Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Ceausescu trebuia...sa dispara în Cipru și să trăiască liniștit împreună cu familia.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Iata, dupa 26 ani, incet dar sigur apar noi informatii surprinzatoare as spune eu, cum ar fi trebuit sa fie...
Ceausescu a demisionat?
Nu comentez sinceritatea acestui general, insa nu vad absolut nici un motiv de ce m-as indoi de afirmatiile lui.
Omul a fost un general, este bolnav pe moarte, nu pretinde nimic....
In schimb, ce ma contrariaza, ca preseditelui in exercitiu nu-i sint suficiente o copie de pasaport, respectiv celor de la
SRI. sa verifice aceste date.

Ca un exemplu banal ca sa vedeti ca totusi s-au digitalizat o groaza de date pe vremea cind in Romanie nu exista computere:
Am dat telefon in Romania daca mai detin datele mele, respectiv daca pot sa-mi verifice cind mi-am luat permisul in Romania.
Dupa nici 2 minute dupa ce mi-am dat numele si data nasterii, m-i sa spus exact cind mi-am luat permisul desi asta a fost in anii
'70.
Dar ca sa revin, cine sa aibe interesul sa ascunda chestiile astea si in prezent?

General de contraspionaj, în război cu statul român din cauza aurului familiei Ceaușescu


”Deci nu sunteți de acord cu măsura propusă?! Atunci alegeți-vă alt secretar general!”
Ce masura?

Edited by bluebyte, 30 August 2016 - 00:47.


#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Sergiu Nicolaescu regiza cele mai bune filme comuniste, revolutia a fost unul dintre ele.
Sa folositi citat cand ma citati.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vai, ce curios. Chiar nu ma pot gandi daca arhivele au fot digitizate. Asa ca e normal sa iti gaseseti permisul eliberat in 70 toamna. Ce sa spun, trebuie sa fi macar ADI (Academician Doctor Inginer) ca sa scanezi, OCR sau alte alea. Mai ales ca se stiu fonturile, etc..Chiar, si scanerul meu, HP 3970, pe care mi l-am cumparat in noiembrie 2000, stia deja OCR. Cam slabut, se balbaie la scrisul de mana. Normal, la cat am dat atunci, 100$ ce pretentii sa am.
Dar la institutiile de stat, adica prin arhive, unde chiar au pretentii. Sau prin tipografii..
De fapt, initiator, sa inteleg ca esti nemultumit ca in 3 minute ai avut informatiile dorite. Si nu ai asteptat 3 zile, sau 30 ca sa poti sa injuri pe functionarii "dormiti pe banii mei, eu va platesc salariul, mama voastra.."

Alfel, eu as zice sa nu uitam mortii din temnitele comunistilor. Da, unii, adica slugile sovieticilor au dus-o bine. Asa e cand pupi poala popii, ca sa ma exprim elegant.
De aia suntem usor de condus, ca avem sange de sluga. Imi pare rau sa scriu, dar si tovarasii ungurii au avut o viata mai buna Inclusiv pt s-au revolta impotriva bolsevicilor, ca au sange in ..instalatie..Noi, Miorita laie, buca laie, sugem frunza si cantam din ea doine de jale...Americanul ar fi pus mana pe revolver, a, vrei sa ma omori .Zbang, zbang..

Asa ca lasati-ma. Iar generalul ala. Cati ani are? Nu cumva Roza, ScleRoaza, dorinta de a iesii din anonimat, de a face valuri?
Dar era scuipat in fata, seKURITS nenorocit, te executam prin aruncare in groapa cu excremente, sa vezi cum ii tacea gurita..Chiar, cine se angaja si era promovat la SeKu?

Edited by Prien, 30 August 2016 - 08:13.


#4
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Poate ar fi mers planul, dacă:
1) Ceauşescu nu s-ar fi crezut atât de mult iubit de popor;
2) Nu ar fi ţinut unii să scape de el - că dacă mai trăia, turuia ce nu trebuie şi nu mai prindeau atâtea rădăcini.

#5
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Se pare ca nimeni nu a citit continutul Link-ului pe care l-am dat....
Nu este vorba de cum a fost pe vremea lui Ceasca, avem topice destule pe chestia asta.
Intentia mea a fost sa aduc in discutie faptul ca totusi s-a organizat inlocuirea lui Ceasca si chiar s-au platit o groaza de bani.
Cine a organizat, cine a platit, cine este raspunzator de actiunile astea.

Quote

De asemenea, Serviciul ”01” a fost implicat și în realizarea unei strategii de apărare, în 1988.
”Pe 18 august 1989, în cadrul unei întrevederi a reprezentanților țărilor din fostul bloc militar comunist, s-au stabilit coordoantele viitoare de neagresiune între părțile semnatare.
Se pregătea schimbarea.
Pentru România, în baza strategiei din 1988, s-a stabilit plata a 12 tone de aur către Uniunea Sovietică, în Kiev – adică tributul dat pentru ca în România
să aibă loc o revoluție de catifea –  și 200 de milioane de dolari transferabili ulterior pentru familia prezindențială. Ceaușescu trebuia să plece în Teheran, apoi în America de Sud,
de unde trebuia să ajungă, în final, în Cipru și să trăiască liniștit împreună cu familia.

De ce nu s-a întâmplat așa? Să vă dau un exemplu: în 1989 România avea 354 de conturi de lucru ale agențiilor speciale, sub umbrela mai multor ministere, care însumau mai multe
zeci de miliarde de dolari – foaret, foarte mulţi bani. După 1990, sumele au dispărut printr-un mecanism pe care l-am raportat superiorilor. De aici mi se trage necazul…”, ne-a explicat Ioan Gez.
[...]
Transporturile către Kiev și Teheran, pentru Ceauşescu, au avut loc pe 14 decembrie
In ziua următoare Ceaușescu a plecat în Iran, în timp ce Timișoara era în război civil, în contextul în care pe 14 decembrie două aeronave au făcut transporturi secrete către Kiev și Teharan, înainte de izbucnirea revoltei d ela Timişoara, pentru a depune plățile necesare plecării familiei Ceușescu.


#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
Vad ca iar s-a deraiat discutia fata de subiectul initiatorului.

O observatie am eu fata de ceea ce a scris @bluebyte.
"nu erau computere"
Romania anilor 70 urmase fidel versiunea proprie a Plan Calculfrancez asa ca la standardul de atunci era o societate digitizata chiar daca cu tarele specifice economiei planificate adica telefoane putine intr-o parte dar IMB 360 in alta parte. MAI primise o portie zdravana din investitiile de stat in acest domeniu. Uite atasata o scena din filmul Calculatorul marturiseste filmata in sediul IGPR cu un computer FEliX M. Asa ca fapt divers vedeti aiciistoria IBM in Romania si faptul ca statul roman se dotase bine de tot cu cele mai noi echipamente la sfarsitul anilor 30, perioada razboiului.

Asa ca nu e nimic de mirare ca informatii privind PII se gasesc asa de efficient

In rest pentru declaratiile alea ale "generalului". E de ajuns sa va duceti la orice adunare a veteranilor sau diplomati pensionati etc. Si o sa auziti povesti garla despre orice subiect va puteti imagina povestite cu un aer misterios. Dar toate pentru cineva format professional dupa communism lucrand intr-o companie care se misca liber in lume reprezinta niste banalitati absolute. Numai secretomania si prostia tipica administratiei comuniste de care cu greu ne dezbaram (vezi blogul lui Valeriu Nicolae) a creat mediul propice pentru astfel de povesti

Attached Files


Edited by Kokoshmare, 30 August 2016 - 11:09.


#7
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Mai omule, exemplul meu a fost numai in contextul ca pina si datele populatiei din anii '70 au fost digitalizate in timp si nu prea s-au pierdut date.
Asta in contextul in care, presedintele Iohanis raspunde la petitia generalului, ca nu i-sau gasit datele, desi omul si-a trimis copia pasaportului de
securist.
Deci, cum nu s-a putut gasi datele acestui general care de fapt a fost activ chiar si dupa '90?
Cine are intereseul sa musamalizeze aceste sume enorme, cine are puterea sa-i spuna la Johanis "aici nu te bagi"?

Edited by bluebyte, 30 August 2016 - 11:14.


#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

 bluebyte, on 30 august 2016 - 11:14, said:

Mai omule, exemplul meu a fost numai in contextul ca pina si datele populatiei din anii '70 au fost digitalizate in timp si nu prea s-au pierdut date.
Asta in contextul in care, presedintele Iohanis raspunde la petitia generalului, ca nu i-sau gasit datele, desi omul si-a trimis copia pasaportului de
securist.
Deci, cum nu s-a putut gasi datele acestui general care de fapt a fost activ chiar si dupa '90?
Cine are intereseul sa musamalizeze aceste sume enorme, cine are puterea sa-i spuna la Johanis "aici nu te bagi"?
Parerea mea este ca o poveste tipica tabloidului Libertatea cu care te poti sterge undeva.

Edited by Kokoshmare, 30 August 2016 - 11:34.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu cred ca Ceasca ar fi demisionat sau ar fi vrut sa o roiasca din tara. Se vede din cuvantarea arhicunoscuta de la balcon cum el inca credea ca lumea il doreste. Nici macar in ultima clipa, cand a fugit cu elicopterul, nu a vrut sa fuga din tara.

#10
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Iti imaginezi daca la revolutie era facebook? era piata plina de hipsteri si emo ca la demisia lui ponta.

#11
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 Kokoshmare, on 30 august 2016 - 11:34, said:

Parerea mea este ca o poveste tipica tabloidului Libertatea cu care te poti sterge undeva.
Bine, ca Ceasca avea sume mari in exterior, e foarte probabil.
Ca le-au furat cei care au orchestrat "revolutia'', e 111% sigur.

#12
crosfire

crosfire

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.08.2016

 lucifer76, on 30 august 2016 - 14:03, said:

Nu cred ca Ceasca ar fi demisionat sau ar fi vrut sa o roiasca din tara. Se vede din cuvantarea arhicunoscuta de la balcon cum el inca credea ca lumea il doreste. Nici macar in ultima clipa, cand a fugit cu elicopterul, nu a vrut sa fuga din tara.
adevarat, el nu sa gandit niciodata  la aceasta varianta , el nu era las ca Misu I , asta sa si vazut la proces

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

 lefcadio, on 30 august 2016 - 14:45, said:

Bine, ca Ceasca avea sume mari in exterior, e foarte probabil.
Ca le-au furat cei care au orchestrat "revolutia'', e 111% sigur.
Dupa multe eforturi cu comisii ajunse si prin Canada nu s-au gasit bani ai lui Ceausescu

Singurele doua aspect neclare sunt disparitia doctorului Deca cu carnetele de CEC pe numele copiilor luate de Elena Ceausescu din vila de la Snagov. Si probabil niste sume cash. Si al doilea moartea lui Marin Ceausescu la Vienna. Marin era seful agentiei comerciale romane de acolo si una pusa strategic in neutra pe atunci Austrie pentru a se ocupa de traficul de produse sensibile de-o parte si de alta a Cortinei de fier.

Attached Files



#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pacepa vorbea despre sume destul de consistente in conturi externe.

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

 lucifer76, on 30 august 2016 - 15:50, said:

Pacepa vorbea despre sume destul de consistente in conturi externe.
Da, dar erau ale intreprinderilor romanesti sau infiintate in strainatate de "fantome" adica ofiteri de securitate acoperiti.
Banii acestor companii au fost insusiti de catre mana de oameni care lucrau la si cu ele. Voiculescu e cel mai notoriu exemplu dar un Catarama, Adamescu sau fratii Paunescu tot asa au inceput.

#16
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

 lucifer76, on 30 august 2016 - 15:50, said:

Pacepa vorbea despre sume destul de consistente in conturi externe.

Nu numai Pacepa care fugise demult din tara. O confirma si generalul in discutie.

De ce nu s-a întâmplat așa? Să vă dau un exemplu: în 1989 România avea 354 de conturi de lucru ale agențiilor speciale, sub umbrela mai multor ministere,
care însumau mai multe zeci de miliarde de dolari – foaret, foarte mulţi bani.
După 1990, sumele au dispărut printr-un mecanism pe care l-am raportat superiorilor. De aici mi se trage necazul…”, ne-a explicat Ioan Gez.

In ceeace priveste demisia lui Ceasca eu cred ca el stie cum stau lucrurile, o parte din Secu i-a ramas totusi credincioasa pina in ultimul moment.
Eu am impresia ca el a propus ceva CPE-ului, poate retragerea lui din motive de sanatate si alegerea lui Nicu ca presedinte. Oricum, se pare ca CPE-ul nu a fost
imediat de acord, ca atare ceasca a spus: ”Deci nu sunteți de acord cu măsura propusă?! Atunci alegeți-vă alt secretar general!”

Quote

Una din enigmele revoluției din 1989 este ședința din 17 decembrie 1989 a Comitetului Politic Executiv, în care Ceaușescu și-a anunțat demisia. În mod straniu, fila care consemna
evenimentul a dispărut din dosarul ședinței și a fost refăcută din memorie, de persoana care consemnase datele, stenografa Maria Ionescu, abia pe 4 ianuarie 1990.
În acestă nouă formulă, Ceaușescu ar fi spus: ”Deci nu sunteți de acord cu măsura propusă?! Atunci alegeți-vă alt secretar general!”

Si apoi ramine trasporturile de aur efectuate deja in 17 Decembrie la rusi.

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
In afara de nea Caisa ala cine mai confirma existenta zborurilor astea ? La gradul de izolare al Romaniei din 17 dec 1989 plecarea unor avioane ar fi fost remarcata imediat. In plus la cat de putine avioane de transport avea Romania mai ales functionale era imposibil sa nu fie mai multi martori. Asa cum remarca si Tomaso intr-un alt context, nu a fost macar un avion disponibil sa transporte mortii de la Timisoara iar parte a generalilor trimisi la Timisoara au venit cu un supliment al CFR.

Edited by Kokoshmare, 30 August 2016 - 18:27.


#18
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Asta nu inseamna ca pentru scopurile speciale nu au fost mijloace in Bucuresti.
In 17 Dec. nimeni nu putea prevede ce se va intimpla in 22, sau au planuit cu totul altfel.
Intoarcerea lui Ceasca din Iran dovedeste ca ceva in plan s-a schimbat, sau Ceasca a fost dus cu presu, de aceea s-a intors, in speranta ca mai poate salva ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate