Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Put "pierde" apa ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am un put american (din acela de diametru mic). Azi de dimineata cand m-am uitat in el era aproape gol. Oricum hidroforul nu mai putea trage. Un vecin care m-a vazut "amarat" s-a hotarat sa ma ajute. Vecine daca vrei trage din putul meu, ca eu am multa apa. Zis si facut, pe la 9 am bagat motopompa mea din putul vecinului in putul meu, si in mai putin de o ora aveam putul aproape plin. Ii multumesc omului, cinstindu-l cu ceva palinca ...
Apoi pe la ora 21 ma duc cu lanterna la put. Stupoare. Putul iar era gol. Desi azi nu am folosit multa apa (estimez maxim 300 litrii- dusuri + spalat rufe). Unde naiba s-a dus toata apa? Ce s-a intamplat cu putul meu?

Edited by roland_s, 31 August 2016 - 21:40.


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
a secat..
sapa mai mult pana ajungi la panza freatica (a doua)

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Nu stiu in ce zona te afli si la ce adancime e sapat putul.
Din cauzasecetei si a lipsei precipitatiilor, nivelurile acviferelor scad.
In momentul in care tragi apa din put cu un debit mai mare decat debitul acviferului respectiv, creezi un con de depresiune care se reface treptat in timp, in functie de permeabilitatea stratului in care este cantonat acviferul. Daca bagi apa in put, nu are cum sa ramana acolo, de vreme ce nivelul nu s-a refacut natural.
Imagineaza-ti stratul acvifer ca pe un "rau" care curge pe sub tine, doar ca viteza de curgeare este controlata de porii terenului prin care trece.
Acviferele cele mai rodnice sunt cele cantonate in pietrisuri pentru ca acolo viteza de curgere este mare, avand in vedere porozitatea pietrisurilor.

Edited by argonaut, 31 August 2016 - 22:34.


#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Cineva de lângă tine are sigur apă, dar tu mai ai palincă ?

Edited by jumborom, 31 August 2016 - 22:23.


#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ce adancime are putul ?

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Am trait sa o aud si pe asta. Cum sa umpli un put cu apa?, credeai ca este un bazin de apa inchis in care poti sa cantonezi o cantitate fixa de apa. Probabil, in momentul in care se vor inregistra precipitatii, o sa ai apa din nou in put.

Edited by aris86, 31 August 2016 - 22:44.


#7
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
N-ai observat daca vreun vecin a irigat toata ziua? Poate suge de scade nivelul freatic si putul tau ramane sec.
Oricum putul tau nu e adanc si daca nivelul apei din panza freatica scade tu ramai pe sec(ai sa ramai pe sec si cu palinca, vecinul iti da apa pe care si-o ia inapoi prin panza freatica, tu ramani si cu curentul consumat la pompa)

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Puțul are 10 m adâncime. De irigat nu am văzut pe nimeni să irige. Ciudat e faptul că vecinul are apa, însă el are un put de diametru mult mai mare ca al meu. Am crezut că umplandu-l cu apa pe al meu, această rămâne acolo. În fine paguba mare nu am făcut decât ceva munca la întins/strans furtune si un litru de benzina (am tras apa cu o motopompa). Nu e primul an când îmi seaca puțul, s-a mai întâmplat, si după precipitații și-a revenit. Însă e prima dată când am încercat să îl umplu cu apa. Credeam că o va tine acolo.

 STARTREK1, on 31 august 2016 - 21:44, said:

a secat..
sapa mai mult pana ajungi la panza freatica (a doua)
Nu cred că e posibil. Puțul e deja făcut.

Edited by roland_s, 01 September 2016 - 05:52.


#9
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Saracul roland, numai belele pe capul lui. Din cauza secetei se poate intampla si chestia asta, o sa fie nevoie de forare de adancime putina mai mare, chestia asta se intampla si iarna de obicei cand e ger mare, e tot un fel de seceta. Cu cucoana cu garajul cum mai sta treaba? :)

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cu garajul ... Nu stiu. Nu m-am mai sunat, cred că a abandonat ideea.
Revenind la put, ținând cont că acesta e deja facut, cum se mai poate fora? E de diametru mic.

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 roland_s, on 01 septembrie 2016 - 05:54, said:

Nu cred că e posibil. Puțul e deja făcut.
ba da ,este
cauta o firma de foraje si vor stii ei ce au de facut - vor sapa prin el si iti vor introduce tuburi cu un diametru mai mic

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Compara adancimea pana la apa si cat de adanc este putul tau in raport cu al vechinului.
Poate sa colmatat, nisipul adus de apa se depune in interiorul putului.

Edited by arg, 01 September 2016 - 08:14.


#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 roland_s, on 01 septembrie 2016 - 05:54, said:

.... Am crezut că umplandu-l cu apa pe al meu, această rămâne acolo. În fine paguba mare nu am făcut decât ceva munca la întins/strans furtune si un litru de benzina (am tras apa cu o motopompa). Nu e primul an când îmi seaca puțul, s-a mai întâmplat, si după precipitații și-a revenit. Însă e prima dată când am încercat să îl umplu cu apa. Credeam că o va tine acolo.

..

asta e demna de aria Fun Posted Image

#14
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 STARTREK1, on 01 septembrie 2016 - 07:19, said:

ba da ,este
cauta o firma de foraje si vor stii ei ce au de facut - vor sapa prin el si iti vor introduce tuburi cu un diametru mai mic

Puturile astea forate se executa cu o sapa, fara tubare in prealabil.

Adica sapa se introduce prin tuburile existente, sapa sub cel din capatul de jos, depresiunea creata face ca tuburile sa alunece in jos. La partea de sus se pune alt tub si se sapa din nou si asa mai departe.
Adaugarea de tuburi se face de sus.

#15
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 roland_s, on 01 septembrie 2016 - 06:08, said:

Revenind la put, ținând cont că acesta e deja facut, cum se mai poate fora? E de diametru mic.
Avand in vedere ca putul seaca doar cand este seceta si apoi se umple la loc, inseamna ori ca panza freatica coboara ori ca izvorul care alimenteaza putul tau seaca si nu ai ce face. La mine in put vara cand este seceta, nivelul apei scade cu un metru.
Eu zic sa incerci sa mai sapi putin. Eu vad 2 solutii:
1. teava galvanizata de 1,5 toli batuta cu barosul in put. 1-2 m îi bati singur. Vezi ca este topic dedicat si detaliat, mai ales cum sa scoti apa de la adancimea aceea.
2. sapat cu un burghiu manual si tub din pvc. Au la Travandi niste burghie de pamant ieftine si fff bune. Eu am luat un astfel de burghiu cu diametrul de 20 cm, i+am sudat mufa de otel de la romstal si îi adaptez segmente de teava. Merge foarte repede. In 3 ore am ajuns pana la 5 m . Uite cum a sapat un baiat pana la 10 m cu un burghiu mai slabut decat ce ti-am recomandat eu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TZCVZ0ofVm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]

Edited by ionut27, 01 September 2016 - 11:52.


#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, e usor sa ai idei de la tastatura insa treaba poate fi mai complicata.
daca spre exemplu stratul ala acvifer nu se mai intinde in jos, ci urmeaza pat lutos....de ce sa sapi? Sa ajungi la a doua panza...ca altceva...
daca sapi cu diametru apropiat sa cobori tuburile poate fi mai rau pentru ca pot sa nu coboare asa usor iar daca vor cobora si dai de lut, gaurile din tuburi care sunt un fel de filtru...ajung in strat de lut....sus unde e apa e tub inchis si l-ai omorat.

De vreme ce s-au oprit la un nr x de tuburi probabil ca in jos nu mai e acvifer, e un strat subtirel de apa acolo....poate fi dar poate sa nu fie  si asta e, daca vrei apa sigur te duci la urmaroeul care nu scade sau scade mai greu si nu ramane fara apa...

Ca idee, trebuie sapat cate putin si oprit inediat ce dai de lut ca sa nubristi sa coboare filrrul actualului put in zona de lut....daca e strat permeabil se tubeaza cu plastic sau ae coboara actualele tuburi, daca nu e asta e...merginlanpanza doincubun alt put...



#17
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Parintele, in ultimii 3 ani am facut 2 puturi cu teava batuta  si alte 2 sapate cu burghiu manual. Ba am facut si o pompa Emas inainte sa imprejmuiesc terenul de frica sa nu-mi fure pompa manuala din inox. Toate merg foarte bine pana in prezent. Am citit si testat foarte mult. De exemplu, cautatul apei cu ansele de cupru. Nu exista explicatie stiintifica dar indica cu precizie locul unde trebuie sapat.
Ceea ce i-am recomandat userului roland_s se poate realiza usor. Am vazut ca-i place sa repare, construiasca samd.
Puturile cu tuburi mici se fac sa treaca putin de panza freatica pentru acumulare de apa. Am vazut cum a construit un vecin de langa mine un put american. Prima sapatura a esuat pentru ca un tub s-a spart si a blocat scoaterea altor 8 bagate. S-a abandonat si s-a sapat alta groapa. De aceea cred ca roland_s nu ar trebui sa umble la tuburile existente. Sunt vechi poate fisurate unele.
Conteaza si cand se sapa fantana. Daca se sapa primavara sau dupa luni ploioase, putarii se opresc cand vad ca au dat de apa. Cand vine perioada de seceta lucrurile se schimba. E bine sa se sape vara cand este seceta si panza freatica coboara la maxim.
Deci, pana nu incearca sa vada ce-i acolo, cinsteste mereu vecinul!
Stima!

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Sau se apuca sa cumpere apa din hipermarket "sa umple" puțul :D.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate