Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

ajutoare electorale pt. mortii din Italia ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

#1
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
In Romania eu platesc cam 1500 euro/an pentru asigurarea casei si a membrilor familiei. Plus CAS si CASS...... dar asta e altceva.

Acum Guvernul da compensatii "italienilor" care au murit in cutremurul din Italia. Ei platesc taxe in Italia, nu in Romania si deci in mod normal Italia trebuia sa le plateasca compensatii, nu Romania.

Daca erau turisti ar fi trebuit sa aiba asigurare de calatorie.

De ce acest lux oferit de Guvernul nostru ?! Cred ca e ceva electoral.

#2
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
E un semn de prietenie intre cele doua tari,  In Italia traiesc aproape un milion jumate de romani. In plus nu se stie cand o catastrofa se poate intampla in Romania.

Pomana electorala cui?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca este caz de forta majora.

Ceea ce e acceptabil. Toate statele fac asta.

Cand a fost cutremurul din JP guvernul a oferit bilete spre romania (bine, la 1000 EUR bucata, erau si mai ieftine...) + ajutoare in zona.

#4
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Cand o sa vina cutremurul inevitabil sper sincer ca italienii sa nu ne ajute cu nimic. N-am vrea sa para o miscare electorala, rite? De ce am senzatia ca-n alt context politic ar fi fost un superb gest facut pentru a arata grija statului roman pentru toti cetatenii sai, de oriunde ar fi ei ? You know, nu ca aia care au inchis spitale and shit.

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu s-a dat decat un ajutor pt.repatriere (se stie ca repatrierea unui trup neinsufletit este f.scumpa si...romanii morti in Italia nu pareau ca ar fi provenit din familii care si-ar fi putut permite...) si cate un ajutor mic celor care si-au pierdut locuintele, in sensul ca eventual sa aiba cu ce isi inchiria ceva in perioada urmatoare, intrucat probabil ca si la ei vine toamna si mi se pare uman sa ajuti niste oameni care probabil ca si-au pierdut inclusiv toate hainele...

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Electoral din partea cui, ciolos (cica) nu candideaza la parlamentare :).

#7
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Bun, dar ce treaba are solidaritatea cu aceste plati?

Repet, eu platesc asigurari de 1500 euro/an care ma acopera pentru astfel de evenimente. Sa inteleg ca le platesc degeaba, fiindca oricum voi primi bani de la Guvernul Romaniei ?

Edited by nelu1086, 30 August 2016 - 18:43.


#8
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
"Lux"   sa le platesti ultimu' drum unor romani care au avut ghinionul sa moara striviti sub niste ziduri.

Mai ganditi-va innainte sa scrieti.

#9
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 n-amname, on 30 august 2016 - 18:40, said:

Electoral din partea cui, ciolos (cica) nu candideaza la parlamentare Posted Image.

De unde stii tu acum ?

#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Un ajutor umanitar dat in situatia asta este absolut de inteles. Oricum nici sumele nu au fost prea mari. Gest frumos al guvernului, in plus sunt sigur ca orice guvern ar fi ajutat la fel.

Edited by radumiki, 30 August 2016 - 18:57.


#11
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 ionutzitaly, on 30 august 2016 - 18:44, said:

"Lux"   sa le platesti ultimu' drum unor romani care au avut ghinionul sa moara striviti sub niste ziduri.

Mai ganditi-va innainte sa scrieti.

Te rog sa intelegi ca eu platesc acest risc, pe cand astia il obtin gratuit ! Asta era ideea.

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 nelu1086, on 30 august 2016 - 18:43, said:

Bun, dar ce treaba are solidaritatea cu aceste plati?

Repet, eu platesc asigurari de 1500 euro/an care ma acopera pentru astfel de evenimente. Sa inteleg ca le platesc degeaba, fiindca oricum voi primi bani de la Guvernul Romaniei ?

Probabil nu erau proprietari de locuinte,  statul Italian le-a dat un pat, ca si celorlalti italieni prin containere, corturi cladiri publice etc, ii scuteste de impozite pentru urmatorii ani etc.   Ce vezi asa grav in acei vreo 150.000 euro cat costa sa repatriezi 8-10 morti.   Jesus.

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
In principiu ai dreptate dar totusi gandeste-te cati bani trimit in tara care intra in economie!

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

 nelu1086, on 30 august 2016 - 18:43, said:

Bun, dar ce treaba are solidaritatea cu aceste plati?

Repet, eu platesc asigurari de 1500 euro/an care ma acopera pentru astfel de evenimente. Sa inteleg ca le platesc degeaba, fiindca oricum voi primi bani de la Guvernul Romaniei ?

Da, toti platim nu numai tu. Din punctul meu de vedere este un gest de solidaritate absolut normal, pacat ca tu nu-l vezi astfel.

#15
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

 nelu1086, on 30 august 2016 - 18:22, said:

Cred ca e ceva electoral.
E pomană cu iz populist, nu ajutor.

Edited by KurtKnispel, 30 August 2016 - 18:50.


#16
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
D

 Ditian, on 30 august 2016 - 18:46, said:

In principiu ai dreptate dar totusi gandeste-te cati bani trimit in tara care intra in economie!

Corect, dar banii aia sunt impozitati in Italia, nu in Romania. Deci ce avantaj are Statul Roman care acum le plateste despagubiri fiindca sunt sinistrati in Italia?!

 radumiki, on 30 august 2016 - 18:47, said:

Da, toti platim nu numai tu. Din punctul meu de vedere este un gest de solidaritate absolut normal, pacat ca tu nu-l vezi astfel.

Daca tu esti prost si platesti, de ce am fi toti ?

Stiai ca in Romania sunt sute de bolnavi de cancer care nu-si pot cumpara medicamente? Stii ca sunt mii de batrani care mor de foame desi au cotizat o viata intreaga la asigurari si la pensie ?! Stii ca sunt mii de copii care nu au vazut Marea Neagra niciodata?

De ce sa le dam bani unui smecherasi care se prefac ca nu stiu romaneste cand ajung in Romania?

SA PLATEASCA ASIGURARI PENTRU ASTFEL DE SITUATII NEDORITE.

Edited by nelu1086, 30 August 2016 - 18:56.


#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 KurtKnispel, on 30 august 2016 - 18:47, said:


E pomană cu iz populist, nu ajutor.

Yes sure, romanii din Italia deja fac coada la ambasada sa-l voteze pe Ciolos...

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 nelu1086, on 30 august 2016 - 18:48, said:

D
Corect, dar banii aia sunt impozitati in Italia, nu in Romania. Deci ce avantaj are Statul Roman care acum le plateste despagubiri fiindca sunt sinistrati in Italia?!
Daca tu esti prost si platesti, de ce am fi toti ?
Stiai ca in Romania sunt sute de bolnavi de cancer care nu-si pot cumpara medicamente? Stii ca sunt mii de batrani care mor de foame si care au cotizat o viata intreaga la asigurari si la pensie ?!
Sint oarecum de acord cu tine, dar lacrimile nu ajuta.
Ai facut ceva pentru oamenii astia pe care ii compatimesti?

Edited by viotl, 30 August 2016 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate