Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Cum se explica stiintific culoarea bronzului de mare?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
Toata lumea cunoaste nuanta mai galbena a bronzului fata de bronzul obisnuit negricios/ciocolatiu de la stat in soare mult.
Pana in prezent am crezut ca e de la apa sarata la care ne expunem cand mergem la mare, dar am intalnit recent persoane care locuiesc pe malul marii si spuneau ca nu prea intra in apa si zici ca au icter si ei si copiii lor.
Alta varianta - salvamarii - aia arata de zici ca sunt alta rasa. Pana si parul lor devine blond dupa o vara pe plaja.

Sa fie de la briza marii? sau  briza + salinitatea din aer umed care duce tot la teoria cu apa sarata?

#2
bogdanzadu

bogdanzadu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.08.2016
Nu cred ca s-au facut studii pe tema asta dar cred ca are mai degraba treaba cu expunerea la soare decat cu sarea, vantul , apa, etc. Cand sapi pe camp sau mergi mult prin soare expui aceeasi bucata de piele la soare timp indelungat iar cand stai pe plaja te mai invarti, te mai rasucesti, mai folosesti o crema de plaja...deci expunere mai putina.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
e diferenta intre pielea expusa cu masura la soare si data cu fel de fel de creme de protectie ca sa se bronzeze numai bine si pielea deja tabacita de soare. parul la fel, se decoloreaza de la expunerea la soare. sa te uiti si la pielea taranilor care muncesc mult timp in aer liber ca nu se compara cu pielea orasenilor care muncesc indoor.

Edited by Fane, 30 August 2016 - 08:14.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Se explica foarte simplu si clar prin actiunea radiatiei UV asupra pielii. Pentru a contracara efectul, piele incepe sa formeze un pigment (melanina), care inchide pielea la culoare. Cu cat e mai mult pigment, cu atat mai inchisa devine pielea.
Oamenii din zonele tropicale au acest pigment inca de la nastere, de aceea au si culoarea specifica.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 jack-cuceritorul, on 30 august 2016 - 06:56, said:

Toata lumea cunoaste nuanta mai galbena a bronzului fata de bronzul obisnuit negricios/ciocolatiu de la stat in soare mult.
Pana in prezent am crezut ca e de la apa sarata la care ne expunem cand mergem la mare, dar am intalnit recent persoane care locuiesc pe malul marii si spuneau ca nu prea intra in apa si zici ca au icter si ei si copiii lor.
Alta varianta - salvamarii - aia arata de zici ca sunt alta rasa. Pana si parul lor devine blond dupa o vara pe plaja.

Sa fie de la briza marii? sau  briza + salinitatea din aer umed care duce tot la teoria cu apa sarata?

eu am observat ca difera pana si nuanta bronzului. adica prinzi o anumita culoare/nuanta daca faci plaja pe malul marii negre si cu totul alta nuanta daca te bronzezi la mediterana sau egee. am constatat asta atat pe propria-mi piele, cat si la cei cunoscuti.
asa ca eu cred ca nuanta bronzului are legatura si cu nivelul de umiditate din atmosfera, si cu salinitatea marii.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiam si nu stiu explicatiile medicale.

Dar asa ca sa mai radem, nu ca stiinta exacta..Cand eram student la Electronica, la cursul de televiziune ni s-a zis ca orice culoare se poate obtine din 3 fundamentale. Rosu, ® Verde (G) si Albastru (Posted Image, care se amesteca dupa o formula Y=0.3R+0.59G+0.11B..
Din ea rezulta imediat si albul, negru, cyan, mangenta si galbenul..
La examen m-am trezit ca sunt intrebat " Dupa cum stiti, in natura avem si culoarea maro. Cine e mama si tatal ei, pe baza formulei de mai sus?"..
Cum nota, daca nu as fi raspuns, ar fi devenit ..maronie, mi-am stors capul si am improvizat. Si am gresit bine, adica am luat si punctul asta..
Afara un coleg a vrut sa ma cafteasca atunci cand a aflat ca raspunsesem corect. Noroc ca nu ma supar sa dau o bere, prima...
Dar normal, dupa ce am dat un rand, am asteptat sa primesc si eu un rand de la colegul meu. Omul nu a putut sa ma/ne refuze, pt ca devenea ...Asa ca la final mi-a iesit Tandea pe Mandea..
Cum eram dupa niste beri, toti s-au amuzat cand le-am explicat de ce m-am oferit sa fiu primul. Inclusiv cel care se bosumflase, dar ii trecuse..

Azi, daca ar fi sa angajez un tanar, l-as intreba la fel, cu maro-ul, ca sa vad daca stie sa improvizeze in conditii de stres...

Cine stie Photo Shop sa ia "pipeta" sa sa o puna pe poza unei piei bronzate si sa ne spuna cat RGB exista..
Ma iertati daca am fost prea tehnic, am vrut sa fiu doar amuzant...

corinadaniela
Nu stiu daca e stiintific ce voi scrie. Marea Mediterana e mai jos decat Marea Neagra, care e la paralela 45.
Asa ca raza soarelui "loveste' sub alt unghi....

Edited by Prien, 30 August 2016 - 10:06.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 Prien, on 30 august 2016 - 10:03, said:

Nu stiam si nu stiu explicatiile medicale.

Dar asa ca sa mai radem, nu ca stiinta exacta..Cand eram student la Electronica, la cursul de televiziune ni s-a zis ca orice culoare se poate obtine din 3 fundamentale. Rosu, ® Verde (G) si Albastru (Posted Image, care se amesteca dupa o formula Y=0.3R+0.59G+0.11B..
Din ea rezulta imediat si albul, negru, cyan, mangenta si galbenul..
La examen m-am trezit ca sunt intrebat " Dupa cum stiti, in natura avem si culoarea maro. Cine e mama si tatal ei, pe baza formulei de mai sus?"..
Cum nota, daca nu as fi raspuns, ar fi devenit ..maronie, mi-am stors capul si am improvizat. Si am gresit bine, adica am luat si punctul asta..
Afara un coleg a vrut sa ma cafteasca atunci cand a aflat ca raspunsesem corect. Noroc ca nu ma supar sa dau o bere, prima...
Dar normal, dupa ce am dat un rand, am asteptat sa primesc si eu un rand de la colegul meu. Omul nu a putut sa ma/ne refuze, pt ca devenea ...Asa ca la final mi-a iesit Tandea pe Mandea..
Cum eram dupa niste beri, toti s-au amuzat cand le-am explicat de ce m-am oferit sa fiu primul. Inclusiv cel care se bosumflase, dar ii trecuse..

Azi, daca ar fi sa angajez un tanar, l-as intreba la fel, cu maro-ul, ca sa vad daca stie sa improvizeze in conditii de stres...

Cine stie Photo Shop sa ia "pipeta" sa sa o puna pe poza unei piei bronzate si sa ne spuna cat RGB exista..
Ma iertati daca am fost prea tehnic, am vrut sa fiu doar amuzant...

corinadaniela
Nu stiu daca e stiintific ce voi scrie. Marea Mediterana e mai jos decat Marea Neagra, care e la paralela 45.
Asa ca raza soarelui "loveste' sub alt unghi....


da, imi scapase din vedere aspectul acesta...

#8
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Cred ca numai pigmentul pielii conteaza.

#9
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
daca ar conta pigmentul pielii, de ce m-as bronza eu personal diferit ani la rand o culoare la strand si la mare alta culoare?

multi au postat pe topic si nu au realizat vreodata poate ca oamenii la mare chiar se bronzeaza diferit

@ct13mey tu ai intalnit vreodata pe cineva care are casa chiar langa plaja in zona aia a ta? asa ca sa ne zici cum arata pigmentul
la constanta e oricum salinitatea mult mai redusa ca la mangalia de ex
mangaliotii sunt mult mai galbeni fata de constanteni ca exemplu
daca ii muti pe oamenii astia la munte si ii pui sa se bronzeze la strand, cu siguranta vor avea alta culoare
nu este nici o pseudostiinta

 AlexEn, on 30 august 2016 - 08:21, said:

Se explica foarte simplu si clar prin actiunea radiatiei UV asupra pielii. Pentru a contracara efectul, piele incepe sa formeze un pigment (melanina), care inchide pielea la culoare. Cu cat e mai mult pigment, cu atat mai inchisa devine pielea.
Oamenii din zonele tropicale au acest pigment inca de la nastere, de aceea au si culoarea specifica.
ai definit bronzul, nimic mai mult

Edited by jack-cuceritorul, 30 August 2016 - 11:49.


#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

Ok.nu este pseudostiinta
Atunci de ce o persoana roscata dupa prima plaja are culoarea rosie?
Eu,saten inchis dupa prima plaja ies aproape negru.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Multe creme UV au deja pigment in ele pt. "bronzare rapida", pigment fie artificial fie bazat pe betacaroten.
Daca mai manaci si morcovi in timpul verii, pe langa utilizarea de crema UV cu pigmentare, normal ca te faci orange.

Pe urma la plaja mergi intentionat pt. bronzare, si te expui mult pe perioada scurta.
De aici rezulta ca multi se ard si se fac rosii, iritati si inflamati.
Altii se cojesc imediat.

Cand mergi prin oras doar cu gatul descoperit, si doar cate putin intre cladiri si masini, expunerea este scurta dar cumulata mult in timp, si de aici lipsa inrosirii, lipsa cojirii, si cauza inegririi.
Posibil ca si apa sarata, PH mare, sa prezinte o influenta asupra pielii si reactiei ei in urma exunerii la soare.

N-am inteles ce a vrut sa scrie prien, e off topic.
Intrebarea era de ce expunerea la soare la mare da culoare diferita de expunerea la soare in alte parti.

Cunoasteam si experimentam toate amestecurile cromatice la 2 ani, nuante, tonuri, griuri colorate, griuri neutre, in amestecuri pigmentare aditive. Dupa 10 ani am invatat si despre culorile lumina si amestecurile substractive.
In amestecuri pigmentare aditive, brunurile (maro, cacaniuri) se fac din nuante de orange (rosu + galben) si negru.
La monitoare tonurile inchise se obtin prin luminozitate redusa.

Verdele de monitor nu este verde primar, ci putin galbui si cu luminozitate medie mult mai mare fata de pigmenti.
La pigmentii ideali de vopseluri, verdele primar si rosul primar au atat luminozitate identica cat si saturatie cromatica identica, din amestecul lor 50:50 rezultand gri neutru ca din alb si negru.
Verdele este culoare binara formata din primarele galben si albastru, galbenul fiind cea mai luminoasa culoare in sine (fara alb) si albastrul fiind cea mai inchisa culoare primara in sine fara negru (violetul primar este cea mai incisa culoare in sine dar este binara, si nu ma refer la aubergine ci la violet primar in care rosul si albastrul nu se domina pigmentar ci sunt echilibrate, nu cantitativ pigmentar ci prin saturatie).

Albastrul din verde este grizat pana la disparitie de culoarea complementara a lui, respectiv orange, si pt. ca verdele deja contine galben, nu mai este nevoie decat de rosu pt a scapa de albastru, rezultand un orange usor grizat - iar grizarea este redusa la monitoare, deoarece verdele de monitor este galbui, deci contine mai putin albastru fata de un verde primar.

Nu conteaza ca eu cunosteam deja toate astea prin studiu si interes personal de la varsta mica, insa toate sunt chestiuni cuprinse in materia studiata la educatie plastica in scoala, mare parte chiar in clasele primare, si reluat si restudiat si in secundare.

Insa toate astea sunt off topic vis-a vis de bronzare.

Bine ca nu ne-a povestit totusi de VBC si curentul minim de saturatie la tranzistoare, chestiuni pe care le-am aflat cu dezamagire mare chiar in prima zi in care m-am interesat de tranzistoare, cu zeci de ani in urma, pe la 13 ani, fara sa fiu electronist vreodata, nici macar amator. Am fost dezamagit sa aflu ca pt. semnale slabe, input mic, e nevoie de curent si tensiune de pompaj pt baza tranzistoarelor, pt. ca am vazut asta din prima clipa ca pe o sursa de zgomot, mai mare sau mai mic in f. de pompaj si de carcateristica particulara de SNR a tranzistorului, zgomot care apoi desigur trebuie filtrat...

P.S. vezi pe cine angajezi - chiar daca teoria culorilor se studiaza din primara (ba chiar si mai devreme in programele contemporane), si cunoasterea lor reprezinta o dovada de atentie si interes spre cunoastere, in practica interesul oamenilor poate sa fie foarte variat si focalizat subiectiv....

Edited by loock, 30 August 2016 - 13:04.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 jack-cuceritorul, on 30 august 2016 - 11:47, said:

...
ai definit bronzul, nimic mai mult


Daca ti-e lene sa cauti informatiile mai departe, ia de aici: https://en.wikipedia...ent_skin_colors
Si da, culoarea finala de la bronzat are treaba cu pigmentul deja existent in piele si cu intensitatea UV-ului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate