Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Omologare individuala auto nou

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Bună ziua, vă solicit sprijin privind următoarea situație:
În data de 12 august 2016 am ridicat un autoturism nou Mazda 3 de la un dealer Mazda, urmând să-mi transmită ulterior cartea de identitate. În 25 august 2016 reprezentantul firmei vânzătoare mă contactează și-mi transmite că este nevoie de "omologare individuală" la RAR pentru că există o problemă de neconformitate (ștergătoarele de parbriz). Pentru ca firma să se ocupe de această omologare (cum ar fi firesc) ar trebui să duc autoturismul la Cluj Napoca (eu locuiesc în jud. Covasna), situație destul de neplăcută. De aceea, reprezentantul firmei mi-a propus - dacă sunt de acord, bineînțeles - să mă ocup eu de omologare până expiră cele 30 de zile de drept de circulație provizorie.
Aici vă solicit sprijin, pentru că nu am înțeles exact care sunt etapele de parcurs și documentele necesare la RAR. Menționez că am făcut o programare online pentru RAR jud. Covasna iar autorizația de circulație provizorie expiră în 10 sept. 2016.
Vă mulțumesc

#2
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Daca iti platesc timpul pierdut, atunci poate. Altfel nu vad cum e problema ta.

Ai mai multe detalii legat de stergatoare? Mi se pare foarte ciudata treaba, mai degraba o acoperire pentru o belea a Mazda mai mare.

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Stergatoare neomologate? :huh: ? E prima data cand aud asa ceva.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Asa a patit si cumnatul meu cu noul Hyundai Tucson.
A asteptat doua luni ca sa-i trimita toate actele si sa poata sa o inmatriculeze dar de toate problemele s-a ocupat vanzatorul.
A avut doua seturi de numere rosii, un set pe Iasi si al doilea pe B.
Eu nu cred ca problema e de la stergatoare ci se pare ca asa se intampla mai nou cu masinile "exotice" dar pana la urma se rezolva.
Mi se pare jenant sa te puna pe tine sa te ocupi de omologare, asta e problema lor.

Edited by Kroghy, 29 August 2016 - 21:50.


#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
probabil ca e nevoie sa duci masina la RAR (ia sa intrebi daca nu cumva doar la anumite judete nu oriunde) si aia vor face niste teste cu masina ta.
nu te gandi ca ti-o rup sau cine stie ce...

probabil este primul model din tara in configuratia ta (motor, caroserie etc)si de asta este nevoie de omologare noua.

macar din bun simt dealerul putea sa te informeze in ce consta omologarea asta, timp pierdut, daca o poti face la orice judet etc.

Edited by bossake, 30 August 2016 - 00:11.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015
Dealerul trebuia sa faca omologarea
Scrisoare la Protectia Consumatorului

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io zic sa le dai masina inapoi sa se spele cu ea pe cap!
trebuiau sa te anunte inainte s-o cumperi!

#8
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
numai la noi este posibil asa ceva '' omologare stergatoare''

#9
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Dealer-ul mi-a propus să merg cu mașina la Cluj Napoca să rezolve problema, dar este prea departe - decât să fac 350 km mai bine încerc să rezolv local. Problema mea este că vreau să fiu pregătit din timp cu actele necesare, să nu am surprize. Oricum, mulțumesc tutror de sugestii.
@Nero-d: Exclus să returnez mașina - zoom-zoom :)!

Edited by valiflo, 30 August 2016 - 08:21.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvaliflo, on 30 august 2016 - 08:17, said:

Dealer-ul mi-a propus să merg cu mașina la Cluj Napoca să rezolve problema, dar este prea departe - decât să fac 350 km mai bine încerc să rezolv local. Problema mea este că vreau să fiu pregătit din timp cu actele necesare, să nu am surprize. Oricum, mulțumesc tutror de sugestii.
@Nero-d: Exclus să returnez mașina - zoom-zoom Posted Image!
Macar de ar fi avut decenta sa te pregateasca dealerul  ce ii revenea lui . Returnam masina in secunda doi cand imi spunea asa ceva .

#11
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007

View Postpacopaco1967, on 30 august 2016 - 08:56, said:

Macar de ar fi avut decenta sa te pregateasca dealerul  ce ii revenea lui . Returnam masina in secunda doi cand imi spunea asa ceva .
Mi-a comunicat ce acte să pregătesc, dar voiam doar o confirmare din partea unui alt "Stan pățitu'" - așa sunt eu, culeg informații din mai multe surse...

#12
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Recomandarea mea suni la RAR si ii rogi sa iti spuna cu ce acte trebuie sa vii si ce sa faci. Eventual cauti pe site lor pt ca e foarte probabil sa ai lista cu documentele necesare. Dar un telefon te poate salva de multe.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postvaliflo, on 29 august 2016 - 21:13, said:

În data de 12 august 2016 am ridicat un autoturism nou Mazda 3 de la un dealer
În 25 august 2016 reprezentantul firmei vânzătoare mă contactează și-mi transmite că este nevoie de "omologare individuală" la RAR pentru că există o problemă de neconformitate
Spune-i dealerului ca, precum Martin Luther King, ai avut un vis ... un vis in care tu il dadeai in judecata pentru ca ti-a vindut un produs "neconform" producindu-ti astfel un prejudiciu destul de mare ... Evident, procesul l-ai cistigat tu iar el, dealerul, pe linga faptul ca a fost obligat sa rezolve pe cheltuiala proprie toate problemele legate de acea neconformitate a mai fost obligat si sa-ti plateasca o suma frumusica drept despagubire pentru neplacerile produse.

PS - nu uita sa-i spui ca uneori visele devin realitate.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Este obligatia vanzatorului sa-ti dea un produs pe care sa-l poti folosi din momentul cand ai devenit proprietarul lui.
Nu te ocupa cu nimic,Din contra,cere-le despagubiri pentru ca nu te-au informat de la inceput despre eventualele probleme si mai ales pentru faptul ca trebuie sa faci drumuri aiurea si neprevazute.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsstelian, on 30 august 2016 - 06:21, said:

numai la noi este posibil asa ceva '' omologare stergatoare''

Nu, omologarea este europeana

#16
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Hai sa uitam din celalt punct de vedere:

Eu sint un dealer. Vind o masina, tu semnezi dai banii si iti zic ca trimit actele.
Nu e nicaieri specificat ca am vindut o masina omologata!

Quote

Dealerul trebuia sa faca omologarea
Scrisoare la Protectia Consumatorului
Foarte gresit.

Ai semnat actele, ai dat banii? -inseamna ca esti de acord cu toate conditiile de cunparare vinzare.

Ca iti va livra un CIV de tractor, aia e partea doua, ca e doar o promisiune, vorba in vint din punct de vedere legal..

E intentia buna a vinzatorului de a ocupa de omologarea, poate pentru prestigiu, ect.

Eu te inteleg ca e neplacut samd, dar din punct de vedere legal ai luat teapa.

Edited by matheszabi, 12 September 2016 - 19:09.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmatheszabi, on 12 septembrie 2016 - 19:06, said:

Hai sa uitam din celalt punct de vedere:

Eu sint un dealer. Vind o masina, tu semnezi dai banii si iti zic ca trimit actele.
Nu e nicaieri specificat ca am vindut o masina omologata!


Foarte gresit.

Ai semnat actele, ai dat banii? -inseamna ca esti de acord cu toate conditiile de cunparare vinzare.

Ca iti va livra un CIV de tractor, aia e partea doua, ca e doar o promisiune, vorba in vint din punct de vedere legal..

E intentia buna a vinzatorului de a ocupa de omologarea, poate pentru prestigiu, ect.

Eu te inteleg ca e neplacut samd, dar din punct de vedere legal ai luat teapa.

Un dealer nu are voie sa vanda o masina neomologata
Daca s-a intamplat, mergi la protectia consumatorului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate