Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Casa tip Brandusa loc.Cumpana jud. Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011
Buna ziua si bine v'am gasit! Sunt nou p'aici si ,,praf'' la constructii. Deci, sa incepem cu inceputul: am un teren de 500mp deschidere 14,2m in loc. Cumpana Constanta si doresc sa construiesc pe el o casuta tip Brandusa. Am luat legatura cu o banca si am acceptul ei verbal ca as putea lua un inprumut de 30000 euro pt constructie (deci exclus regie proprie doar firma). Acum fiind la inceputurile inceputurilor va rog sa.mi recomandati, dati sfaturi, sa ma certati(accept), etc. o firma de proiectare, constructie, diriginte de santier... sau ce'o mai trebui!!! Multumesc anticipat pt ajutor. O zi buna.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Cine este Brandusa ?!

#3
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Cel mai bine ar fi sa incepi sa citesti jurnalele si sfaturile celor care au construit, sunt zeci si zeci de informatii utile, exemple, probleme aparute si cum le-au rezolvat.
Timpul este important pentru oricine, casa sau doamna Brandusa este importanta mai mult pt tine.

#4
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 overseas, on 31 august 2016 - 14:39, said:

Cine este Brandusa ?!
Scuze dar nu stiu sa atasez foto,

 dell99, on 31 august 2016 - 14:41, said:

Cel mai bine ar fi sa incepi sa citesti jurnalele si sfaturile celor care au construit, sunt zeci si zeci de informatii utile, exemple, probleme aparute si cum le-au rezolvat.
Timpul este important pentru oricine, casa sau doamna Brandusa este importanta mai mult pt tine.
Deja citesc jurnalele de aici. Dar, m'ar fi interesat mai mult o firma de constructii din Constanta... Brandusa este tipul de proiect. Asa se numeste Casa Brandusa

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.catalogde...-brandusa.html#

#6
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 overseas, on 31 august 2016 - 14:47, said:

Multumesc frumos pt ajutor

#7
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 deniel19, on 31 august 2016 - 14:45, said:

Scuze dar nu stiu sa atasez foto,


Deja citesc jurnalele de aici. Dar, m'ar fi interesat mai mult o firma de constructii din Constanta... Brandusa este tipul de proiect. Asa se numeste Casa Brandusa
http://www.proiectet...3/Casa-Brandusa

 deniel19, on 31 august 2016 - 14:45, said:

Scuze dar nu stiu sa atasez foto,


Deja citesc jurnalele de aici. Dar, m'ar fi interesat mai mult o firma de constructii din Constanta... Brandusa este tipul de proiect. Asa se numeste Casa Brandusa
http://www.olx.ro/of...html#1b22c53ffb

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
sebastian, cati membri are familia ta ? daca esti doar tu cu sotia, e ok.
dar daca aveti deja unul sau mai multi copii, si/sau aveti si rude/prieteni care va viziteaza mai des si uneori raman peste noapte la voi, atunci casa este prea mica pentru nevoile voastre, v-ar mai trebui cel putin o camera in plus, daca nu chiar doua...
ar fi util inca un grup sanitar in casa, cu toaleta si chiuveta (asa-numita baie de serviciu). asta in varianta in care sunteti mai mult de 2 membri in familie.
si inca o observatie : holul casei nu beneficiaza deloc de lumina naturala, neavand ferestre. va trebui sa te gandesti la un iluminat corespunzator, eficient si cu un consum redus de energie.

Edited by corinadaniela, 31 August 2016 - 15:21.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
e o casa tip apartament
nu ca ar fi rau, la bugetul ala

#10
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 corinadaniela, on 31 august 2016 - 15:18, said:

sebastian, cati membri are familia ta ? daca esti doar tu cu sotia, e ok.
dar daca aveti deja unul sau mai multi copii, si/sau aveti si rude/prieteni care va viziteaza mai des si uneori raman peste noapte la voi, atunci casa este prea mica pentru nevoile voastre, v-ar mai trebui cel putin o camera in plus, daca nu chiar doua...
ar fi util inca un grup sanitar in casa, cu toaleta si chiuveta (asa-numita baie de serviciu). asta in varianta in care sunteti mai mult de 2 membri in familie.
si inca o observatie : holul casei nu beneficiaza deloc de lumina naturala, neavand ferestre. va trebui sa te gandesti la un iluminat corespunzator, eficient si cu un consum redus de energie.
Eu si sotia! Deocamdata. Pe viitor poate si un copil. Nu prea vreau sa muncesc toata viata pt o casa. Sunt si alte prioritati. Rudele, prietenii daca vin... or sa plece. Daca'i de dormit... pot sa doarma si cate doi in pat, canapea, saltea. Dar nu ma intind cu mai multe camere ca sa am cand or veni la mine prietenii, rudele.

 overseas, on 31 august 2016 - 15:22, said:

e o casa tip apartament
nu ca ar fi rau, la bugetul ala
Multumesc pt intelegere. Am primit o oferta din partea unui constructor local ,,Buna.constructie casa 80mp amprenta la sol daca este numai parter la cheie 70zile si pret informatív 290euro/mp finisaje standard.'' Este putin/mult nu stiu... Timpul este prea scurt?? Tot aud povesti cum ca ,, casa trebuie sa se aseze'' adica trebuie s'o lasi o perioada de timp intre la rosu si la cheie.

#11
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 deniel19, on 31 august 2016 - 16:00, said:

Multumesc pt intelegere. Am primit o oferta din partea unui constructor local ,,Buna.constructie casa 80mp amprenta la sol daca este numai parter la cheie 70zile si pret informatív 290euro/mp finisaje standard.'' Este putin/mult nu stiu... Timpul este prea scurt?? Tot aud povesti cum ca ,, casa trebuie sa se aseze'' adica trebuie s'o lasi o perioada de timp intre la rosu si la cheie.
ce contine aceasta oferta? manopera si materiale? Sunt etape de parcurs, este putin probabil sa poate sa fie gata o casa in 70 zile. In 4-5 luni am mai auzit dar in 2-3 nu prea.

Mai citeste si tu pe la altii care sunt etapele, altfel vei fi o prada sigura pentru toti costructorii habarnisti...

#12
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 dell99, on 31 august 2016 - 16:20, said:

ce contine aceasta oferta? manopera si materiale? Sunt etape de parcurs, este putin probabil sa poate sa fie gata o casa in 70 zile. In 4-5 luni am mai auzit dar in 2-3 nu prea.

Mai citeste si tu pe la altii care sunt etapele, altfel vei fi o prada sigura pentru toti costructorii habarnisti...
La cheie asa spunea acolo. Acum ca s'o putea sau nu... eu nu stiu. Asta'i si motivul pt care am scris aici si v'am cerut parerile/sfaturile. Am citit cateva jurnale... dar...

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Mergi si vezi case finalizate de acel constructor pe care-l selectezi, vorbeste cu proprietarii. Nu are motiv sa nu-ti dea contactele daca e serios.
290/mp finalizat e destul de putin, depinde ce materiele pune, ce tigla/ tabla, ce finisaje. cred ca e fara TVA.

#14
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 overseas, on 31 august 2016 - 16:31, said:

Mergi si vezi case finalizate de acel constructor pe care-l selectezi, vorbeste cu proprietarii. Nu are motiv sa nu-ti dea contactele daca e serios.
290/mp finalizat e destul de putin, depinde ce materiele pune, ce tigla/ tabla, ce finisaje. cred ca e fara TVA.
Inca nu am luat legatura personal cu el. Acum nu este singurul... cu siguranta o sa mai gasesc eu. Finisaje standard asa a spus/scris

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
NU exista "standard". Exista ce scrie pe contract, specific: "tigla Bramac modelul x, culoarea y" etc
Ai 2 variante:
varianta grea, unde trebuie sa inveti 99% despre constructia casei
varianta cu recomandare, unde intrebi toti prietenii si cunoscutii sa-ti recomande un constructor serios, sa nu-ti dea teapa

Deci nu incepe cu firmele, cauta printre prieteni, suna-i pe toti.

#16
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 overseas, on 31 august 2016 - 17:03, said:

NU exista "standard". Exista ce scrie pe contract, specific: "tigla Bramac modelul x, culoarea y" etc
Ai 2 variante:
varianta grea, unde trebuie sa inveti 99% despre constructia casei
varianta cu recomandare, unde intrebi toti prietenii si cunoscutii sa-ti recomande un constructor serios, sa nu-ti dea teapa

Deci nu incepe cu firmele, cauta printre prieteni, suna-i pe toti.
OK. Multumesc pentru sfat.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 corinadaniela, on 31 august 2016 - 15:18, said:

holul casei nu beneficiaza deloc de lumina naturala, neavand ferestre. va trebui sa te gandesti la un iluminat corespunzator, eficient si cu un consum redus de energie.
iluminarea holului se poate rezolva cu supralumina peste usile camerelor. eu asa am la apartament, asa a fost proiectat. nu le-am astupat asa cum au facut alti berbeci.
desi, usi cu supralumina si ai scapat si te buiandrugi.

#18
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 rich1974, on 31 august 2016 - 17:11, said:

iluminarea holului se poate rezolva cu supralumina peste usile camerelor. eu asa am la apartament, asa a fost proiectat. nu le-am astupat asa cum au facut alti berbeci.
desi, usi cu supralumina si ai scapat si te buiandrugi.
Iluminarea holului este pe lista dar nu la prioritati. Prioritatea este gasirea  unui constructor serios... a unui diriginte de santier bun... si altele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate