Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Sistemul ING a picat total (10 Septembrie 2016)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

#1
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Fara nici un preaviz, fara nici o scuza... azi, sambata, 10 sept. 2016 intreg sistemul ING a murit.
Nu functioneaza Homebank, nici aplicatia mobila, nici cardurile si nici macar POS-urile de pe la marii comercianti, cum e Megaimage.
Asteptam explicatiile oficiale.
Sa avem oare de a face cu un atac reusit impotriva bancii?

Quote

This site can't be reached.

Noapte buna, ING, oriunde te-ai afla.

E-mail primit la 13.02 - 11.09.2016

Quote

Draga X,
Ne cerem scuze inca o data pentru situatiile neplacute pe care le-ati intampinat pe parcursul zilei de ieri, datorate unor serioase probleme tehnice cu care ne-am confruntat.
Aseara am restabilit accesul la cele mai importante servicii, tranzactiile cu cardul la comercianti sunt disponibile, se pot retrage bani de la bancomate si se pot efectua plati prin ING Home’Bank.
Vrem sa va asiguram inca o data de faptul ca aceasta problema nu a pus niciun moment in pericol banii dumneavoastra, care sunt ca intotdeauna in deplina siguranta.

De asemenea, va datoram si o explicatie cu privire la cauzele acestui incident. Ieri, in timpul unui test planificat al sistemului de stingere a incendiilor din centrul nostru de date, eliberarea gazului Inergen a afectat in mod grav si neasteptat mai multe servere si sistemul de stocare a datelor.

In consecinta, au fost afectate toate serviciile conectate: tranzactiile cu cardul, operatiunile la bancomat, serviciul de internet banking, sistemele de comunicare si website-ul www.ing.ro. Ca urmare, o mare parte din tranzactii nu au mai putut fi procesate. De asemenea, si comunicarea cu clientii a fost mult intarziata, tot din cauza imposibilitatii de a accesa baza noastra de date.

Am activat de urgenta procedurile si planurile de recuperare prevazute pentru astfel de situatii. Insa din cauza magnitudinii si complexitatii defectiunilor, din pacate timpul necesar pentru restaurarea activitatii prin sistemul de back-up a fost mai lung decat in cadrul testelor pe care le efectuam regulat.

In clipa de fata finalizam analiza-diagnostic a acestui eveniment exceptional, monitorizam indeaproape evolutia situatiei impreuna cu furnizorii nostri si luam masuri suplimentare pentru a asigura derularea normala a tuturor operatiunilor bancare.

Ne pare rau ca v-am dezamagit pentru ca nu am comunicat in primele ore dupa incident. Insa defectiunea ne-a afectat si sistemele de comunicare (website, sms, mail-uri) – acesta a fost motivul pentru care nu v-am putut trimite mesaje lamuritoare.

Chiar si asa, pentru a raspunde solicitarilor clientilor echipa noastra de Suport Clienti a fost suplimentata in regim de urgenta cu inca 70 de colegi.

Regretam nespus acest incident si neplacerile pe care vi le-a pricinuit, pentru care ne asumam intreaga responabilitate. Astfel, pentru retragerile de numerar de la bancomatele altor banci efectuate ieri va vom returna comisioanele aferente acestor retrageri.
Daca indisponibilitatea platilor cu cardul v-a generat cheltuieli suplimentare, va rugam sa ne contactati la numarul *2ING ( 031 406 2ING) sau contact#ing.ro pentru a discuta solutionarea problemei.

De asemenea, tranzactiile efectuate ieri vor putea fi vizualizate in Home’Bank in „tranzactii in asteptare” in cursul zilelor urmatoare. In final, doresc sa va asigur ca acest incident exceptional (si fara precedent in istoria ING Romania) ne va ambitiona extraordinar de mult sa va demonstram in viitor ca nu v-ati inselat deloc alegandu-ne pe noi.


Quote

Am primit e-mail 11 septembrie 2016

Serviciile ING sunt acum functionale. Tranzactiile cu cardul sunt disponibile si se pot din nou scoate bani de la bancomate.
Ne cerem inca o data scuze pentru situatiile neplacute pe care poate ca vi le-am provocat.
Insa va incredintam ca am tratat situatia cu maxima prioritate si am lucrat cu toate resursele necesare pentru a rezolva problemele tehnice cat mai repede posibil.

ACTUALIZARE 21:50 - ING anunță că serviciul Home’Bank funcţionează:
„Vă informăm că serviciul Home’Bank a fost remediat şi este acum disponibil.
Avansăm cu testarea soluţiilor pentru remedierea celorlalte servicii şi pe măsură ce acestea sunt stabile, le vom repune succesiv în funcţiune.
Vom continuă să va informăm cu privire la evoluţia situaţiei”.

ACTUALIZARE 19:40 - ING face precizări cu privire la problemele tehnice care au afectat clienții băncii. În acest sens, banca a trimis un comunicat pe care îl redăm, integral, mai jos:
„Vă informăm că astăzi, 10 septembrie, orele 13:00, sistemul de stocare a datelor a început să genereze erori în operare. Ca urmare a acestei situații tehnice neprevăzute, atât rețeaua de ATM-uri, sistemele de acceptare a cardurilor ING cât și serviciul Home’Bank au devenit indisponibile.
Lucrăm împreună cu furnizorii sistemului afectat în regim de maximă urgență pentru remedierea acestei situații în cel mai scurt timp posibil. Această problemă tehnică nu a pus niciun moment în pericol datele și disponibilitățile bănești ale clienților ING, care sunt în deplină siguranță.
Vom informa periodic clienții cu privire la stadiul remedierii acestei situații neplăcute.
Ne cerem scuze pentru toate neplăcerile create și vă asigurăm că, împreună cu furnizorul platformei tehnice afectate, tratăm rezolvarea acestei probleme în regim de maximă prioritate.”

Attached Files


Edited by Adm, 11 September 2016 - 13:16.
actualizare


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Adica, nici cardurile emise de ei nu merg? Daca vrei sa platesti la un comerciat cu POS BT sau sa extragi bani de la alt ATM..?

Edited by lex404, 10 September 2016 - 15:04.


#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Functioneaza acum, a stat vreo 2 minute sa se incarce. Si Home Bank functioneaza.

Edited by Robiacs, 10 September 2016 - 15:04.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Acum imi merge si mie.

#5
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Merge HomeBank.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil sa fie vorba de un atac impotriva INGului desi nu vad de ce ar ataca cineva ING Romania si nu si ING Olanda sau alte filiale. ing.com functioneaza doar ro sunt la pamant. Oare ING in ro e afactata de o avarie in reteaua furnizorului de servicii? Si astia nu au si ei backup de pe la alti furnizori?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
https://www.facebook.com/INGWebCafe



Aici zic ca stiu de problema. E una generala.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlex404, on 10 septembrie 2016 - 15:03, said:

Adica, nici cardurile emise de ei nu merg? Daca vrei sa platesti la un comerciat cu POS BT sau sa extragi bani de la alt ATM..?

Nu se putea face nici o tranzactie din conturile ING RO, cred. La Mega de pe POS ING nu mergea, in POP la ING nu puteai scoate bani de la ATMul lor. De la alt ATM / POS nu am incercat.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
http://forum.softped...tioneaza-nimic/


Well, g.r.e.a.t.

Love BT.

s-a intamplat si la case mai mari. Celor de la United le-a picat luna trecuta sistemul informatic pe plan mondial si au retinut vreo 6 ore cateva mii de curse la sol :)

Edited by lex404, 10 September 2016 - 15:11.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine nu merge homebank. Scrie connecting si atat.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexandrualexe, on 10 septembrie 2016 - 15:08, said:

Merge bine mersi tot "sistemul ing". Ce topic de tot *********. .
De asta inca nu se incarca ing.ro si nici homebank.ro? Sau doar pe jiji e problema, nu or fi platit astia de la jiji redese banii datorati catre ING si aia de la ING au taiat accesul abonatilor redese la resursele electronice aka site-uri ale ING =)).

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postslai, on 10 septembrie 2016 - 15:10, said:

uau... sfarsitul lumii...
Nu o fi sfarsitul lumii dar cand ai de facut plati si toti banii sunt in cont la ING e cam cu ghinion pentru cei in cauza.

#13
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Nu merge nici acum, anunta disperati in Kaufland ca nu se pot efectua plati cu cardul. Luna trecuta BT, luna asta ING, cred ca se face un update la ceva.

#14
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Update-uri se fac noaptea, cand nu este activitatea, nu sambata la pranz

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mno...mie daca mi-ar fi foame si n-as putea plati (in conditiile in care eu fac 90% plati cu cardul) cred ca le-as da o mama de bataie de s-ar usca.

Dar m-a invatat cineva anul asta ca cashul e sfant. Dupa ce mi-a dat MC-ul transaction declined in mijlocul pustietatii Posted Image



Asta imi aduce aminte de Aegean (tzatziki) cand voiam sa fac o rezervare si nu le mergea siteul.
Le-am scris pe Facebook intr-un comentariu ca nu le merge siteul la care ei: Dar stim ca nu ne merge siteul, speram sa va vedem la bord.


No, fain :lol:

Speta juridica:

Daca nu poti plati prezervativele si ii musai amu si te trezesti cu un copil, ING va plati pensie alimentara?

E vina lor :)

Edited by lex404, 10 September 2016 - 15:22.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlex404, on 10 septembrie 2016 - 15:10, said:

http://forum.softped...tioneaza-nimic/


Well, g.r.e.a.t.

Love BT.

s-a intamplat si la case mai mari. Celor de la United le-a picat luna trecuta sistemul informatic pe plan mondial si au retinut vreo 6 ore cateva mii de curse la sol Posted Image

stai relax ca nici bt nu e mai breaza. am avut un prieten care s-a trezit in vacanta cu contul blocat, din cauza ca nu semnase la un moment dat o hartie, era o declaratie ceva, ce sume rulezi, daca esti persoana publica, imi amintesc ca am semnat si io hartoaga aia. fara sa-l anunte, sune, nimic, nimic. noroc ca au fost aia din peco intelegatori si i-au acceptat garantie permisul lui si buletinul nevestii.
traim in romania, unde totul e posibil, cashul e sfant in buzunar.

#17
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
nu dar ai putea sa i pui sa ti plateasca pensie alimentara sau te poti abtine de a da la blana pana da bancumatu cashu

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postslai, on 10 septembrie 2016 - 15:30, said:

stai relax ca nici bt nu e mai breaza. am avut un prieten care s-a trezit in vacanta cu contul blocat, din cauza ca nu semnase la un moment dat o hartie, era o declaratie ceva, ce sume rulezi, daca esti persoana publica, imi amintesc ca am semnat si io hartoaga aia. fara sa-l anunte, sune, nimic, nimic. noroc ca au fost aia din peco intelegatori si i-au acceptat garantie permisul lui si buletinul nevestii.
traim in romania, unde totul e posibil, cashul e sfant in buzunar.


Detaliaza putin te rog chestia asta ca eu n-am semnat nimic de genul la BT si n-am chef sa ma considere astia persoana publica pentru cateva video-uri pe YT :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate