Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mini-jurnal P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#1
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O noua intrebare, pentru roboteii de pe google care ajuta oamenii sa gaseasca informatiile necesare.
Asadar, este necesara hidroizolatiei sub placa peste elevatie? Am citit pareri ca n-ar face mare lucru.
In proiect am, inginerul a zis ca trebuie, constructorul ca trebuie.
Cum se realizeaza in mod corect? Umplutura pamant compactat, pietris margaritar (sau nisip mi-a zis inginerul), folie, extrudat de 5 cm, plasa armata + turnat beton, apoi sapa clasica sau e mai ok ca extrudatul sa fie peste placa si apoi șapa? Dupa cum gandesc eu, costurile ar fi mai mari la ultima varianta si nici n-am o rezistenta atat de buna pe metru patrat, fiind polistirenul  peste placa.


*M-am hotarat sa-l transform in jurnal, multumesc edihaller!

Edited by ripper, 12 September 2016 - 18:04.


#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Avand acel pietris margaritar care este strat de rupere a capilaritatii, apa nu are cum sa ajunga deasupra lui. Acea folie se pune ca sa nu se scurga laptele de ciment la turnare.
Nisipul nu este strat de rupere a capilaritatii, dimpotriva ...

In privinta polistirenului, sunt avantaje si dezavantaje ...
Eu unul, care nu suport caldura vara, l-as pune sub placa de beton armat, ca sa am deasupra placa care confera inertie termica ("acumuleaza" frig) Posted Image.
Oricum, minimul este de vreo 10-15 cm de polistiren.

Edited by ech, 03 September 2016 - 19:59.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
10-15 cm extrudat sub placa de pe elevatie???????? :D

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu as umple elevatia cu refuz de ciur, margaritar, nisip (sa se aseze bine folia peste care se pune betonul) refuzul de ciur are avantajul ca nu se taseaza.

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006

View Postripper, on 03 septembrie 2016 - 20:01, said:

10-15 cm extrudat sub placa de pe elevatie???????? Posted Image
Prin placa aia pierzi cea mai mare cantitate de caldura iarna. De ce ai pune mai putin decat la pereti ?
Eu unul de fapt nu as pune deloc, ca ma incurca vara, dar normativul atat cere. Ca aia nu se gandesc decat la iarna :D

Edited by ech, 03 September 2016 - 20:18.


#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Si eu vreau vara sa am racoare si chiar nici iarna nu ma deranjeaza. Cata caldura se poate pierde? Unde sa se duca?

#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
De fapt si in pământ se cam acumulează, deci nu ai cum sa pierzi prea multa.
Nici eu nu am inteles de unde este cerinta asta cu polistirenul sub placa. Poate din cauza ca parca normativul e inspirat de la danezi ...

Daca vrei sa ai răcoare vara, încearcă sa folosesti la interior materiale cu inertie termica mare, care au si densitate mare, gen beton, caramida plina sau macar cu goluri cat mai mici, fără rigips, bca, etc.
Iar la exterior mult polistiren sau ce izolatie folosesti.

Edited by ech, 03 September 2016 - 22:13.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Degeaba... o fac din Ytong si Multipor. Astia mananca kk ca ar tine racoare vara, mai bine decat caramida + pulistiren.

Spoiler


#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Bca-ul nu are de unde sa aibă inertie termica, e usor.
Dar tu faci casa din bca si stalpisori ? Ar fi trebuit sa fie in cadre ...

#10
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Eu am pus sub placa 20 cm de margaritar (chiar putin mai mare). Cu toate ca am dublat plasa tot am avut fisuri. Peste placa voi pune pol. extrudat de 5cm, shapa de 7cm si folie cu aluminiu la parchet. O fi de rau ca pun polistirenul deasupra si nu l-am pus dedesupt?

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
In principiu izolatia se pune pe exterior ca sa nu apara condens. Cum la placa peste pamant nu avem temperaturi asa mici incat sa avem condens, motivul asta cam pica, deci o poti pune oriunde iti convine mai bine din alte puncte de vedere.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postech, on 03 septembrie 2016 - 22:11, said:

Bca-ul nu are de unde sa aibă inertie termica, e usor.
Dar tu faci casa din bca si stalpisori ? Ar fi trebuit sa fie in cadre ...
Eu zic ca-s povesti! :) Nu e bloc... La Ytong in prospect scrie ca se poate folosi pe structuri portante sau neportante... Cred ca sunt suficiente grinzile, stalpii, cele 3 placi pentru P+1.
Treaba asta cu structura in cadre + BCA e trecuta in vreun normativ ceva? Ca mie vreo 3 arhitecti mi-au spus lucruri diferite...
Pot sa atasez toate planurile din proiect, daca in faza in care sunt esti dragut si ma mai poti ajuta cu niste sfaturi. :) Un lucru e cert, nu renunt la BCA, nu suport caramida.
P.S. Fac cinste! :D

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Dar ce iti place la bca ? Nu are decat rezistenta termica, ce poate fi compensata cu altceva. In rest, nu are rezistenta mecanica, nu are inertie termica (tot ziceai ca iti place racoarea) Posted Image
Nu iti faci jurnal ?

Edited by ech, 04 September 2016 - 10:02.


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ma mai gandesc un pic cu jurnalul, daca ma hotarasc o sa te rog sa mi-l muti tu si editez eu titlul.
Nu sunt in masura sa te contrazic, insa toate fisele tehnice pe care le-am citit legat de Ytong vs caramida, il declara net superior. Plus de asta, am vazut multe case la rosu cu caramida si m-am umplut de nervi. In opinia mea, nici nu incape comparatie fata de BCA la calitate. Probabil de aici si pretul mult mai mare. Usurinta la construire, zero punti termice, iar rezistenta mecanica eu zic ca e mult mai mare fata de caramida gen Porotherm.

#15
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View Postripper, on 04 septembrie 2016 - 10:36, said:

zero punti termice...

Puteti argumenta?

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai e simplu. Imbinare nut-feder cu adeziv special in grosime de 2 mm. :) Zero sparturi interioare fata de caramizile cu zeci de gauri care cum le atingi un pic crapa. Imbibare cu apa cu 80% mai mica decat la caramizi. Daca nu ma crezi, vezi pe youtube "experimente" live.

http://www.probca.ro...darie-portanta/ astia ce vorbesc aici? N-au nicio baza si e un articol de rahat ca 80% din ce e pe net? :D

#17
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Tot nu m-ati lamurit cu puntile termice inexistente (placa jos/placa sus/stalpi/boiandrugi) in contextul in care puntea apare mai ales acolo unde se intalnesc materiale diferite. Si vizavi de acei adezivi speciali in grosime de 2cm de care vorbiti, va doresc din suflet sa gasiti si meseriasii "speciali" carora sa le pese de punerea corecta in manopera. Pt. linistea sufleteasca e mai bine sa nu fiti permanent pe santier. :)

Nu sunt impotriva BCA-ului, il consider un material extrem de inovator, am vazut castel la propriu construit din acest material (in cadre evident), dar stiu sigur ca ridica multe probleme tehnice pt o buna punere in manopera. Suplimentar, am vazut live un zid (attic) daramat de vant inaintea turnarii si o mansarda complet deplasata la inchiderea centurilor. Acei adezivi speciali trebuiesc folositi cum trebuie. Altfel...

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu cred ca e vreo manopera pe care doar cineva instruit la NASA o poate face... :)
Si ca fapt divers, chiar sunt 10 ore pe santier zilnic! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate