Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TV tunner inregistreaza sacadat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Buna ziua.
Am o problema si nu reusesc sa ii dau de cap. Am un TV tunner Avermedia model H830. Vreau sa fac niste capturi la cateva sute de casete video dublate (Irina Nistor si altii).
La unele casete captura se face sacadat, in special la cele cu desene animate (poate la acestea este mai vizibil, calitatea inregistrarilor de pe aceste casete fiind destul de proasta).
Captura o fac in mp4 h264, bitrare-ul maxim 5000 kb/sec, si la cel minim si la cel maxim. Laptop-ul meu tine procesorul la 35 - 40% in timpul capturii (cred ca e exclus ca nu duce) iar memoria ram ocupata este de aprox 1,5 gb din cei 8 gb disponibili. Cand fac captura, pe calculator nu mai ruleaza altceva si i-l si deconectez si de la internet pentru a nu strica inregistrarea pentru ca isi face vreun update si solicita procesor si hdd.
Problema mea este ca la unele inregistrari imi face captura sacadat. Am incercat toate setarile posibile. Captura o fac cu softul primit pe cd odata cu cumpararea tv tunner-ului.
Rog daca are cineva cunostinta cum pot rezolva problema si eventual daca exista alt soft mai profesional dedicat exclusiv capturii video.
Pt. redare folosesc un video Panasonic AG-7350 iar foarte rar un Panasonic NV-HV60 (in special la casetele inregistrare in modul long play sau la cele la care nu am sonor cu celalalt video).
Mai jos am atasat 3 link-uri de aprox 1 - 2 minute lungime pentru a va face o idee despre ce vorbesc. . Mostra 1 (desene animate) si mostra 2 (film) se vad sacadat, mostra 3 (se vede ok, mai baga frame-uri cateodata dar parca se vede mai fluent). Poate imi puteti spune cum rezolv problema si de ce unele se vad ok si unele nu.
Va multumesc.

mostra 1
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gSdF-rMKsng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mostra 2
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/krEFZGvOyAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mostra 3
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L_MIgTGrhdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by catalinoprescu, 29 August 2016 - 16:35.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei, in cazurile acestea problema este la viteza de scriere a HDD.

#3
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Schimba formatele cu ce ai pe-acolo (avi, etc.)

Edited by KRENG, 29 August 2016 - 16:35.


#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Tv tunerele imprima foarte prost de pe video. Plus ca se vede si acel tremurat sus al imaginii care pe un tv normal nu se vede. Nu stiu de ce dar si eu am dat de aceste probleme. Am luat pana si un tv tuner scump Elgato si tot degeaba. Dar totusi nu inteleg scopul. Daca erau materiale personale sau ceva filme rare care nu se mai gasesc da, dar asa? Filmele acestea le gasesti acum in format HD.

#5
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
1. Mi s-a intamplat si mie, am folosit alt soft, nu cel cu care a venit placa de captura. Pastreaza softul cu care a venit placa instalat si incearca sa faci captura cu AVS Video Editor. Asa am scapat si de sacadari si de calitatea foarte proasta a capturilor. Cu AVS Video Editor se vede mult mai bine fata de softul placii de captura.
Daca nu iti place marimea fisierelor, poti folosi AviDemux si le convertesti.

2. Daca ai Bloodsport dublat de Irina Nistor, il vreau si eu. Posted Image

Edited by MadB91, 29 August 2016 - 18:02.


#6
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010

View PostMadB91, on 29 august 2016 - 18:01, said:

1. Mi s-a intamplat si mie, am folosit alt soft, nu cel cu care a venit placa de captura. Pastreaza softul cu care a venit placa instalat si incearca sa faci captura cu AVS Video Editor. Asa am scapat si de sacadari si de calitatea foarte proasta a capturilor. Cu AVS Video Editor se vede mult mai bine fata de softul placii de captura.
Daca nu iti place marimea fisierelor, poti folosi AviDemux si le convertesti.

2. Daca ai Bloodsport dublat de Irina Nistor, il vreau si eu. Posted Image

   Din pacate si cu softul AVS Video Editor face la fel. Ma gandesc sa nu fie si de la placa de captura. Am un laptop, nu mai am desktop de mult si din aceasta cauza tv tunner-ul este pe usb si poate nu duce, nu stiu ce sa spun. Ceva mai profesional nu am gasit pe USB, nici nu stiu daca exista. Daca aveam desktop luam unul cu compresie hardware. Am vazut ca la unele casete video tremura imaginea in partea de sus, doar la alea captureaza cu frame-uri, la restul se vede ok.
Pe laptop am SSD, captura o fac tot pe SSD, ca si bitrare e sub un mega pe secunda asa ca este exclus ca nu ar duce hdd-ul. In timpul procesului de captura deschid task manager si urmaresc toti parametrii (procesor, hdd-uri, memorie ram) si in afara de procesor care este la 30 - 40%, restul sunt la minim. Eu nu stiu cum functioneaza un tv tunner pe usb, presupun ca prelucreaza imaginea intr-un format brut, i-l da calculatorului iar apoi calculatorul reda sau salveaza, pc-ul avand rolul de prelucrare. USB 2.0 este limitat el prin definitie la o viteza nu prea mare.
   Din cate stiu, am blood sport si am si kick boxing, amandoua dublate. Daca le vrei, ti le pot da dar in faza actuala, o caseta de 3 ore ocupa aprox 6 - 7 gb. Fac capturile la bitrate-ul maxim, format h264 pentru calitate mai buna iar cand voi termina cu toate casete am sa le convertesc cu Adobe Premier sa ocupe mai putin dar asta va mai dura. Ti le pot da doar la dimensiunile astea momentan.

Edited by catalinoprescu, 01 September 2016 - 02:29.


#7
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Si eu tot tv tuner pe usb am. Luat de pe un site de vanzari, am dat vreo 50 de lei pe el.
Ti-am trimis si PM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate