Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

redirectionare apeluri catre numere din afara tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
problema e simpla - am un abonament red 25, vreau redirectionare neconditionata catre un numar de mobil de germania. din meniul telefonului nu se poate, imi da eroare cand incerc s-o activez, am sunat si la steluta, dar... ca sa fiu politicos, o sa spun doar ca domnisoara de acolo n-a putut sa ma ajute. deci, se poate sau nu?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se pot face redirectionari catre numere internationale la niciun operator din cate stiu eu.

#3
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Nu se poate.

#4
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Asa o fi cum ziceti voi ... ca nu se poate.  Enervant .... bate la usa 5G-ul   si operatorii nu pot/vor sa implementeze chestii cerute de multi utilizatori  ... cum ar fi de exemplu si redirectionarea la cartela .... care la fel in cazul vdf nu este implementata.

o mare porcarie

Edited by obionekenobi, 29 August 2016 - 15:55.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Din punctul tau de vedere, o fi asa.
Din punct de vedere tehnic e mult mai complicat decat pare la prima vedere.

#6
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
daca la abonamente este implementata,  ... de ce crezi ca la cartele nu ar fi tehnic posibil?   aia de la telekom cum de o au?

bine .... nu stiu daca acum o au dar pe vremea lui cosmote  o aveau


LE:

pe site la ei :.  .... telekom.ro/category/servicii-cartela/cat7700485/   scrie:

Redirecționare apeluri
Serviciul Redirecționare apeluri îți oferă posibilitatea de a redirecționa apelurile primite către orice număr de telefon fix sau mobil, sau către propria căsuță vocală. detalii




deci inca o au

Edited by obionekenobi, 29 August 2016 - 16:19.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mda, m-am lamurit, nu se poate. multumesc frumos pentru raspunsuri. chiar o sa ma interesez nitel, nu imi dau seama de ce ar fi asa complicat dpdv tehnic.

#8
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
nu se vrea   ..... nu ca ar fi complicat

si mai e o chestie care m-ar interesa si pe mine ..... daca ai abonament si ai redirectionat apelurile,    de ce nu se redirectioneaza si sms-urile?

Edited by obionekenobi, 29 August 2016 - 16:33.


#9
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Motivele pentru care redirectionarea internationala nu este permisa sunt pur comerciale.

Sunt cateva solutii:
1. Bagi SIM-ul din Romania intr-un SIP GSM gateway si rutezi apleurile prin IP catre Germania. Costul initial este destul de mare, si ai nevoie de experienta tehnica.
2. Faci un cont VoIP cu Clickphone sau CallRomania, forward mobilul Vodafone la numarul de 03 pe care il primesti de la ei, dupa care forward contul VoIP la numarul de Germania. Costul initial este zero, nu este nevoie de prea multa experienta tehnica, Pretul pe minut este cam de EUR0.02-0.05/minut.
3. Folosesti SIM-ul Vodafone in roaming.

#10
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
multumim pentru explicatii

#11
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 obionekenobi, on 29 august 2016 - 16:32, said:

si mai e o chestie care m-ar interesa si pe mine ..... daca ai abonament si ai redirectionat apelurile, de ce nu se redirectioneaza si sms-urile?

Sunt operatori care redirectioneaza si SMS-urile daca folosesti bearer code 10 sau 16 (exemplu **21*<NUMAR_TELEFON>*10# sau **21*<NUMAR_TELEFON>*16#). Nu am incercat cu operatorii din Romania.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 tzevarul, on 29 august 2016 - 16:46, said:

Motivele pentru care redirectionarea internationala nu este permisa sunt pur comerciale.

Sunt cateva solutii:
1. Bagi SIM-ul din Romania intr-un SIP GSM gateway si rutezi apleurile prin IP catre Germania. Costul initial este destul de mare, si ai nevoie de experienta tehnica.
2. Faci un cont VoIP cu Clickphone sau CallRomania, forward mobilul Vodafone la numarul de 03 pe care il primesti de la ei, dupa care forward contul VoIP la numarul de Germania. Costul initial este zero, nu este nevoie de prea multa experienta tehnica, Pretul pe minut este cam de EUR0.02-0.05/minut.
3. Folosesti SIM-ul Vodafone in roaming.

interesant, multumesc inca o data. solutia 1 nu se preteaza, nu merita investitia, solutia 3 am folosit-o pana acum, dar iarasi nu mai functioneaza pt ca trebuie sa folosesc numarul de germania si nu vreau sa mai car doua telefoane.... dar solutia 2 pare fix ce-mi trebuie. ramane sa studiez problema.

de curiozitate, are cineva idee daca solutiile de voip stiu sa imi forwardeze si numarul care ma suna, sau eu in germania voi vedea doar un numar local generic pe care il folosesc ei ca sa termine apelurile in germania?

Edited by born2lose, 29 August 2016 - 17:04.


#13
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 born2lose, on 29 august 2016 - 17:02, said:

de curiozitate, are cineva idee daca solutiile de voip stiu sa imi forwardeze si numarul care ma suna, sau eu in germania voi vedea doar un numar local generic pe care il folosesc ei ca sa termine apelurile in germania?

In 90-95% din cazuri vezi numarul real care te apeleaza. Grey market termination in Germania este limitata datorita costurilor reduse de terminare directa.

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
notat. intreb pentru ca am avut si apeluri vodafone romania catre vodafone romania in roaming in vodafone germania, care erau terminate prin alte numere dubioase. chiar nu inteleg logica, da' stateam langa un coleg, ambii pe vodafone romania, ne sunam unul pe celalalt si cateodata ne aparea numarul real, cateodata nu.

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Toti operatorii fac terminare ilegala...chiar si Vodafone Ro Posted Image

Edited by alexa32, 29 August 2016 - 18:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate