Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Akta mizeaza pe o firma de recuperatori!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
Am trait sa o vad si pe asta! Akta, mai nou, s-a gandit sa recupereze banii cumva de la clientii care dintr-un motiv sau altul au renuntat sa mai plateasca ultima luna abonamentul sau nu l-au mai platit cu lunile! Sunt situatii si situatii in privinta faptului ca un abonat sau altul nu a mai platit ultima factura si a renuntat la serviciile lor. Eu personal am renuntat in 2012 la astia si nici nu mai vreau sa aud de acest provider in viata mea! A fost o iarna destul de grea in 2011 si s-au rupt toate cablurile la mine in sat! Nu a venit nimeni sa ne intrebe de sanatate aproape o luna de zile, ca atare, i-am sunat si le-am spus sa vina si sa ma deconecteze de la stalp ca nu mai vreau nimic de la Akta! De atunci si pana in ziua de astazi am tot primit sms-uri de la Akta cu tot felul de oferte, desi eu nu mai eram clientul lor din 01.01.2012, si mai nou au trimis un sms cu amenintari ca daca nu le platesc suma de 60 de RON vor face pasul urmator si vor trimite pe capul meu o firma de recuperari! Initial am crezut ca astia nu au ce face si procedeaza in fel si chip sa te intimideze! Ei bine, astazi, am primit prin Posta Romana o scrisoare de la firma de recuperari creante: Debt Collection Agency SRL (astia par a fi din Bulgaria si asta e site-ul: http://www.theagency.bg) Tot satul a fost paralizat si nu a avut nimeni niciun serviciu: televiziune sau internet, prin urmare, eu am renuntat la Akta si nu am mai dorit sa continui! Au venit, m-au deconectat de la stalp, iar cateva luni de zile au tot trimis casiera sa le dam 60 de RON pe luna respectiva cand serviciile nu au functionat!

P.S: Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Mi se pare ridicol ce fac astia, ca sa nu zic aberant! Cum sa le dau 60 de RON? Eu nu am primit absolut nimic din ce era trecut in contract in ultima luna: internet sau televiziune! Sunt curios daca chestia asta au inceput sa o aplice si la alti fost abonati care au renuntat! Cel putin la noi in satul Costestii din Deal (Dambovita) Akta se afla in "moarte clinica"! Peste 80 % din abonatii Akta s-au mutat la UPC Romania, iar restul va urma sa le spuna adio!

Attached Files


Edited by favoritul, 31 August 2016 - 17:53.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Nu pare a-ti fi adresata, nu apare nici un nume pe acolo. Si chiar si asa, treci peste, sa te spele pe calcaie.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Mai intai consulta un avocat iar acesta iti va spune pasii pe care ii ai de urmat...Posted Image

*Se pare ca ti-au deschis un dosar de urmarire!

Edited by xmanyacs77, 31 August 2016 - 17:50.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 favoritul, on 31 august 2016 - 17:40, said:

Tot satul a fost paralizat si nu a avut nimeni niciun serviciu: televiziune sau internet, prin urmare, eu am renuntat la Akta si nu am mai dorit sa continui! Au venit, m-au deconectat de la stalp, iar cateva luni de zile au tot trimis casiera sa le dam 60 de RON pe luna respectiva cand serviciile nu au functionat!
Pai daca nu ati facut reziliere semnata si depusa la sediu... se plateste.

Edited by andreic, 31 August 2016 - 17:51.


#5
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008

 usrnm, on 31 august 2016 - 17:47, said:

Nu pare a-ti fi adresata, nu apare nici un nume pe acolo. Si chiar si asa, treci peste, sa te spele pe calcaie.

Ba da! Nu-ti face probleme! Eu sunt cod client 7147512! Ii sunam cand nu functiona si le dadeam acest cod client!



@andreic - Am renuntat definitiv la ei! Contract reziliat in 01.01.2012!


P.S: Plus, asa in total, daca adun au fost in 2011 aproape 3 luni fara servicii! Le pica tot timpul si mai ales daca venea o ploaie! Ar trebui ei sa-mi dea mie bani, nu eu lor! Ne-au scos din sarite pentru ca serviciile lor erau si sunt sub orice critica, ca sa nu zic mizerabile! Repet, ne tot trimetea pe cap o casiera prin 2012 sa le dam suma de 60 de RON! Le-am explicat ca nu vad sensul si obraznicia de a cere ceva si nu a oferi nimic! Nu e problema noastra ca ei nu au fost in stare sa ofere servicii stabile!

P.S: Fotografia contine "cutia de la Akta" care e acolo din 2011! Un pet ordinar care zace acolo cu un switch in care nu mai exista nimeni! Hal de retea!

Attached Files

  • Attached File  pk.jpg   249.33K   123 downloads

Edited by favoritul, 31 August 2016 - 18:09.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 favoritul, on 31 august 2016 - 17:51, said:

@andreic - Am renuntat definitiv la ei! Contract reziliat in 01.01.2012!
Adica facuta cerere reziliere, semnata si depusa cu numar ?
In acest caz nu vad de ce-ti faci probleme, le dai o copie si gata...

#7
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 favoritul, on 31 august 2016 - 17:51, said:

P.S: Fotografia contine "cutia de la Akta" care e acolo din 2011! Un pet ordinar care zace acolo cu un switch in care nu mai exista nimeni! Hal de retea!
- Poți reface poza setînd EV +2, dacă poți, așa e prea întunecată.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 andreic, on 31 august 2016 - 18:16, said:


Adica facuta cerere reziliere, semnata si depusa cu numar ?
In acest caz nu vad de ce-ti faci probleme, le dai o copie si gata...

E clar din primul post ca nu are.

#9
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
@silverflower - Am focalizat cat am putut de aproape! Pet-urile astea zac pe stalpi de ani de zile! Nici nu ar avea cum sa functioneze normal in aceste conditii!

P.S - Alimentarea se face prin doua fire de cupru legate infasurat pe firele de tensiune! Iarna nu mai fac contact pe ele perfect si switch-ul nu mai poate fi alimentat! O porcarie infinita, marca inregistrata la Akta! Am notat cu 1 si 2 firele de cupru neizolate care merg spre firele de inalta tensiune! Asa e in toata reteaua din sat alimentarea echipamentelor, prin infasurarea a doua cabluri de cupru direct pe firele de tensiune de pe stalp!

[ https://s13.postimg.org/9iwgd0npj/cab.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by favoritul, 31 August 2016 - 18:33.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 don_dannielo, on 31 august 2016 - 18:23, said:

E clar din primul post ca nu are.
Pai atunci salutare, aia nu e reziliere.

#11
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Dar dacă nu s-a reziliat contractul, nu ar fi trebuit să fie mai mare datoria? Dacă datoria e din 1.01.2012 cum zic ei în scrisoare și ei au cesionat-o în august 2016, datoria aia nu e deja prescrisă? De-aia e bine să întrebi un avocat, cum zicea cineva pe aici.

#12
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
@don_dannielo - La noi venea doar casiera. Ridica banii si pleca. Nu ne vizita nimeni si nici nu ne contacta nimeni. Iar cand sunam sa semnalam o problema...veneau dupa 2-3 zile! Asa ca am renuntat si nu am vrut sa mai aud de Akta! Oricum nu las lucrurile asa!

P.S: Stati ca am gasit contactul cu serviciile....care de fapt era doar netul...in valoare de 49 de RON!

Attached Files


Edited by favoritul, 31 August 2016 - 18:41.


#13
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 favoritul, on 31 august 2016 - 17:51, said:

P.S: Plus, asa in total, daca adun au fost in 2011 aproape 3 luni fara servicii! Le pica tot timpul si mai ales daca venea o ploaie! Ar trebui ei sa-mi dea mie bani, nu eu lor!
Asa iti trebuie daca nu i-ai ingropat in reclamatii la ANPC de fiecare data cand aveai serviciile picate si iti mai si cereau bani pentru asta. Baga pe e-mail macar acum o reclamatie la ANPC in care sa detaliezi tot ce s-a intamplat de-a lungul timpului si cat timp ati stat fara servicii dar s-au pretins bani pentru aceste servicii neprestate, eventual si cu o copie la ANCOM, ca sa reiasa cacalitatea tehnica sub orice critica a retelei locale, cu peturi pe stalpi si alte improvizatii la marea arta.
Scrisoarea aia e trimisa la intimidare si prosteala in fata iar parerea mea este sa nu cedezi sub nici o forma, eventual sugereaza ca vinzi si tu datoria lor creata prin nefunctionarea retelei dar debitarea de bani fara a exista o justificare prin prestarea serviciilor in acest sens, la recuperatori. Posted Image
Ah, si vezi ca datoria aia e prescrisa din 2012 pana acum.

Edited by biogood, 31 August 2016 - 18:37.


#14
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Încearcă la ANPC sigur o sa își retragă această scrisoare de intimidare. Multe abuzuri din partea companiilor au fost rezolvate de ANPC , dacă au la bază un argument real .

#15
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
@biogood - Nu am vrut sa le fac rau celor de la Akta! Nu am facut reclamatie la ANCOM si am speram ca in timp isi vor pune la punct reteaua. Numai ca nu s-au deranjat sa schimbe ceva. Am foarte multe poze de pe retea si unele care le voi face zilele urmatoare, nu de alta, dar sa vada toata planeta cine e firma Akta in realitate! Cum sa legi prin doua fire de cupru direct de inalta tensiune, doua fire de care se poate atinge un instalator!


[ https://s13.postimg.io/9iwgd0npj/cab.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S: Ce parere are Akta despre incidentul asta? Instalatorii de la Akta nu au echipamente de protectie! Au pe ei tricou, pantaloni scurti si adidasi!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ekJt0nRzznQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by favoritul, 31 August 2016 - 19:00.


#16
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 favoritul, on 31 august 2016 - 18:54, said:

@biogood - Nu am vrut sa le fac rau celor de la Akta! Nu am facut reclamatie la ANCOM si am speram ca in timp isi vor pune la punct reteaua. Numai ca nu s-au deranjat sa schimbe ceva.
Inteleg, insa uite ca ti-ai facut rau si nervi tie, fara sa mai vorbim de timpul pierdut cu rezolvarea problemei cu scrisoarea. Tu ai avut prea multa intelegere, ei nu. In rest bafta.

#17
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
E o suma mica, plateste-o si asta e. Si la mine am primit ca aveam de plata 150lei ca am renuntat la ei, ne mutasem la RDS.

Edited by A-d-r-i-a-n, 31 August 2016 - 19:40.


#18
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 22.03.2008
Bunicii mei au renuntat la Akta tot din cauza serviciilor slabe iar acum  primesc mesaj de la o firma de recuperare sa stinga datoria catre  Akta, iar de la acestia din urma primesc mesaj sa se aboneze la Akta ca au 50% reducere la abonament nu stiu cat timp. Nu prea le pasa ca nu au in totalitate casa pe numele lor iar buletinele le au pe Bucuresti. Acum s-au abonat la o firma care are un parteneriat cu T ca prind Dolce. Le-au tras fir nou de la stalp pana in tv si sunt foarte multumiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate