Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Info autoturism cu omologare N1

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Salut.
Am de cumparat printr-un proiect european o utilitara N1. Stiu ca Skoda si Seat au optiunea pentru a omologa un autoturism (Rapid/Toledo) ca utilitara N1.
Nu vreau duba.
Mai stiti si alte marci care au posibilitatea asta?
Am un buget de aproximativ 17k Euro cu tva.

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Dacia Dokker , Renault Kangoo , Opel Corsa , Astra  .

#3
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Se pot omologa N1? Dokker si Kangoo - sunt dube sau variante de locuri. Tocmai ce am specificat ca nu vreau duba. Varianta cu locuri la ei este omologata ca autovehicul cu utilizare multipla = autoturism.

#4
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
SUV-urile. Stiu ca Toyota Rav 4 Mk2 se putea inmatricula ca autoutilitara. Duster? Ala cred ca-l gasesti in 17.000.

#5
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
o cunostinta de familie care se ocupa cu vazari de masini, stiu ca lua intr-un timp numai VW tourareg-uri cu N1 pe carte ca sa le vanda, ca era mai mica taxa de inmatriculare.de la el am inteles ca suvurile astea cu N1 pe carte, au la portbagaj un fel de plasa, care separa habitaclul de portbagaj. chestia e ca la interior nu avea nici o schimbare din ce am remarcat, era la fel ca orice Touareg,cu exceptia acelei plase, care se poate demonta(cred). arunca un ochi pe mobile.de. de obicei vanzatorii de acolo pun si din ce categorie face parte masina.

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Peugeot Partner sau Citroen Berlingo nu sunt N1 ?

Edited by alexa32, 31 August 2016 - 19:07.


#7
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Imi trebuie noua asa ca Touareg si Rav4 sigur nu intra in buget.
Partner si berlingo sunt dube = N1.

#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu se mai fac omologari din autoturism in utilitara N1 !
Se pot inmatricula cele transformate in strainatate inainte de septembrie 2013 !
Daca dealerul iti face omologarea si iti da certificat de conformitate de la producator cu specificatia N1 atunci e ok.

#9
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Pai asta ma intereseaza. Omologari N1 oficiale, pentru masini noi. Poate stie cineva ce alte marci mai fac aceste omologari in afara de skoda si seat. Doar autoturisme, nu dube, nu dube transformate in persoane (alea sunt autoturisme).
[ http://i67.tinypic.com/ejwjcy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Daca te intereseaza berline poti sa-ti iei gandul,nicaieri nu am vazut berline omologate N1,doar break si hatchback.

#11
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Skoda rapid si seat toledo se pot face.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fiat Doblo, Opel Combo au omologare N1 pentru variantele cu 5 locuri. Se pot lua chiar si din Romania. Cauta pe paginile lor. Practic sunt turisme cu acte de utilitare. Diferenta e ca au un grilaj metalic intre locurile din spate si portbagaj. dar se poate demonta.

Edited by PoeOvidiu, 01 September 2016 - 10:49.


#13
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

View PostPoeOvidiu, on 01 septembrie 2016 - 10:48, said:

Fiat Doblo, Opel Combo au omologare N1 pentru variantele cu 5 locuri. Se pot lua chiar si din Romania. Cauta pe paginile lor. Practic sunt turisme cu acte de utilitare. Diferenta e ca au un grilaj metalic intre locurile din spate si portbagaj. dar se poate demonta.

omul vrea berlina nu ce ai recomandat tu.

As vrea si eu sa stiu daca se poate face chestia ca am firma. Sa am berlina sau break cu plasa in spate si sa platesc taxe infime la stat...eventual sa o si cumpar cu banii altora.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcostel78, on 01 septembrie 2016 - 10:55, said:


omul vrea berlina nu ce ai recomandat tu.

As vrea si eu sa stiu daca se poate face chestia ca am firma. Sa am berlina sau break cu plasa in spate si sa platesc taxe infime la stat...eventual sa o si cumpar cu banii altora.

si ce te retine? am aplicat si eu la un program asemanator, astept raspunsul. daca e pozitiv .... dau o bere lui hydema, ca ma gandeam la VW caddy :)

#15
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Avantaj berlina N1:
- arata a autoturism
Dezavantaj berlina N1:
- itp anual
- impozit mai mare
- asigurare mai mare
Se plateste mai mult asa ca nu este niciun avantaj financiar...sau nu-l vad eu acum.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthydema, on 09 septembrie 2016 - 13:16, said:

Avantaj berlina N1:
- arata a autoturism
Dezavantaj berlina N1:
- itp anual
- impozit mai mare
- asigurare mai mare
Se plateste mai mult asa ca nu este niciun avantaj financiar...sau nu-l vad eu acum.

si taxa de drum este mai mare

(imm rural?)

#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu mai visati berline N1 pentru ca nu exista nicaieri in Ue asa ceva.
Avantaje pentru PF sunt doar la motoarele mari pentru ca acolo e diferenta mare la impozit.La PJ tine mai mult de contabilitate

#18
ciozvarda

ciozvarda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2016
Salut. Am si eu de achizitionat un auto N1 si la fel ca tine nu vroiam duba. La noi nu am găsit decât la Skoda si livrarea era cam târziu pentru mine. Am fost in Bulgaria, la Ruse si am luat oferte de la Peugeot pentru 208 hatchback si 308 SW, iar de la Ford am luat pentru Ford Focus hatchback, toate variantele cu certificare N1, noi. De asemenea, o sa cumpăr si fără TVA fiind achizitie intracomunitara.

Singura problema este ca astăzi o sa plătesc masina si ajunge in jur de 1 noiembrie...sper sa am timp sa o înmatriculez si sa fac asigurare cum cere proiectul...

Off topic: Stiti cumva daca pot lua numere provizorii din Bulgaria sa pot merge 1-2 săptămâni pana apuc sa o imatriculez aici? Sau varianta sa iau numere provizorii de la noi? Ce acte mi-ar trebui?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate