveni service-ul profitabil....
Daca asta nu se intampla in prezent, probabil intuiesti ca firma respectiva nu o poate duce asa la nesfarsit. Iar daca tu esti retincent sa semnezi, deduc ca asigurarea acelui venit minim e problematica.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Din experienta iti spun ca nu are nici o relevanta cum iti incheie contractul de munca (ma refer la viitorul angajator). Nu iti da demisia.
Daca el vrea sa te dea afara (printr-un artificiu gen desfiintarea postului), iti va plati preavizul si tu vei beneficia de somaj. Daca iti dai tu demisia NU beneficiezi de somaj.

E o negociere in care nu ai procedat ok. Daca el vrea sa iti dea mai multe atributii, tu cere bani mai multi, simplu.

Edited by don_King, 20 September 2016 - 18:48.


#7
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
nu fa prostia sa nu mergi la lucru
dupa 3 zile(cred) poate sa zica ca nu ai mai mers la servici si te da afara el si fara sa iei somaj.
lipsitul nemotivat de la lucru =anularea contractului de munca

#8
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
pai aici e chestia, ca am vorbit si nu se pune problema da mariri de salar :)  activitatea merge ok, insa nu e suficient cand are omul vila in constructie si sotie cu 20 de ani mai tanara :)

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Atunci nu semnezi si basta.

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Zi-i asa : fa-mi forme pt concediu 1 luna platit ca si luna de lucru . Dupa ce ai hartia nu mai mergi la lucru insa dupa luna aia te prezinti ca si cum asa ar fi normal . Lasa-l pe el sa te dea afara nu-ti da tu demisia ! Nu risca ajutorul de somaj .

#11
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
nu semnez, asta e clar...... insa omul chiar adineaori ma sunat sa ma intrebe daca sunt de acord cu incetarea contractului de munca cu acordul partilor sau sa astept sa-mi trimita decizia acasa.. adica sa nu mai vin la lucru.....

Edited by kato1, 20 September 2016 - 18:58.


#12
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
deja s-a spus mai sus ( bad post)

Edited by crstn, 20 September 2016 - 19:04.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkato1, on 20 septembrie 2016 - 18:28, said:

intrebarea mea este daca in acest caz am un drept si sa merg la ITM sau sa-l dau  in doamna mama lui si sa-mi vad de treaba.
dreaptul de a merge la ITM il ai oricum,
daca ai sau nu dreptate vor decide ei
daca nu te prezinti la munca 3 zile esti eliberat din functie
spunei sefului ca nu esti de acord cu incetarea actualului contract de munca

Edited by MarianG, 20 September 2016 - 19:05.


#14
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Eu zic sa astepti decizia, dar nu acasa.
Mergi la lucru in perioada de preaviz, iar intre timp incerci sa iti gasesti alt loc de munca.

#15
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
am promisiunea unui salar platit de el, personal. daca ma concediaza legal, elegant, eu ce drepturi am? un salar, doua, trei?

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postkato1, on 20 septembrie 2016 - 19:06, said:

un salar, doua, trei?
Vrabia malai viseaza. Asta e numai la stat. Probabil ai un preaviz de 2 saptamani.

#17
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
multam frumos de raspunsuri :)

#18
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
20 zile preaviz, citeste contractul de munca pe care l-ai semnat. In materie de munca singurul lucru ce conteaza sunt documentele. Amenzile la ITM sunt aberante, daca patronul face un pas gresit risca amenzi de sute de milioane.

orice ar fi, NU semna demisia. Lasa-l pe el sa te dea afara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate