Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie tool pentru calibrare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Salut. Sa va intreb si eu ceva. Vreau sa-mi cumpar un colorimetru , nu fac editare la nivel profi dar as vrea sa-mi calibrez monitorul IPS LG , un ecran Aoc de pe laptopul Asus si poate daca e nevoie si cele 2 tv-uri.

Am ramas sa aleg intre aceste 2 produse:

http://www.f64.ro/x-...unki-smile.html

sau

http://www.f64.ro/da...olorimetru.html

Intre astea 2 care ar fi mai bun?

Ms.

Edited by fany23, 29 August 2016 - 15:24.


#2
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
De banii respectivi, mai bine apeleaza la un calibrator profesionist. O scula buna costa spre cateva mii de euro.

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Mergi pe X-Rite ColorMunki. Iti spune unul care are Spyder 3 Elite.

#4
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Dacă te poți întinde puțin pana la un I1display pro  (D3) ar fi și mai bine.
Dacă nu ramai la Color Munki.

Calibrarea monitoarelor o s-o faci cu softul dedicat i1profiler (nu știu dacă e inclus și la colormunki). Îți spun de pe acum ca rezultatele vor fi maxim decente pentru ca softul nu e strălucit și colormiterul ar trebui profilat cu un spectrofotmetru.

Pentru tv ai nevoie de un soft special free cum e HCFR sau pe bani dar mai ușer friendly cum e Chromapure sau Calman și un generator de patternuri sau discuri cu patternuri cum este GCD sau AVCHD.

Dacă vrei sa faci treaba pe bune , la tv cel puțin mai bine apelezi la un calibrator pentru ca are și ustensilele și cunoștințele necesare unei calibrări care, în cazul tv este destul de complicata și pretențioasa.

Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate