Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Baterie Sony Vaio VPCSA3Q9E

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
mi s-a dus acumulatorul si unul original costa 1500 ron :(
am luat unul aftermarket la vreo 350 de ron si dupa cum scrie pe el e Made in Chaina :)) si nu China. n-as avea o problema cu asta daca acumulatorul ar functiona catusi de putin. intampin urmatoarea problema: daca bateria isi pierde autonomia mai mult de jumate si conectez incarcatorul, sunt sanse 10% ca sa inceapa incarcarea. deci de cele mai multe ori nu incarca iar bateria ramane mereu pe 0%. pentru a remedia problema trebuie sa o scot mereu din slot si dupa iar, cu mare noroc incepe incarcarea propriuzisa. trebuie sa fiu mereu atent sa nu o las sa scada sub jumate.

in vaio control center bateria cea noua este la Critical.

cei de la garantie mi-au zis sa incerc cu alt incarcator ca e posibil sa fie defect. dar intrebarea mea este: daca era incarcatorul defect laptopul meu ar mai functiona pe direct asa cum il utilizez in momentul de fata?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
fiind o problema cu provenienta acelei baterii, sfatul meu este sa probezi ori cu o baterie compatibila de la un alt model identic, ori sa te risti la una originala.

ca si incarcator, nu cred sa aiba probleme, de moment ce functioneaza cum trebuie si a functionat si inainte de defctarea celei vechi. dar ca idee, in ce sens s-a defectat cea veche? doar ca nu mai  tinea asa mult timp?

evident ca mai poate fi si problema la circuitul de incarcare al bateriei. dar trebuie sa verifici

Edited by Dany_Darke, 31 August 2016 - 23:25.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mai mult ca sigur bateria este problematica.

1500 lei o baterie? A innebunit lupu ?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
conform acestui topic din 2013, la achizitia sa in 2012, pare ca ar fi dat 1500€, ma gandesc ca e o valoare maricica si bateria pt acest model, insa dupa atatia ani, 1500 lei, mi se pare exagerat si mie. si la jumate sa fie pretul, dar tot e mult.

#5
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View PostDany_Darke, on 31 august 2016 - 23:24, said:

fiind o problema cu provenienta acelei baterii, sfatul meu este sa probezi ori cu o baterie compatibila de la un alt model identic, ori sa te risti la una originala.

ca si incarcator, nu cred sa aiba probleme, de moment ce functioneaza cum trebuie si a functionat si inainte de defctarea celei vechi. dar ca idee, in ce sens s-a defectat cea veche? doar ca nu mai  tinea asa mult timp?

evident ca mai poate fi si problema la circuitul de incarcare al bateriei. dar trebuie sa verifici

bateria veche se descarca foarte repede si din acest motiv a trebuit sa o inlocuiesc. dar totusi 1500 de ron pentru o baterie? pai imi iau un alt laptop la aceasta suma
ramane sa incerc un alt incarcator.

#6
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008
Salutare,
s-ar putea sa ai o problema software... dezinstaleaza acel sony vaio center si vezi daca iti mai face.

Edited by al3x_al3x_tm, 01 September 2016 - 06:54.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Pentru ca sunt putin mai paranoic, nu ti-as recomanda sa mai folosesti acumulatorul asta produs in "Chaina". Chiar daca deocamdata ai doar problema asta cu el, nu e exclus sa-i lipseasca niste circuite menite sa limiteze incarcarea peste limita, si te poti trezi ca ori ia foc acumulatorul, ori direct explodeaza.
Si atunci gaura din buget nu va mai fi 350 de lei, ci mult, mult mai mult (laptop, biroul pe care il tii, poate si alte obiecte prinse in explozie/incendiu).

Sunt destule firme romanesti ce reconditioneaza acumulatorii obositi cu celule noi. Ar fi bine sa-i contactezi, sa vezi daca e posibil si pentru acumulatorul tau original si cat ar costa.

Edited by Hider141, 01 September 2016 - 07:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate