Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Dovada platii amenzii de circulatie poate fi trimisa pe e-mail!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Dovada platii unei amenzi de circulatie poate fi trimisa de acum la Politie pe e-mail / Se elimina timbrul fiscal pentru cazierul judiciar


Quote

Noutate - actul de identitate și dovada plății amenzii de circulație se pot trimite, scanate, pe adresa de e-mail a fiecărui inspectorat de poliție județean, precum și a Poliției Capitalei.
Poliția Română operaționalizează prevederile O.U.G. nr. 41 din 2016 privind stabilirea unor măsuri de simplificare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative.
Atât copia actului de identitate, necesară obținerii unor documente de la poliție (cazier judiciar, avize, atestate etc.), cât și dovada plății amenzii de circulație se pot trimite, scanate, pe adresa de mail a fiecărui inspectorat de poliție județean, precum și al Poliției Capitalei.

Pe site-ul nostru - www.politiaromana.ro - la secțiunea Poliția Română/Unități teritoriale, puteți găsi legături către unitățile teritoriale de poliție.
Astfel, pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la unitatea de poliție, trebuie să transmiteți dovada plății amenzii la e-mailul unității teritoriale din care face parte agentul constatator care v-a sancționat.

De asemenea, nu mai este nevoie să veniți cu copie xerox a cărții de identitate pentru a obține documente eliberate de poliție. Este suficient să transmiteți copia scanată a documentului de identitate pe e-mailul inspectoratului de poliție județean sau al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București.
Totodată, pentru obținerea certificatului de cazier judiciar, nu se mai solicită timbrul fiscal în valoare de 2 lei.
Certificatul de cazier judiciar se eliberează, de regulă, pe loc, sau în cel mult 3 zile de la data solicitării, în situațiile în care cererea este depusă în România.

Sursa

Era sa imi tasneasca o lacrima de bucurie!

Acum astept posibilitatea de a primi pe mail cazierul judiciar Posted Image

Sa iti dea D-zeu sanatate si sa fii la Guvernare macar 100 de ani Tov. Ciolos! Posted Image


P.S. Daca mailul ajunge in SPAM ce ne facem ?

#2
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Este vorba de plata amenzii  facuta online la ghiseu.ro?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce stiu eu, la Ghiseul.ro depinde de tipul de inregistrare al primariei de care apartii.

In mod nromal, daca platesti amenda si trimiti imediat dovada platii, aceasta amenda nu mai ajunge la fisc.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Aha... și polițistul de la butoane știe să citește?
Și, dacă știe, face ceva cu mailul tău?
Și, dacă face, face ce trebuie?
Și, dacă face ce trebuie, colegul lui care se ocupă de inventarul amenzilor a aflat de măsura asta?

Io cred că tot la impozite locale vom ajunge imediat după anul nou....

PS - n-o să uit în vecii vecilor (amin!) cum a fost cînd au descoperit ăia de la CFR computerele; într-o bună zi agențiile de voiaj au capătat calculatoare pe care butonau casierițele și care-ți tipăreau biletul; pînă atunci puteai cumpăra bilete din agenție cu pînă la 6 ore înainte de plecarea trenului; după ce au căpătat tehnica de calcul avansat, alea 6 ore s-au făcut 24...

Edited by radunic, 30 August 2016 - 14:36.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Bine Cioloș, la 2-3 rahaturi mai scoți și câte una bună.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Si cand intra in vigoare?

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce e asa bine in a trimite dovada cuiva? E chiar atat de greu ca institutiile statului sa se inteleaga intre ele si sa nu mai ceara de la cetateni lucruri inutile.

#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Din punct de vedere tehnic, inseamna ca acel email poate sa contina o poza a chitantei de plata, insotita de un mic comentariu.
Acum nu stiu daca tipii or sa considere ca fiind ok. Pot zice de exemplu ca poza a fost falsificata, sau chiar se poate intampla asta.
De aceea ziceam ca prin plata online poti primi un email cu dovada platii, care poate fi redirectionat spre politie, acest mod nemailasand loc de indoiala.
De aceea as fi curios daca cineva stie procedura exacta acceptata de politie.

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAdm, on 30 august 2016 - 14:09, said:

Dovada platii unei amenzi de circulatie poate fi trimisa de acum la Politie pe e-mail / Se elimina timbrul fiscal pentru cazierul judiciar




Sursa

Era sa imi tasneasca o lacrima de bucurie!

Acum astept posibilitatea de a primi pe mail cazierul judiciar Posted Image

Sa iti dea D-zeu sanatate si sa fii la Guvernare macar 100 de ani Tov. Ciolos! Posted Image


P.S. Daca mailul ajunge in SPAM ce ne facem ?
Sper sa vad si CUM se face, m-am uitat sa pe saitul lor dar nu am inteles nimic. Pana cand or sa fie clari imi platesc amenzile pe auto.ro si Ghiseul.ro

In alta ordine de idei aceasta aplicatiear trebui sa fie imediat implementata si dezvoltata in sistemul de stat.

#10
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am luat cateva amenzi prin tari straine si niciodata nu am fost nevoit sa demonstrez ca am platit-o...
Cand imi vine felicitarea acasa primesc un cont bancar si un cod de comunicare,platesc amenda din aplicatia mobila de internet banking si cam atat.

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Sa trimiti dovada platii e o imbecilitate datoriata ta ca cetatean e sa iti platesti darile nu sa dovedesti ceva sau sa pastrezi bonul de la vigneta electronica...tara lu gaga Posted Image

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Exact! Facilitatea e mai degraba o imbecilitate. intr-o tara normala la cap (nu e cazul Romaniei), beneficiarul de amenda ar trebui sa comunice informatic cu Politia, iar amenzile achitate sa se comunice direct acolo.

La fel de cretina e "facilitatea" platii taxelor, cu cardul, la ghiseele ANAF dupa ce stai la o coada.

La fel de imbecila e solicitarea Casei de Sanatate sa vii cu dovada platilor la fondul de sanatate, daca vrei adeverinta de asigurat.

Edited by rosix, 30 August 2016 - 22:56.


#13
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Amenzile astea nu-s si ele scrise pe un proces verbal?
Proces verbal cu numar unic de identificare.


Cu standardizare la formatul de plata(ca la facturi) nu ar mai fi nevoie de e-mailuri.



Oricum, mai bine decat nimic.

#14
Andrewvasiliev92

Andrewvasiliev92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2016
Pai si de cand intra in vigoare?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate