Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nemultumire coroane dinti frontali rezultat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Beatrice12345

Beatrice12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2016
Mi-am imbracat cei 4 dinti frontali cu ceramica pe zirconiu (la sfatul medicului spunandu-mi ca este optiunea care se va vedea cel mai natural deoarece nu vor fi opaci *cica* ). Nu stiu cu care problema sa incep..
In primul rand culoarea nu se potriveste cu cei de langa .Cand am ales materialul ,aveam de ales daca sa imbrac 4 sau 6,bineinteles ca as fi ales 6 daca stiam ca se va vedea diferenta de culoare atunci cand zambesc.Sincer chiar m-am gandit la aspectul asta inainte dar medicul m-a asigurat ca vor fi aceasi nuanta.Doctora este in concediu de maternitate,asistenta si tehnicianul se ocupa de cateva zile de pacienti,deci n-am cum sa ii comunic nemultumirile pentru urmatoarele luni.
Mai e problema ca nu au deloc transluciditatea dintelui natural cum mi s-a spus atunci cand am fost sfatuita sa iau cel mai scump material ,sunt chiar opaci .
Sa nu mai spun ca sunt cam grosi si partea de jos a dintelui este mai lata decat cea de sus(cea cu care musti fata cea de langa gingie ca sa zic).Iegat de culoare a spus ca ii poate schimba cu o nuanta mai galbeni desi au iesit foarte bine dupa parerea lor,insa nu cred ca o sa ajute.Mi i-a cimentat provizoriu pana poimaine cand ar trebui sa ii zic ce-am hotarat ca vreau sa schimbe.Sa nu mai zic ca incisivul lateral drept este ingrozitor de lung(l-am avut iesit putin inafara si gingia s-a ridicat din cate am inteles insa habar nu aveam ca o sa arate asa).Mi-a zis ca poate incerca sa imi pun gingie falsa ca sa-l mai acopere dar va fi mai inafara sau ceva insa nu vizibil,deci mi-e frica si de cum o sa iasa asta.
Ideea e ca nu-mi plac mai deloc, m-am gandit sa-i imbrac si pe cei de langa,banuiesc ca e posibil..chiar daca astia 4 sunt uniti(nu stiu daca m-am exprimat bine,coroanele erau lipite intre ele dinainte ,i-am vrut separati dar mi s-a spus ca din cauza pivotilor nu ar fi iesit ok..infine ) dar deja am dat o caruta de bani deci m-am cam razgandit. Acum nu stiu sincer ce sa fac, ce sa-i spun poimaine pentru ca in legatura cu dimensiunea si culoarea am fost destul de clara ca nu sunt multumita dar mi s-a spus ca au iesit bine..I-am urmat sfatul doctorei si am ales zirconiul pentru "rezultat deosebit de estetic" si numai cu asta nu m-am ales.Sincer regret ca nu am ales 6 in loc de 4.

Attached Files



#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu cred ca arata bine, trebuie sa stii un lucru, caninii sunt intotdeauna mai galbeni decat restul dintilor. La toata lumea.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca bei cafea si mai si fumezi o sa se rezolve capitolul culoare in cateva luni.

#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
O simpla remarca: culoarea dintilor naturali se inchide in timp; culoarea ceramicii dintilor "imbracati" se pastreaza in timp.
Trebuie luat in seama si acest aspect.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Beatrice12345, on 30 august 2016 - 03:40, said:

Mi-am imbracat cei 4 dinti frontali cu ceramica pe zirconiu (la sfatul medicului spunandu-mi ca este optiunea care se va vedea cel mai natural deoarece nu vor fi opaci *cica* ). Nu stiu cu care problema sa incep..
In primul rand culoarea nu se potriveste cu cei de langa .Cand am ales materialul ,aveam de ales daca sa imbrac 4 sau 6,bineinteles ca as fi ales 6 daca stiam ca se va vedea diferenta de culoare atunci cand zambesc.Sincer chiar m-am gandit la aspectul asta inainte dar medicul m-a asigurat ca vor fi aceasi nuanta.Doctora este in concediu de maternitate,asistenta si tehnicianul se ocupa de cateva zile de pacienti,deci n-am cum sa ii comunic nemultumirile pentru urmatoarele luni.
Mai e problema ca nu au deloc transluciditatea dintelui natural cum mi s-a spus atunci cand am fost sfatuita sa iau cel mai scump material ,sunt chiar opaci .
Sa nu mai spun ca sunt cam grosi si partea de jos a dintelui este mai lata decat cea de sus(cea cu care musti fata cea de langa gingie ca sa zic).Iegat de culoare a spus ca ii poate schimba cu o nuanta mai galbeni desi au iesit foarte bine dupa parerea lor,insa nu cred ca o sa ajute.Mi i-a cimentat provizoriu pana poimaine cand ar trebui sa ii zic ce-am hotarat ca vreau sa schimbe.Sa nu mai zic ca incisivul lateral drept este ingrozitor de lung(l-am avut iesit putin inafara si gingia s-a ridicat din cate am inteles insa habar nu aveam ca o sa arate asa).Mi-a zis ca poate incerca sa imi pun gingie falsa ca sa-l mai acopere dar va fi mai inafara sau ceva insa nu vizibil,deci mi-e frica si de cum o sa iasa asta.
Ideea e ca nu-mi plac mai deloc, m-am gandit sa-i imbrac si pe cei de langa,banuiesc ca e posibil..chiar daca astia 4 sunt uniti(nu stiu daca m-am exprimat bine,coroanele erau lipite intre ele dinainte ,i-am vrut separati dar mi s-a spus ca din cauza pivotilor nu ar fi iesit ok..infine ) dar deja am dat o caruta de bani deci m-am cam razgandit. Acum nu stiu sincer ce sa fac, ce sa-i spun poimaine pentru ca in legatura cu dimensiunea si culoarea am fost destul de clara ca nu sunt multumita dar mi s-a spus ca au iesit bine..I-am urmat sfatul doctorei si am ales zirconiul pentru "rezultat deosebit de estetic" si numai cu asta nu m-am ales.Sincer regret ca nu am ales 6 in loc de 4.

parerea mea este ca trebuie sa ceri sa-ti refaca dintii, sa arate asa cum iti doresti. tu esti cea care ramane cu dintii in gura, nu medicul, tehnicianul sau asistenta. ce rost are sa mai sacrifici inca doi dinti ?
cu alte cuvinte, tu trebuie sa fii multumita de lucrare, nu cei trei sus-mentionati.
intr-adevar, se vede clar in poza ca dintii falsi sunt mai opaci fata de cei naturali (asta deoarece in interior structura este metalica, asadar dintele fals n-are cum sa fie translucid precum cel natural), si pe langa acel incisiv lateral dreapta foarte lung, mie mi se pare ca si incisivul central de langa el este mai lung decat perechea lui. cu grosimea n-ai ce sa faci, asa se intampla la dintii imbracati. iti ieseau la fel cu cei naturali doar daca aveai implanturi.
daca ei au observat ca ai o problema cu gingia (s-a retras in anumite zone), trebuiau sa-ti propuna mai intai reconturarea gingivala (se realizeaza cu laser) si abia apoi sa-ti faca lucrarea, cu dintii simetrici stanga-dreapta.

#6
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Recomand igiena dupa fiecare masa si nu ajungeai aici (cel putin umecteaza cu saliva ca si cum ai folosi apa de gura si seara neaparat cu pasta), ceva ciudat e ca nu am intalnit inca medic care sa zica si de igiena!

#7
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
buna ziua/

"corinadaniela" are dreptate , in mare, cu cele scrise mai sus.
totusi realizarea tehnica nu este gresita sau proasta. dintii in principiu arata bine.
la culoare, in acest caz, nu trebuie sa fie la fel cu canini ci cu urmatorii dinti, adica premolarul 1. dupa cum spunea cineva , caninul este mereu altfel, mia galben de obicei.

lungimea dintilor: da acel dinte este mai lung, doar pt ca gingia este mai sus situata si ca sa acopere tot dintele dvs, s a facut mai lung. si atunci, daca: atunci cand zambiti nu se vede gingia sau acea margine a dintilor, nu se vede ca e mai lung. daca zambiti f larg si se vad gkngiile, atunci da, e o problema cu lungimea dintilor. se pot face 2 proceduri, in f de situatie: ori se ia din gingia celorlalti dinti, ori se adauga/ coboara gingia incisivului lateral.

faptul ca dintii sunt mai lati spre partea unde muscati este normal si in concordanta cu anatomia.

in concluzie, intrebati 3 oameni sa va spuna daca sunt probleme la culoare si atunci se mai pot face modificari. iar la lungime, e in functie de cat de mult zambiti si cat de mult se vad dintii.
in caz contrar, procedurile de chirurgie gingivala sunt mai riscante decat beneficiul adus de o asemenea interventie.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Valeu, ingrozitor! :(

#9
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Uica Ripper exista o autoritate care sa certifice, recunoasca, verifice un tratament nou descoperit.

Deci daca o persoana (care nu e medic cercetator in un laborator) descopera un nou tratament pt raceala sau alte boli care nu e medicamentos il poate raporta undeva si sa fie recunoscut, recompensat?

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce zici, ma, acolo?

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Ce nu ai inteles?

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ia pastilutele si mai scrie o data!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate