Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Incheiere amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Salutare.Azi am patit un eveniment nefericit si am intrat intr un spatele unui taximetrist pe DN1, care a vazut tarziu utilajul de pe banda 3a mi-a taiat fata si a franat brusc.Bara mea e foarte putin zgariata in schimb a lui e un pic mai rau cred ca trebuie schimbata.A ramas sa ne intalnim maine sa facem amiabila si joi sa mergem la asigurator impreuna.Ce vroiam sa intreb este ,daca inchei amiabila cu el si se duce la asigurator mai este nevoie sa vin si eu cu el ?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cam da! Sunt scrupulosi asiguratorii si vor sa vada ambele masini, nu deodata insa! Puteti merge pe rand. Trebuia sa faceti pe loc amiabila, ca pana maine e mult si poate se razgandeste ala cu taxi.

Edited by arab, 30 August 2016 - 20:01.


#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
De obicei agentul de asigurari cere sa vada ambele masini , asa e in reglamentul lor .

#4
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Fiecare dintre voi va trebui să completeze o declarație în fața inspectorului de daune al asigurătorului, după care acesta va inspecta ambele mașini și va face fotografii amănunțite cu zonele avariate și cu alte detalii ale mașinilor (serie șasiu, serie motor, kilometraj, etc.). Toate aceste documente se vor depune la dosarul daunei.

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Foarte important - calculeaza cat inseamna 24 de ore de la producerea evenimentului.

Multi taximetristi au urmatoarea strategie: spun sa o lasi pe a doua zi, a doua zi iti zic ca a intervenit o urgenta, o nenorocire, si ca trebuie sa va vedeti seara sau, in cel mai rau caz, urmatoarea zi, si uite asa trec cele 24 de ore cand te puteai duce la Politie fara sa ramai fara permis.

Dupa ce a mai trecut inca o zi nu-ti mai raspund la telefon, pentru ca daca te duci la Politie te lasa fara permis, ca nu ai declarat in 24 de ore.

Deci mare atentie cand se implinesc cele 24 de ore. Daca se implinesc la ora 16, iti dai intalnire cu taximetristul dimineata. Daca te amana sau "intervine o urgenta" ii spui ca il astepti pana la maxim 15, apoi te duci la Politie sa declari, pentru ca se fac 24 de ore.

Pe intrebarea pusa de tine: da, in cele mai multe cazuri, asiguratorul trebuie sa vada ambele masini. Daca ai noroc de vreun inspector de dauna mai permisiv, poti sa vorbesti cu el la telefon si sa ii trimiti pozele cu masina pe email, dar sunt rare cazurile astea.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Ai grija sa ai hartia completata in mai putin de 24 de ore de la accident. Cum taximetristii sunt o specie aparte, s-ar putea sa treaca pe la politie si sa ramai si pieton cu aceasta ocazie.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006

 tchoara, on 30 august 2016 - 20:33, said:

Multi taximetristi au urmatoarea strategie:
Taximetristul n-are niciun interes sa taraganeze rezolvarea deoarece nu el a fost vinovat de accident.

#8
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 unucelalalt, on 30 august 2016 - 19:59, said:

De obicei agentul de asigurari cere sa vada ambele masini , asa e in reglamentul lor .
Si daca sunt in tranzit in Suceava, are loc evenimentul sambata, si eu trebuie sa ajung acasa la Bucuresti, ce fac ? Ma intorc La Botosani sa-mi vada masina scrupulosii ?

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

 Mizu, on 30 august 2016 - 20:51, said:

Taximetristul n-are niciun interes sa taraganeze rezolvarea deoarece nu el a fost vinovat de accident.

Santaj sa nu ramana celalat fara permis?

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 carens, on 30 august 2016 - 21:18, said:

Si daca sunt in tranzit in Suceava, are loc evenimentul sambata, si eu trebuie sa ajung acasa la Bucuresti, ce fac ? Ma intorc La Botosani sa-mi vada masina scrupulosii ?
http://www.constatul...ma-adresez.html

#11
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
din descrierea ta, de vina este el! eu as merge la politie direct, si as lua si un martor cu mine!

#12
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

 Mizu, on 30 august 2016 - 20:51, said:

Taximetristul n-are niciun interes sa taraganeze rezolvarea deoarece nu el a fost vinovat de accident.

 richi_e, on 30 august 2016 - 21:39, said:

din descrierea ta, de vina este el! eu as merge la politie direct, si as lua si un martor cu mine!

 Figo_jr2006, on 30 august 2016 - 19:53, said:

Salutare.Azi am patit un eveniment nefericit si am intrat intr un spatele unui taximetrist pe DN1, care a vazut tarziu utilajul de pe banda 3a mi-a taiat fata si a franat brusc.Bara mea e foarte putin zgariata in schimb a lui e un pic mai rau cred ca trebuie schimbata.A ramas sa ne intalnim maine sa facem amiabila si joi sa mergem la asigurator impreuna.Ce vroiam sa intreb este ,daca inchei amiabila cu el si se duce la asigurator mai este nevoie sa vin si eu cu el ?

Chiar asa....cum nu e el vinovat?? Nu spui ca a schimbat banda brusc? Deci a ajuns pe banda ta.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Vinovat dpdv legal e cel care loveste din spate deoarece nu a respectat distanta de siguranta, asta o sa zica si politia. Daca ai camera pe masina si se vede ca ala ti-a intrat violent in fata e altceva, la mila politistului, dar nu cred ca e cazul aici nici de camera si nici de intrat violent, initiatorul pur si simplu nu e un sofer prea bun. Daca ii intra asa brusc in fata il lovea dintr-o parte, nu din spate.
Taximetristul ala n-a franat degeaba, avea un obstacol in fata pe care trebuia sa-l vada si initiatorul si sa-si dea seama ca urmeaza frana, sau sa lase distanta mai mare intre ei.

Edited by Mizu, 31 August 2016 - 07:39.


#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Ai lovit din spate, esti vinovat. Chiar daca nu esti de vina Posted Image ca sa zic poetic. Daca ai camera mai rau complici lucrurile asiguratorul tau va refuza sa-l despagubeasca pe respectivul (din fata) considerand ca e vina lui (sau comuna) doar-doar sa nu dea banii. Apoi ala treebuie sa te actioneze in justitie.....

Edited by dreaQ, 31 August 2016 - 08:32.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Da, insa ziceam ca daca ajungi la politie poate storci o lacrima de la politist cu inregistrarea si nu iesi chiar asa rau.
La asigurator nu are rost sa te complici deoarece cine loveste din spate e clar vinovat.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 dreaQ, on 31 august 2016 - 08:31, said:

Ai lovit din spate, esti vinovat. Chiar daca nu esti de vina Posted Image ca sa zic poetic. Daca ai camera mai rau complici lucrurile asiguratorul tau va refuza sa-l despagubeasca pe respectivul (din fata) considerand ca e vina lui (sau comuna) doar-doar sa nu dea banii. Apoi ala treebuie sa te actioneze in justitie.....

Pai initiatorul recunoaste ca e vinovat. El doar intreba daca trebuie sa mearga si el la asigurator dupa completarea amiabilei.
Eu ii recomand sa mearga la politie sa declare tamponarea daca nu se vede cu taximetristul in maxim 24 de ore de la accident. Astfel e acoperit 100% din punct de vedere legal. Eventual poate scrie in declaratie ca celalalt refuza completarea amiabilei in termenul legal. Poate ala nu are RCA, ITP sau altceva si stie ca isi ia amenda daca declara accidentul. Sau poate doar incearca sa obtina ceva. Eu nu inteleg de ce nu faceti amibila pe loc. Daca era cu client inteleg amanarea, dar va puteati intelege sa revina la locul accidentului dupa ce isi duce clientul si sa il astepti.

Edited by PoeOvidiu, 31 August 2016 - 10:27.


#17
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
par ca sa faci pe loc trebuie sa ai in original din cate am inteles de la asigurator doua exemplare de constat amiabil parca. daca gresesc eu trebuie sa completam hartia de la asiguratorul meu, daca nu, invers

sau sunt valabile si alea trase la imprimanta?
eu nu am in masina asa ceva
poate sunt hartii dinalea care se imprima una pe cealalta si de asta trebuia original

e o bataie de cap asta cu constatul amiabil, tot mai bine era inainte cand chemai politia si gata

#18
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Da, sunt hartii autocopiante. Cred ca merge si varianta scoasa la imprimanta daca scoti un formular IDENTIC cu ala de pe lege, il completati impreuna, il xeroxati si apoi semnati in original toate copiile xerox.

@jack - eu cred ca tu n-ai facut accidente pe vremea aia de zici ca era mai bine. Cum adica chemai politia si gata? Nu chemai nicio politie. Te duceai la Accidente Usoare, stateai pe acolo vreo 3-4 ore si plecai cu amenda. Dup-aia tot la asigurator ajungeai, sa faca poze la masina. Deci nu vad cum era mai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate