Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Program pentru vizualizarea imaginilor!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015
Salut am și eu nevoie de puțin ajutor cunoaște cineva un program bun pentru vizualizarea imaginilor pe windows de tip RAW doresc să le pot vizualiza cu un program simplu care doar să îmi ofere posibilitatea să vizualizez acest tip de imagine și să nu aud de "picasa" pentru că nu mi-a fost util.

#2
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
"FastStone Image Viewer" ai incercat ? Daca nu, ia-l de aici ! Posted Image

Edited by KRENG, 01 September 2016 - 01:35.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cel mai recomandabil pt vizualizat in general imagini, este bun si pt RAW, dar ca la orice convertor RAW, ai nevoie de o revizie care sa suporte formatul particular RAW.
Daca imaginile sunt de la o camera noua, e posibil sa nu gasesti la inceput nici un convertor third party compatibil.

O problema la conversia RAW automata este ca redarea este diferita intre convertoare, si posibil subiectiva...

Pt. RAW recomand Photoshop cu un ACR compatibil cu formatul, sau lightroom.

RAW-ul exista pt. setari custom, pe o baza care sa permita cat mai bine treaba asta.

Pretentia de a avea un viewer de RAW simplu poate sa fie stupida daca te astepti la prea multe.
Diferentele pot sa fie mai mult decat catastrofal de mari intre convertere, si mai ales intre conversia automata si una facuta asistat de fotograf, de ex. cu diferente de la alb pana la negru pt. expunere si de la cyan la magenta pt. nuante.

Ca si viewer de imagini eu folosesc de 18 ani Irfanview, versiunea la zi. (exista de 20 de ani...)
Reda si RAW, insa diferentele sunt enorme fata de cum le procesez eu cu ACR.
irfanview are si setari de corectie cromatica si expunere, minimaliste dar bunicele, in special gamma este foarte bine implementata, in ACR fiind mai complicat sa ajungi la rezultate similare prin jonglarea cu mai multe instrumente.
Insa aceste setari din irfanview sunt disponibile si pt jpeg sau alte formate, nu sunt dedicate pt conversie.
Probabil ca plecand de la RAW ai mai multa toleranta pt corectii fata de jpeg fie el si comprimat minim.
Subliniez din nou ca gamma din irfanview face minuni chiar si la jpeg, deci pe RAW cu atat mai mult, insa e nu fac conversii cu irfanview. Mai are si resample lanczos filter superior ACR  - singura chestie mai utila pt procesare, dar numai daca ai nevoie pt mariri foarte mari, altfel nu ai ce face cu ea.

Edited by loock, 01 September 2016 - 01:55.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Codec Pack pentru win7:
https://www.microsof...s.aspx?id=26829

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cu Photoshop CS6 sau cc si Camera Raw plug-in se vad imaginile RAW, .MRW

[ http://img.plici.ro/images/2016/09/01/rawf4a43.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015

View Postloock, on 01 septembrie 2016 - 01:41, said:

Cel mai recomandabil pt vizualizat in general imagini, este bun si pt RAW, dar ca la orice convertor RAW, ai nevoie de o revizie care sa suporte formatul particular RAW.
Daca imaginile sunt de la o camera noua, e posibil sa nu gasesti la inceput nici un convertor third party compatibil.

O problema la conversia RAW automata este ca redarea este diferita intre convertoare, si posibil subiectiva...

Pt. RAW recomand Photoshop cu un ACR compatibil cu formatul, sau lightroom.

RAW-ul exista pt. setari custom, pe o baza care sa permita cat mai bine treaba asta.

Pretentia de a avea un viewer de RAW simplu poate sa fie stupida daca te astepti la prea multe.
Diferentele pot sa fie mai mult decat catastrofal de mari intre convertere, si mai ales intre conversia automata si una facuta asistat de fotograf, de ex. cu diferente de la alb pana la negru pt. expunere si de la cyan la magenta pt. nuante.

Ca si viewer de imagini eu folosesc de 18 ani Irfanview, versiunea la zi. (exista de 20 de ani...)
Reda si RAW, insa diferentele sunt enorme fata de cum le procesez eu cu ACR.
irfanview are si setari de corectie cromatica si expunere, minimaliste dar bunicele, in special gamma este foarte bine implementata, in ACR fiind mai complicat sa ajungi la rezultate similare prin jonglarea cu mai multe instrumente.
Insa aceste setari din irfanview sunt disponibile si pt jpeg sau alte formate, nu sunt dedicate pt conversie.
Probabil ca plecand de la RAW ai mai multa toleranta pt corectii fata de jpeg fie el si comprimat minim.
Subliniez din nou ca gamma din irfanview face minuni chiar si la jpeg, deci pe RAW cu atat mai mult, insa e nu fac conversii cu irfanview. Mai are si resample lanczos filter superior ACR  - singura chestie mai utila pt procesare, dar numai daca ai nevoie pt mariri foarte mari, altfel nu ai ce face cu ea.
Eu procesez imaginile cu lightroom dar am nevoie de un program de vizualizare a imaginilor înainte să le introduc în lr sau ps

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
IrfanView

#8
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015

View Postcristirg, on 01 septembrie 2016 - 08:41, said:

cu Photoshop CS6 sau cc si Camera Raw plug-in se vad imaginile RAW, .MRW

[ http://img.plici.ro/images/2016/09/01/rawf4a43.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mulţumesc dar asta fac deja eu doresc ceva înainte de procesare care doar să mă lase să le vizualizez şi atât: D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate