Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi cumparare masina 6-7000 E

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare lume, asa cum spune titlul doresc sa cumpar SH o masina pana in 7000 de euro, ma tenteaza foarte tare ceva din 2011 + care sa fie la 130 de mii km sau mai putin. Masina este pentru oras dar de 2-3 ori pe an o sa fac un traseu timisoara-constanta...

-Ce-mi recomandati, diesel sau benzina ?
- Cumpar din romanica sau fac un drum pana in germania si o aduc pe shep ?
- As vrea sa cumpar de la dieler autorizat masina sh, am inteles ca ofera si garantie 1 an, e ok asa ?

Imi face tare cu ochiul un golf 6 GTI sau de ce nu un golf 5 GTI...sau poate o japoneza ( Mazda, Honda,,, )
Ce spuneti ? aveti voi si alte variante pentru mine ? daca da de ce ?

Astept pareri cu interes......

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Benzina, Focus sau Octavia/ Seat, motorizarile de 140 cp. Iei cea mai "proaspata" masina pe care o gasesti, nu te fixezi pe o anume marca si model.

#3
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postoverseas, on 29 august 2016 - 15:01, said:

Benzina, Focus sau Octavia/ Seat, motorizarile de 140 cp. Iei cea mai "proaspata" masina pe care o gasesti, nu te fixezi pe o anume marca si model.

adica motoare de 1.6 nu ? De ce "Benzina, Focus sau Octavia/ Seat" ? Ai si ceva argumente ?

#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
Gasesti golf 6 -2011+, la banii astia?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
benzina pt ca oras si km putini
eventual Honda Civic
la VAG sunt niste motorizari reusite de 122/ 125 cp

#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cele mai fiabile masini sunt cele japoneze Toyota Corolla sau Kia Honda. Sau chiar o toyota prius hibrida

#7
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Kia nu e japoneza. Dar nu-i rea. Poate iti place Cee'd @initiator...
Civic din 2011 in sus la 6-7k € nu stiu daca gasesti usor. Nici Golf...
Poate C4 sau 308... daca n-ai frica lor...

Edited by STH96, 29 August 2016 - 17:13.


#8
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postph13xlv, on 29 august 2016 - 15:14, said:

Gasesti golf 6 -2011+, la banii astia?
Da, se gasesc, as lasa un link dar as face reclama si nu cred ca ar fi de acord moderatorii :)

View PostSTH96, on 29 august 2016 - 17:05, said:

Kia nu e japoneza. Dar nu-i rea. Poate iti place Cee'd @initiator...
Civic din 2011 in sus la 6-7k € nu stiu daca gasesti usor. Nici Golf...
Poate C4 sau 308... daca n-ai frica lor...

Din ce am auzit de pe la prieteni care au avut de aface cu masini franceze, nu e bine sa ma risc...de aia am zis din prima nemtoaica sau japoneza :D

Cu restul intrebarilor mele cum ramane ?

- Cumpar din romanica sau fac un drum pana in germania si o aduc pe shep ?
- As vrea sa cumpar de la dieler autorizat masina sh, am inteles ca ofera si garantie 1 an, e ok asa ?

Ma asteptam sa fie mai multe reply-uri la topicul asta mai ales ca sunt asa multi pasionati de masini pe aici  Posted Image Posted Image

#9
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
ti-as da io acum masina nemtuleasca cu 100 k km in bord care are cutia de viteze stricata a mai dat freieru' si 7000 parai pe ea *din 2005 masina.

#10
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu iei ce vrei tu in banii aia. 5 gti poate, dar golf 6, honde civic si altele cu motoare serioase si anul dorit de tine bat la poarta 8-9000. Pt ce vrei tu as cauta benzina eventual coupe si motoare 1.4t, 1.6t, 1.8-2.0 aspirat.

As cauta sincer un astra gtc 1.6t, poate un scirroco, sau daca vreo neaparat 2011 si km putini fiesta red&black, fiesta st, corsa opc, Clio rs si altele din clasa mica si motoare 140-160 cp. Prin oras is rachete,la 1-2 drumuri lungi se preteaza perfect si gasesti si in buget.

http://autovit.ro/an...html#3c1f807da9 - uite ceva in genul acesta. Omul e cinstint in anunt, motorul e ok si e in buget. Dotarile sunt bune pt o masina de genul. Dat fiind motorul pe benzina, cred ca un 500e mai poti negocia la ea, dar chiar si asa pretul e bun. Daca si la telefon omul pare ok as merge sa vad masina asta.

http://autovit.ro/an...html#3c1f807da9 - sau ceva in genul acesta. - asta mica ar trebui sa fie mai rapida si mai potenta decat astra de mai sus.

Edited by calinkgb, 29 August 2016 - 22:56.


#11
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postt-balt, on 29 august 2016 - 20:07, said:

Nu iei ce vrei tu in banii aia. 5 gti poate, dar golf 6, honde civic si altele cu motoare serioase si anul dorit de tine bat la poarta 8-9000. Pt ce vrei tu as cauta benzina eventual coupe si motoare 1.4t, 1.6t, 1.8-2.0 aspirat.

As cauta sincer un astra gtc 1.6t, poate un scirroco, sau daca vreo neaparat 2011 si km putini fiesta red&black, fiesta st, corsa opc, Clio rs si altele din clasa mica si motoare 140-160 cp. Prin oras is rachete,la 1-2 drumuri lungi se preteaza perfect si gasesti si in buget.

http://autovit.ro/an...html#3c1f807da9 - uite ceva in genul acesta. Omul e cinstint in anunt, motorul e ok si e in buget. Dotarile sunt bune pt o masina de genul. Dat fiind motorul pe benzina, cred ca un 500e mai poti negocia la ea, dar chiar si asa pretul e bun. Daca si la telefon omul pare ok as merge sa vad masina asta.

http://autovit.ro/an...html#3c1f807da9 - sau ceva in genul acesta. - asta mica ar trebui sa fie mai rapida si mai potenta decat astra de mai sus.

Prima masina e la al 3-lea proprietar...eu as fie nr 4... hai sa fim seriosi !!
A 2 a e frantuzoaica, e in 2 usi...si altele...exact ce eu nu caut

GTC si sciroco lafel is in 2 usi...dar mersi pentru restul ideilor.....asteptam si alte opinii...

p.s. daca as avea buget de 8000 E ce mi-ati recomanda ?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postawp_adidas, on 30 august 2016 - 20:09, said:


p.s. daca as avea buget de 8000 E ce mi-ati recomanda ?
Asta http://autovit.ro/an...orm#xtor=SEC-81

Cu placere! Posted Image

#13
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Si crezi ca alea din germania is virgine? Masina conteaza mai mult starea in care este decat numarul de proprietari (intr-o oarecare masura, ca e drept, poate fi vanduta si ca are o problema la care nu ii da nimeni de cap). Ti-am dat anuntul pt ca tipul parea sincer, fata de samsari cu masina in stare impecabila, de asta am si spus ca merita o incercare. Mazda aia e iarasi o varianta. Acuma tu stii ce vrei, doar sa nu te astepti la golf din 2011 cu 7000e, dotat si sub 150-180k km. Ai sanse mari chiar la un singur proprietar in germania...rent-a-car..)

#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
7000 de euro, >2011, <130000 de km, Golf GTI...
Inca unul care va face un samsar fericit. Boss, asta e buget de Skoda Fabia in mintile ei. Dar daca tu visezi la "scule" rupte... go for it.
Daca vrei o masina in care sa nu bagi bani cu nemiluita si cine stie daca o vei pune la punct in totalitate, gandeste-te bine. Ce vrei tu nu e VW. Deci nu e "cool".

#15
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postericmario, on 30 august 2016 - 20:16, said:

Nu e rea deloc...mersi :)

View PostLauCalin, on 30 august 2016 - 22:52, said:

7000 de euro, >2011, <130000 de km, Golf GTI...
Inca unul care va face un samsar fericit. Boss, asta e buget de Skoda Fabia in mintile ei. Dar daca tu visezi la "scule" rupte... go for it.
Daca vrei o masina in care sa nu bagi bani cu nemiluita si cine stie daca o vei pune la punct in totalitate, gandeste-te bine. Ce vrei tu nu e VW. Deci nu e "cool".

Am zis ca asa as vrea...dar asta nu inseamna neaparat ca o sa si cumpar...de asta am deschis topicul si am spus ca sunt deschis la idei, sa vad ce pareri mai are lumea si sa-mi formez si eu o parere la randul meu... apoi dupa cateva luni bune de cautare o sa iau o decizie....

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
http://autovit.ro/an...orm#xtor=SEC-81

Foarte posibil sa fie cu km reali, de la proprietar din Ro si in plus ca fiabilitate isi "permite" sa facă misto de aia cu nume mari. Daca era un VE, era cu vreo 2000 de euro mai mult.

#17
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View PostLauCalin, on 31 august 2016 - 22:32, said:

http://autovit.ro/an...orm#xtor=SEC-81

Foarte posibil sa fie cu km reali, de la proprietar din Ro si in plus ca fiabilitate isi "permite" sa facă misto de aia cu nume mari. Daca era un VE, era cu vreo 2000 de euro mai mult.

2008 si are doar 69 000 Km...foarte imposibil sa fie reali dar foarte posibil sa fie castana de la samsari pentru unu nou intrat in acest domeniu ( cum is eu spre exemplu ) ;)

iin alta ordine de idei...ce spuneti de asta, merita ?  http://autovit.ro/an...html#ef11192889

Eu cred ca e cam slaba ca si dotari pentru banii aia...chiar daca e golf dar totusi....

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Boss, eu am luat masina de 6 ani cu 20000 de km f reali. Deci se poate. Prea putini samsari se incurca sa "manareasca" si apoi sa vanda asa masini, din simplul motiv ca nu se cauta.
Dar conform linkului tau, esti un roman tipic. Ti-am dat exemplu de masina fiabila, cu rulaj mic. Tu te uiti dupa nemtesti, rulate aproape dublu, care cică sunt si slab dotate si ca fiabilitate o mai dau si in bara. Uneori destul de nasol. Chiar meriti sa iti iei teapa la ca de sigur esti pe alegerile tale. Eu ma retrag. Succes!

Edited by LauCalin, 03 September 2016 - 16:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate