Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Informatii masina CITROEN C5 second

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Sunt un impatimit al marcii Citroen C5. Am gasit pe autovit.ro aceasta masina : http://autovit.ro/an...html#6ebd9428da . Desi are doar 4 ani, putini km la bord, de ce e asa de ieftina in comparatie cu alte marci renumite ca VW, Audi, etc. ? Ma uitam si la dotari care par de top. Posibil sa fi fost lovita si reparata ?

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
vorbeste cu proprietarul despre acte, taxa de mediu si alte aspecte de acest gen.
sa stii ca noi nu avem de unde sa stim daca a fost lovita sau nu, insa asta se poate vedea doar daca mergi cu ea la un mecanic....
altfel este imposibil de aici de pe forum sa iti spunem asta....logic ... nu ?

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
dotarile nu sunt in niciun caz de top - pare o versiune de baza.

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Mașinile franțuzești second-hand sînt mai puțin solide și mai puțin fiabile pe termen lung decît cele nemțești. Este experența mea personala (WV versus Renault) dar confirmată și de alții. Cu cît îmbătrînește mai mult cu atît se vede diferența. 4 ani nu e mult dar dacă o cumperi la 4 ani probabil vrei să o ții pînă o să aibă 10 ani sau mai mult și atunci...

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

View PostXON-XOFF, on 30 august 2016 - 10:03, said:

Mașinile franțuzești second-hand sînt mai puțin solide și mai puțin fiabile pe termen lung decît cele nemțești. Este experența mea personala (WV versus Renault) dar confirmată și de alții. Cu cît îmbătrînește mai mult cu atît se vede diferența. 4 ani nu e mult dar dacă o cumperi la 4 ani probabil vrei să o ții pînă o să aibă 10 ani sau mai mult și atunci...
si atunci ce? masina frantuzeasca la 10 ani se dezmembreaza?

#6
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu se dezmembreaza, dar calitatea pieselor isi va spune cuvantul. Punctele forte ale lor sunt motorul HDI si suspensia, model 2002 inca bate masini din aceeasi clasa din 2016 la capitolul confort, dar restul subansamblelor nu prea tin. Acum am auzit numai de bine legat de noua generatie, nu a trecut inca proba timpului, dar clar este un pas mare inainte fata de ce a fost prima generatie

Nu cred ca se complica nimeni sa faca un Citroen din doua bucati, dar vazand anuntul...culoare - alb, motor economic, fara extra, pare o masina de firma de implineste vreo 3-400.000km.

Edited by Karogs, 30 August 2016 - 10:22.


#7
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postjericho, on 30 august 2016 - 10:09, said:

si atunci ce? masina frantuzeasca la 10 ani se dezmembreaza?
Iti inghite mult mai multi bani din cauza fiabilitatii scazute.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

View Postmaxtron_69, on 30 august 2016 - 10:20, said:

Iti inghite mult mai multi bani din cauza fiabilitatii scazute.
e totusi o masina de 10 ani

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Zice ca-i fabricata in 2012.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
deci mai are 6 ani de folosinta, dupa unii...

#11
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Este din 2012...nu are 10 ani, dar cred ca mai bine in banii astia ia altceva, un c4 picasso sau daca e impatimirea asa mare, sa ia un C6, mai exclusivist de atat nu se poate. Uitandu-ma mai bine la poze, volanul e destul de uzat, iar banchetele spate par destul de tavalite, dar poate are siguranta impotriva deschiderii accidentale pusa, dehh, masina de familie. Cred ca a fost taxi

Jericho...sper ca ai avut Citroen, dar dupa tenta intrebarilor cred ca nu. De ce crezi ca abia au reusit sa mai iasa la liman cu noile generatii? Au lucrat mult la fiabilitate per total, cand tie lumea mai draga, ramai fara servo, mai o problema electrica, o frana de mana blocata, etrierii sunt facuti din doua metale ce oxideaza...un Citroen mai vechi de 5 ani nu as cumpara niciodata

Edited by Karogs, 30 August 2016 - 10:43.


#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Citroen C5 e model invechit, si oricum Citroen nu tine la pret la SH. Pretul mi se pare unul corect pentru o masina de genul, alba dotari de baza si probabil dublul kilometrilor :)

#13
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postjericho, on 30 august 2016 - 10:23, said:

e totusi o masina de 10 ani
Fiabilitatea scazuta e problema, comparata cu alte masini tot de 10 ani. Deci varsta nu conteaza cand compari mere cu mere.
Si pretul mare la piese la masini frantuzesti comparate cu preturile la alte maisni ( in general cele mai ieftine sint piesele pt nemtesti).
Fiabilitatea nu se masoara la masinile noi... tre sa aibe o varsta ca sa putem culege date.

View Postjericho, on 30 august 2016 - 10:32, said:

deci mai are 6 ani de folosinta, dupa unii...
Asa ai inteles tu? asta e...

Edited by maxtron_69, 30 August 2016 - 10:47.


#14
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Deci cel mai bine ma reorientez pe altceva. Da, Citroen C5 pare o masina eleganta. Dar fiabilitatea din ce am mai citit, nu e punctul ei forte.

#15
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

View PostKarogs, on 30 august 2016 - 10:20, said:

Nu cred ca se complica nimeni sa faca un Citroen din doua bucati, dar vazand anuntul...culoare - alb, motor economic, fara extra, pare o masina de firma de implineste vreo 3-400.000km.

Deaia e ieftina. M-as baga la asa ceva DAR cu testare facuta cu cap de catre cineva care isi da interesul.

@jericho: Inteleg ca te-a deranjat comparatia cu nemtestile in conditiile in care forumul VAG e plin de nemtesti crapate grav si inexplicabil in garantie dar francezii la randul lor fac masini sensibile - la omul prost, la clima, la gropi, etc. Ca fost posesor de frantuzeasca am colectie de ECU in garaj, cum scadea temperatura -20* C, cum imi omora calculatorul. Am umblat cu masina vreo luna in Franta, am adus-o pe roti in Romania in decembrie si o saptamana mai tarziu la primul ger au crapat toate patru bobinele deodata, toate s-au strapuns.

Edited by BV87FFF, 30 August 2016 - 10:53.


#16
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View PostOClaudiu, on 30 august 2016 - 10:51, said:

Va multumesc de raspunsuri. Deci cel mai bine ma reorientez pe altceva. Da, Citroen C5 pare o masina eleganta. Dar fiabilitatea din ce am mai citit, nu e punctul ei forte.

Tocmai ca generatia noua este foarte ok la capitolul fiabilitate, dar probabil ca nu masina din anunt si nu la banii astia...cautand pe autovit ceva pentru buzunarul tau, poate te pasioneaza astea:
http://autovit.ro/an...html#881f840507
http://autovit.ro/an...html#881f840507
http://autovit.ro/an...html#a765230e2f

Si sa raman si in sfera Citroen
http://suchen.mobile...00&pageNumber=1

Edited by Karogs, 30 August 2016 - 11:15.


#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Sa te duci in Germania ca sa aduci Citroen trebuie sa fi mare fan marca. E vorba de cerere si oferta, cand se vand Passaturi cat toate frantuzoaicele si japonezele la un loc, cum sa iei C5 din Germania :)

#18
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostKarogs, on 30 august 2016 - 11:03, said:

Tocmai ca generatia noua este foarte ok la capitolul fiabilitate
Dar cum putem stii acum daca e fiabila sau nu, de vreme ce e abia aparuta? Si de ce ar reusi brusc o companie frantuzeasca sa faca o masina f fiabila cand pana acum nu a reusit, pastrand acelasi pretul de vanzare, si in conditiile in care fiabilitatea scade pe plan mondial la toate marcile?
In plus, parca imparte grupul cu Peugeot, deci si Peugeot urile noi sint fiabile?
Parca nu iese rationamentul, nu contrazic, pt ca nu cunosc noua generatie. Pe de alta parte, dupa ce si-a creat o imagine, greu sa mai o schimbe cu o singura generatie, si numai in timp ar putea face asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate