Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Restart sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salutare tuturor,

va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste urmatoarea problema pe care o face sistemul meu.

Dupa cam 15 minute fara sa joc un joc (ascultare muzica, navigare internet) sistemul isi ia restart, in cazul in care ma bag la un joc evenimentul neplacut se intimpla mult mai repede (5-10 min). Configuratia sistemului este urmataorea:

1. placa de baza Asus M2NE - 2006;
2. Sursa e de 600 W reali (nu mai stiu marca exact) - 2016
3. Procesor AMD Athlon 5000 x2 - 2010, tot atunci mi-am schimpat si pasta
4. Placa video ATI Radeoon HD5670 - 2012
4. RAM - Kingmax 4Gb = 1x2Gb; 1X1Gb si 2x512Mb - toate memoriile lucreaza la aceeasi frecventa
5. HDD Seagate - 500G - 2013
6. SSD samsung de 250 G (care din pacate nu este setat pe AHCI pentru ca placa mea de baza nu suporta asa ceva) - 2016 pecare este instalat win 7 x64.

Tin sa metionez ca, curatarea de praf o fac 1 data pe luna. Daca incerc sa il deschind dupa 5-10 minute nu mi se incarca Win, dar daca il deschid cam dupa o ora o ia dar face din nou aceeasi problema. Va rog sa imi dati o idee cam de la ce ar putea fi. Va multumesc anticipat.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Eu cred ca ai probleme cu cel putin o memorie.
Testeaza memoria cu MemTest sau Goldmemory.

#3
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

View Postjeffy86able, on 29 august 2016 - 17:47, said:

Eu cred ca ai probleme cu cel putin o memorie.
Testeaza memoria cu MemTest sau Goldmemory.


Ok, man, o sa fac un test si revin cu niste poze. multumesc anticipat pentru suport si o zi faina.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In unele cazuri e o problema de racire procesor. Verifica daca radiatorul disipeaza corect caldura, daca nu e plin de praf, etc.  In 2010 ai umblat prima si ultima data la pasta de pe procesor? Suntem in 2016.

#5
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

View Postrosix, on 29 august 2016 - 19:18, said:

In unele cazuri e o problema de racire procesor. Verifica daca radiatorul disipeaza corect caldura, daca nu e plin de praf, etc.  In 2010 ai umblat prima si ultima data la pasta de pe procesor? Suntem in 2016.

Sincer nu mai tin minte exact daca in 2010 am umblat ultima data la pasta. Oricum asta e un alt pas (pe linga testu; pt rami) pe care urmeaza sa il fac cum ajung din concediu. merci de feedback.

#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

3. Procesor AMD Athlon 5000 x2 - 2010, tot atunci mi-am schimpat si pasta
Asta e "pasta" !

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Daca n-ai avut probleme cu memoriile pana acuma, nu cred sa fie de la memoriile RAM. Problema cu restartul odata la 5-10 minute ar putea fi de la procesor care are probleme cu racirea( mai rar ) sau de la placa de baza( mai frecvent ). Ai putea incerca sa schimbi pasta termica la procesor si sa pui pasta de argint, da nu-i garantat ca merge. Ar putea fi chiar si de la sursa care se incalzeste si nu mai alimenteaza bine placa de baza. Un condensator umflat pe undeva, uita-te si pe placa daca n-ai asa ceva. Se poate testa mai intai placa de baza cu procesorul, ramii si sursa, macar sa fi sigur ca sursa e buna. Intra in bios si vezi cat timp sta asa, sau da-i un reinstal de windows sa vezi daca se instaleaza pana la capat.

Placa video ai verificat-o daca nu are cumva ventilatorul de pe radiator blocat ? daca are asa ceva, ca n-am stat sa caut.

Edited by Motanu13, 29 August 2016 - 21:18.


#8
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

View PostMotanu13, on 29 august 2016 - 21:20, said:

Daca n-ai avut probleme cu memoriile pana acuma, nu cred sa fie de la memoriile RAM. Problema cu restartul odata la 5-10 minute ar putea fi de la procesor care are probleme cu racirea( mai rar ) sau de la placa de baza( mai frecvent ). Ai putea incerca sa schimbi pasta termica la procesor si sa pui pasta de argint, da nu-i garantat ca merge. Ar putea fi chiar si de la sursa care se incalzeste si nu mai alimenteaza bine placa de baza. Un condensator umflat pe undeva, uita-te si pe placa daca n-ai asa ceva. Se poate testa mai intai placa de baza cu procesorul, ramii si sursa, macar sa fi sigur ca sursa e buna. Intra in bios si vezi cat timp sta asa, sau da-i un reinstal de windows sa vezi daca se instaleaza pana la capat.

Placa video ai verificat-o daca nu are cumva ventilatorul de pe radiator blocat ? daca are asa ceva, ca n-am stat sa caut.


Salutare tuturor, va multumesc pentru support, am facut o curatenie generala, am schimbat pasta termoconductoare, si din cate vad nu mi-a mai facut figuri, mai astept citeva zile sa vad cum se comporta. In cazul in care incepe iara voi face si un test la memorii, cu toate ca nu am avut probleme deloc cu ele. M-am uita si pe placa de baza sa vad de condensatori umflati si nimic. Placa video are ventilator, si nu este blocat. Cat despre sursa e noua si in garantie, si nu cred ca e de la ea, pentru ca ar fi trerbuit sa imi faca de la inceput probleme. O zi placuta tuturor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate