Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

New Residence Drumul Taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gigel2005

gigel2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.06.2006
Salut

Complexul asta e de fapt in Prelungirea Ghencea - pe Drumul Cooperativei nr. 24, dar astia i-au zis New Residence Drumul Taberei, asa ca l-am postat si eu la fel.
L-am vazut de cand s-a construit, ca trec cu masina prin zona si preturile par interesante, dar cautand azi pe net nu am gasit mai multe informatii decat site-ul lor new-residence.ro si un site care zica ce de fapt complexul s-ar construi mult peste limita admisa - https://newresidence.wordpress.com

Daca ce zic ei acolo e corect, aveti idee ca daca construiesc P+2+2M in loc de P+1+M poate sa duca la demolarea complexului? Sau la neintabulare?
Merita sa ma interesez mai departe ce si cum? A mai vizitat cineva complexul asta? Sau poate cel similar din Magurele?

Thanks

#2
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Ma asteptam sa vad si comentarii pe acea pagina care face contra-reclama complexului, dar se pare ca cine l-a facut nu vrea dialog... ceea ce ma face sa imi pun intrebari

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Ce au construit pana in momentul acesta pare a fi un P+2+M.

#4
gigel2005

gigel2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.06.2006

 maxtron_69, on 20 septembrie 2016 - 15:40, said:

Ma asteptam sa vad si comentarii pe acea pagina care face contra-reclama complexului, dar se pare ca cine l-a facut nu vrea dialog... ceea ce ma face sa imi pun intrebari

Nu stiu cine e. Am verificat azi daca imaginile cu panourile de informare sunt corecte, ca am trecut pe acolo cand m-am intors prin zona si par corecte.

 tartorul, on 20 septembrie 2016 - 16:18, said:

Ce au construit pana in momentul acesta pare a fi un P+2+M.

Cred ca e mai veche poza.
Pe site-ul oficial http://new-residence.ro/ zic de P+2E+2M
Din pozele cu ce va fi sa fie mie imi arata un P+3+ o mansarda micuta de tot (sau ascunsa in spate) - http://www.new-resid.../images/259.jpg

Da' in orice caz nu e acealsi lucru cu autorizatia de constructie (daca nu cumva or fi schimbat-o intre timp) - o fi o mare problema?

Edited by gigel2005, 20 September 2016 - 19:17.


#5
crmnilie

crmnilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2010
stiti ca ansamblul asta este la cateva sute de m de cimitir, da? trec zilnic pe-acolo si chiar ma intrebam cine s-ar incumeta sa stea acolo.

#6
madarmat

madarmat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2004

 crmnilie, on 21 septembrie 2016 - 16:53, said:

stiti ca ansamblul asta este la cateva sute de m de cimitir, da? trec zilnic pe-acolo si chiar ma intrebam cine s-ar incumeta sa stea acolo.

Si asta ar fi un minus? Poate cineva isi doreste mai multa liniste :D

#7
nullrouteinroot

nullrouteinroot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2016
Salut,

Eu sunt în căutarea unui apartament iar acest proiect îmi place.Cum pot verifica eu, ca eventual viitor cumpărător, informațiile din site-ul acela de pe wordpress.com?

#8
New_Residence

New_Residence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.09.2016
Stimati domni, doamne, potentiali cumparatori si alte persoane interesate,

Va multumim pentru interesul manifestat pentru proiectul New Residence Drumul Taberei. Suntem convinsi ca acest proiect va fi unul dintre cele mai frumoase proiecte din Bucuresti si invitam toti potentialii cumparatori sa ne viziteze.

Prin prezentul comunicat dorim sa confirmam - fara ezitare - faptul ca proiectul se afla in legalitate. Constructia inainteaza in ritmul propus de noi de la inceput, bazat pe autorizatia initiala (P+1+M), si in termenele si conditiile legale pentru obtinerea re-autorizarii necesare.

De asemenea confirmam ca proiectul New Residence Drumul Taberei se incadreaza in limitele de  inaltime maxima permise de PUD si PUZ existente la nivelul unitatii administrativ teritoriale si nu aduce o atingere parametrilor legali privind CUT si POT.

Pentru cei interesati, pentru orice informatii suplimentare referitoare la situatia juridica a proiectului nostru, va invitam la sediul firmei noastre din Strada Drumul Cooperativei Nr. 24, unde va putem pune la dispozitie toata documentatia relevanta.

Precizam ca nu avem placerea de a-l cunoaste pe autorul acestui blog (“daca e anonima o semnez si eu” dupa cum spunea Catavencu altadata), dar prin acest mesaj ii trasmitem si dumnealui/dumneaei invitatia de a ne vizita la sediul firmei noastre pentru a se convinge singur(a) de situatia legala clara in care ne aflam.


Cu consideratie,

New Residence Drumul Taberei

#9
madarmat

madarmat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2004

 New_Residence, on 27 septembrie 2016 - 16:18, said:

Stimati domni, doamne, potentiali cumparatori si alte persoane interesate,

Va multumim pentru interesul manifestat pentru proiectul New Residence Drumul Taberei. Suntem convinsi ca acest proiect va fi unul dintre cele mai frumoase proiecte din Bucuresti si invitam toti potentialii cumparatori sa ne viziteze.

Prin prezentul comunicat dorim sa confirmam - fara ezitare - faptul ca proiectul se afla in legalitate. Constructia inainteaza in ritmul propus de noi de la inceput, bazat pe autorizatia initiala (P+1+M), si in termenele si conditiile legale pentru obtinerea re-autorizarii necesare.

New Residence Drumul Taberei
In final, cate etaje va avea blocul? Din spusele dumneavoastra, se intelege ca nu va mai fi P+1+M. Este un aspect important pentru cei care doresc sa cumpere un apartament intr-un bloc cu putine etaje.

#10
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Exista deja actiuni impotriva acestui imobil pentru incalcarea P.O.T. si C.U.T.
http://www.juristurb...etalii_caz/1266

#11
crmnilie

crmnilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2010
P+1+M? Posted Image  ma faceti sa rad in hohote!  
cum spuneam, trec zilnic pe acolo si maine chiar am sa trag pe dreapta si am sa numar duiumul de etaje deja ridicate pana acum peste acel "P+1+M"...

Edited by crmnilie, 28 September 2016 - 10:53.


#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
banuiesc ca site ul din primul post este facut de un vecin nemultumit....

#13
nullrouteinroot

nullrouteinroot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2016

 crmnilie, on 28 septembrie 2016 - 10:52, said:

P+1+M? Posted Image  ma faceti sa rad in hohote!  
cum spuneam, trec zilnic pe acolo si maine chiar am sa trag pe dreapta si am sa numar duiumul de etaje deja ridicate pana acum peste acel "P+1+M"...

Am trecut eu și e conform site-ului: P+2E+2M, nu e niciun "duium" de etaje.

Cea mai recentă poză de pe pagina lor oficială de facebook:

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/14448958_1099722236785327_5596902063323008280_n.jpg?oh=48fbfde5297b8410c15257faee97d38e&oe=586BD84F - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum stau și eu și mă întreb: ce sens are să investești atâția bani într-un complex rezidențial dacă îl construiești în mod ilegal sau unicul tău scop e să dai țepe. Ceva nu se leagă la site-ul ăla făcut pe wordpress.

Nu vreau să fac pe avocatul lor însă dacă te uiți pe asta: http://www.petitieonline.com/forum/177978, o să vedeți că cel care a inițiat petiția a șters comentariul celor de la New Residence. De ce?

Edited by nullrouteinroot, 28 September 2016 - 14:04.


#14
crmnilie

crmnilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.12.2010

 New_Residence, on 27 septembrie 2016 - 16:18, said:

Stimati domni, doamne, potentiali cumparatori si alte persoane interesate,

Va multumim pentru interesul manifestat pentru proiectul New Residence Drumul Taberei. Suntem convinsi ca acest proiect va fi unul dintre cele mai frumoase proiecte din Bucuresti si invitam toti potentialii cumparatori sa ne viziteze.

Prin prezentul comunicat dorim sa confirmam - fara ezitare - faptul ca proiectul se afla in legalitate. Constructia inainteaza in ritmul propus de noi de la inceput, bazat pe autorizatia initiala (P+1+M), si in termenele si conditiile legale pentru obtinerea re-autorizarii necesare.

De asemenea confirmam ca proiectul New Residence Drumul Taberei se incadreaza in limitele de  inaltime maxima permise de PUD si PUZ existente la nivelul unitatii administrativ teritoriale si nu aduce o atingere parametrilor legali privind CUT si POT.

Pentru cei interesati, pentru orice informatii suplimentare referitoare la situatia juridica a proiectului nostru, va invitam la sediul firmei noastre din Strada Drumul Cooperativei Nr. 24, unde va putem pune la dispozitie toata documentatia relevanta.

Precizam ca nu avem placerea de a-l cunoaste pe autorul acestui blog (“daca e anonima o semnez si eu” dupa cum spunea Catavencu altadata), dar prin acest mesaj ii trasmitem si dumnealui/dumneaei invitatia de a ne vizita la sediul firmei noastre pentru a se convinge singur(a) de situatia legala clara in care ne aflam.


Cu consideratie,

New Residence Drumul Taberei

nullrouteinroot am eu orbul gainii? am bolduit regimul de inaltime comunicat pe topicul asta chiar de New_Residence.

#15
ionpopescu2016

ionpopescu2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2016

 nullrouteinroot, on 28 septembrie 2016 - 13:59, said:

Am trecut eu și e conform site-ului: P+2E+2M, nu e niciun "duium" de etaje.

nullrouteinroot - ultizator cu 2 insemnari, ambele in acest thread si care stie exact ce comentariu a fost lasat la petitie.
Minastire-ntr-un picior, ghici cine Mercioniu New Residence este?

LOL

 nullrouteinroot, on 28 septembrie 2016 - 13:59, said:

Acum stau și eu și mă întreb: ce sens are să investești atâția bani într-un complex rezidențial dacă îl construiești în mod ilegal sau unicul tău scop e să dai țepe.

La asta tu poti sa raspunzi amice, dar eu banuiesc ca raspunsul este lacomie si prostie.
A da, si faptul ca la sectorul 5 daca dai spaga se intampla orice in domeniul constructiilor.

 nullrouteinroot, on 28 septembrie 2016 - 13:59, said:

Ceva nu se leagă la site-ul ăla făcut pe wordpress.

Nu vreau să fac pe avocatul lor însă dacă te uiți pe asta: http://www.petitieon...om/forum/177978, o să vedeți că cel care a inițiat petiția a șters comentariul celor de la New Residence. De ce?

Bai amice, petitia eu am facut-o, ca aia cu site-ul nu erau interesati. Si eu ti-am sters comentariu, deci doar eu si cu tine stim ce era acolo, nu? LOL

Iti zic si cum se leaga, poate vrei sa intelegi - dupa ce am stat 2 ani sa obtin un plan zonal ca sa pot sa-mi ridic un P+2+M, ca altfel nu se poate legal, asta pentru ca nu am vrut sa dau spaga la Vanghelie cum era pe atunci, am inceput sa fiu mai atent la ce se construieste si cat se construieste aici.

Pentru ca bai desteptilor de dezvoltatori imobiliari, ca in loc de P+1 faceti P+4 nu va gandit ca toata infrastructura zonala - de la canalizare, electricitate, apa si pina la latimea strazilor si a intersectiilor e faptul conform planului general - deci daca iti refuleaza apa de la weceu in casa se poate sa fie pentru ca niste "destepti" ce ii iau pe restul de fraieri au trantit 300 de locuinte mai sus de tine si daca se caca aia, nu mai merge si cacatul tau pe aceiasi conducta.

Dar ce conteaza daca dam spaga la urmatorul vanghelie se poate orice, nu?
Las' ca daca reusiti voi sa-l intabulati asa, sa fi sigur ca il atac pina la CEDO.

V-ati atacat ca va zice lumea adevarul, ai?

#16
nullrouteinroot

nullrouteinroot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2016

Quote

Bai amice, petitia eu am facut-o, ca aia cu site-ul nu erau interesati. Si eu ti-am sters comentariu, deci doar eu si cu tine stim ce era acolo, nu? LOL

Eu îți recomand să te mai calmezi, începi să faci asocieri imaginare. După logica ta, dacă postam o poză cu un curcubeu eram inorog. De petiție am aflat de pe site-ul newresidence.wordpress.com, chiar are link către petiție LOL.

[ https://i.imgur.com/Go1mZ03.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar de comentariu șters, well... scrie clar in interiorul petitiei:

[ https://i.imgur.com/t5qUkWS.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mă rog, ești liber să crezi în propriile fabulații dacă vrei.

Ca sfat dacă te ajută cu ceva: nu ai ce căuta la CEDO cu un asemenea caz. Fiind un posibil caz de corupție, e mai degrabă de competența DNA.

Dacă ai dreptate atunci îți urez succes în demersul tău.

#17
nullrouteinroot

nullrouteinroot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.09.2016
http://www.zf.ro/con...omania-15851532

@ionpopescu2016, acum că au expunere mediatică poți să percutezi mai tare dacă sunt probleme de legalitate.

Edited by nullrouteinroot, 24 October 2016 - 13:15.


#18
Politia-Locala-Sector-5

Politia-Locala-Sector-5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2016

 nullrouteinroot, on 24 octombrie 2016 - 13:11, said:

http://www.zf.ro/con...omania-15851532

@ionpopescu2016, acum că au expunere mediatică poți să percutezi mai tare dacă sunt probleme de legalitate.

Stimate domnule Mercioniu,
(a.k.a nullrouteinroot sau new-residence)

Ca urmare a cererii dvs. va raspundem urmatoarele:

1. Expunerea mediatica de care vorbiti este un banal articol cumparat cu aprox. 250 de euro. Institutiile statului roman nu sunt impresionate de acest aspect.

2. Institutia Politia Locala Sector 5 a inspectat ansamblul dvs. si a constatat ca ceea ce s-a publicat pe acest forum este real. In acest context a constat in mod oficial incalcarea autorizatiei de constructie si a dispus amendarea dvs contraventionala.

Pentru a va readuce aminte continutul procesului verbal, il punem mai jos:


Ca urmare a petiţiei dumneavoastră înregistrată la Poliţia Locală Sector 5 sub nr,
21056/2016 vă facem cunoscut faptul că la controlul efectuat de poliţişti locali din cadrul
Serviciului Disciplina în Construcţii la adresele din Bucureşti, Drumul Cooperativei nr. 78-82,
str. Arefu nr. 55, str. Arefu nr. 57, str. Arefu nr. 59, sector 5, s-a constatat faptul că au fost
realizate construcţii cu destinaţia de locuinţe fără a respecta Autorizaţiile de Construire, aşa
cum prevede Legea 50/1091, republicată, cu modificările şi completările uiterioare, motiv
pentru care proprietarii au fost sanctionati dupa cum urmează:

– Drumul Cooperattvei nr. 78-82 – Proces Verbal de Constatare şi Sancţionare a
Contravenţiilor nr. 43/2016, pentru nerespectarea Autorizatiei de Construire nr.232- i
A/10.06.2016;
– str. Arefu nr. 57 – Proces Verbal de Constatare şi Sancţionare a Contravenţiilor nr.
56/2016, pentru nerespectarea Autorizatiei de Construire nr.230-A/10.06.2016;
– str. Arefu nr. 59 – Proces Verbal de Constatare şi Sancţionare a Contravenţiilor nr.
57/2016, pentru nerespectarea Autorizatiei de Construire nr.231-A/10.06.2016;
– str. Arefu nr. 55 – Proces Verbal de Constatare şi Sancţionare a Contravenţiilor nr;
59/2016, pentru nerespectarea Autorizatiei de Construire nr.229-A/10.06.2016;

Cu respect,
Serviciul Disciplina în Construcţii


De asemenea probabil colegii nostri v-au informat si ca urmatorul pas este sistarea lucrarilor in cazul unor contraventii repetate pentru aceiasi fapta.
Va dorim o afacere legala !

Un cont numit Politia-Locala-Sector5


ii[ https://newresidence.files.wordpress.com/2016/10/amenda-new-residence-drumul-taberei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate