Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Golf 5 - benzina sau diesel

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vally_chelu

vally_chelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2013
Salut,

Doresc sa achizitionez un GOLF 5 cam pe la 4000 de euro (din anul 2005/2006), insa am o mare problema ( aici va cer parerea)...nu stiu ce motorizare. Ma gandesc la un motor de 1.6 benzina...poate 1.4 benzina; ma incanta si diesel (maxim 1.9); dar am auzit ca diesel-ul  este cam greu de intretinut. Masina o sa ruleze o buna parte in oras (Bucuresti), deci ma intereseaza si consumul. La "benzinar" ma gandesc sa ii pun instalatie de gaz....o alta problema...merita? Din experienta voastra, va rog sa ma ajutati sa ma decid...benzina sau diesel (si ce motorizare?). Multumesc anticipat. Orice parere conteaza.
P.S. de ce motor sa ma feresc? care e mai problematic?(daca este:P)

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Benzina

De 1?4 se tot vorbeste ca apar probleme

#3
vally_chelu

vally_chelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2013

View Postiliketoforkmyself, on 30 august 2016 - 19:55, said:

electric

ar fi perfect ;) si la banii astia vis

View Postpetre69, on 30 august 2016 - 19:58, said:

Benzina

De 1?4 se tot vorbeste ca apar probleme

asa am auzit si eu...

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Dar de ce numai golf
Japonezele nu-ti plac ?

#5
vally_chelu

vally_chelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2013

View Postpetre69, on 30 august 2016 - 19:59, said:

Dar de ce numai golf
Japonezele nu-ti plac ?

ba da...dar mi se par un pic cam scumpe

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de km care ii faci. Pentru oras benzina+GPL. Pentru extern motorina daca faci peste 20 mii.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ma indoiesc, ca gasesti in primul rand golf 5 la 4000 euro diesel in stare buna. Ideal ar fi 1.9tdi fara dpf din fabrica (deci evita codul motor BLS, asta e cu DPF din cate stiu), sa fie versiunea de 105cp, aia de 90cp e ceva mai slaba. Si 1.6 pe gaz suna bine, ai sanse sa il gasesti mai intretinut si poate direct cu gpl din fabrica, intereseaza-te sa vezi care erau optiunile.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Diesel insa mai creste putin bugetul macar la 5 mii.

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postvally_chelu, on 30 august 2016 - 19:44, said:

Salut,

Doresc sa achizitionez un GOLF 5 cam pe la 4000 de euro (din anul 2005/2006), insa am o mare problema ( aici va cer parerea)...nu stiu ce motorizare. Ma gandesc la un motor de 1.6 benzina...poate 1.4 benzina; ma incanta si diesel (maxim 1.9); dar am auzit ca diesel-ul  este cam greu de intretinut. Masina o sa ruleze o buna parte in oras (Bucuresti), deci ma intereseaza si consumul. La "benzinar" ma gandesc sa ii pun instalatie de gaz....o alta problema...merita? Din experienta voastra, va rog sa ma ajutati sa ma decid...benzina sau diesel (si ce motorizare?). Multumesc anticipat. Orice parere conteaza.
P.S. de ce motor sa ma feresc? care e mai problematic?(daca este:P)
La cum pui problema doresti sa achizitionezi o cazatura. Slabe sanse sa gasesti un G5 in mintile lui la banii astia. Va avea mai mult ca sigur peste 200000 de km. Daca il folosesti preponderent in Bucuresti... eu zic sa iti doresti sa te reprofilezi spre ceva mai putin "scula", dar mai de incredere.
PS: nu contează neapărat tipul motorului. Contează ENORM cum se prezinta acesta. De ex. un 1.6 FSI (motor nu chiar etalonul fiabilitatii) sa fie mai bun ca un 1.6 intretinut prost, dar cu reputatie buna. Lasa teoriile. Vezi practic masinile cum se prezinta.

Edited by LauCalin, 30 August 2016 - 22:45.


#10
Ioghi

Ioghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 21.06.2014
Benzina 1.6FSI! 115 CP!

#11
vally_chelu

vally_chelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2013
Va multumesc pentru comentarii!
Acum sa clarific cativa cititori...sunt in cautare, in informare... Ca sa ma intelegi mai bine de ce am deschis acest topic : de exemplu am vazut pe net aceste 2 masini:
- https://lajumate.ro/...61-3099074.html
- https://lajumate.ro/...-5-2989355.html
P.S. sper sa nu se puna ca reclama
Problema e ca eu sunt in bucuresti si ele...prin tara (cele  ieftine nu prea stau pe langa bucuresti - cred ca e cerere mare). Acum sa "bat" drumul pentru fiecare masina pe care o gasesc pe net...cred ca intr-o luna cheltui toti banii de masina. Problema cu kilometri...sincer nu pot sa ii iau in calcul pentru ca sunt sigur ca cei care o vand la pretul asta nu o au de noua si abar nu au cati km are exact masina...dar ca exemplu:la mine, la munca avem masini noi (2016 wv cady, 2015 Toyota auris break, 2014 toyota auris break) si cam la 2 saptamani o masina face cam 3000 de km (sper sa nu ma insel - o saptamana e plecata prin tara o saptamana sta in bucuresti...s.a.m.d)...deci au ceva km...insa totul se face numai la reprezentanta si la timp. Daca la noi se face asa, tind sa cred, ca si  firmele din afara procedeaza la fel. Un lucru de stiut...in unele tari firmele care au masini sunt obligate sa innoiasca parcul de masini atunci  cand masina a implinit 3 ani....sper ca intelegeti unde bat...merg pe premiza ca la masina second hand este sansa de 50% sa o nimeresti buna. Procentul, cred eu,  ca poate sa creasca daca esti informat...si asta caut...si va cer...informatii...sincer nu prea ma pricep la masinii...insa iubesc al dra... de mult sa le conduc.

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri.

Edited by vally_chelu, 31 August 2016 - 21:44.


#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Suspect de mic pretul la ambele, mai ales cea cu 5 usi la 2950 euro suna a teapa pentru ca masina aia se vinde cu cel putin 4500 euro.

#13
vally_chelu

vally_chelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2013

View PostKroghy, on 31 august 2016 - 21:54, said:

Suspect de mic pretul la ambele, mai ales cea cu 5 usi la 2950 euro suna a teapa pentru ca masina aia se vinde cu cel putin 4500 euro.

Si mie mi se pare dubios...si poate sa fie o teapa...sau poate sa nu fie...ca sa aflu, trebuie sa o vad personal si sa o vada un mecanic (sper sa fie unul priceput)...de aceea revin la intrebarea, ce ma sfatuiti?...
Sincer eu m-am decis sa caut si sa urmaresc 1.6 benzina (nu stiu daca sunt mai multe modele de motorizare) si pe urma  sa ii pun instalatie de gaz.

Edited by vally_chelu, 31 August 2016 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate