Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Firidei Residence - Nicolae Grigorescu. Actiune in instanta a Primariei Sector 3

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Pe strada Firidei la nr. 4, gard in gard cu scoala nr. 89, se construieste de catre dezvoltatorul Albala & Valle SRL un bloc de 4 etaje cu 3 scari. Se pare ca Primaria Sector 3, desi le-a dat autorizatia de construire nr. 606/23.07.2015, acum vor sa le-o anuleze, dandu-i in judecata.
Aici se poate vedea actiunea in instanta: http://portal.just.r...maĆŁii_generale

Dezvoltatorul zice ca e o banalitate acest lucru si ca vor rezolva foarte repede si nu prea vor sa detalieze despre ce e vorba. Blocul e aproape gata, ei se laudau ca urmeaza sa obtina cadastrul in aceasta saptamana.

E cineva care a facut rezervare sau care ar putea sa stie despre ce e vorba in aceasta actiune in instanta?

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
De ce ai vrea sa stai intr-un apartament intr-un bloc gard in gard cu o scoala?

#3
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Nu are treaba ca e gard in gard cu scoala. E gard in gard cu curtea scolii. Scoala e la vreo 30 m distanta de bloc. Nu apropierea de scoala e problema in caz ca nu ti-ai dat seama, ci de ce i-a dat in judecata Primaria? Care este problema de fapt?

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
probabil nu au respectat autorizatia de constructie
se rezolva cu 100k de euro la negoita

#5
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Presupunerile nu ajuta...Ma intereseaza care e realitatea...Din ce stiu, un proces poate dura ani de zile, iar dezvoltatorul nu poate vinde pentru ca nu are receptia facuta de la Primarie.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
pai du-te si intreaba la primarie, la judecatorie, sau crezi ca noi avem globuri magice si citim in ele?
esti asa de interesat care e realitatea incat ai lua de buna una spusa de mine sau x-ulescu pe un forum?

#7
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Am inceput sa fac "sapaturi" la primarie si judecatorie, dar abia zilele urmatoare au audientele. Voiam sa aflu ceva concret inainte de a merge la primarie.

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

 cosmj, on 29 august 2016 - 15:49, said:

Presupunerile nu ajuta...Ma intereseaza care e realitatea...Din ce stiu, un proces poate dura ani de zile, iar dezvoltatorul nu poate vinde pentru ca nu are receptia facuta de la Primarie.
http://www.digi24.ro...ai negru cosmar
Citeste articolul acesta si fugi cu toate cele 5 membre...n-ai vrea sa treci prin asta, nimeni n-ar vrea, asa ca invata din greselile altora care au trecut printr-o experienta similara.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005

 n-amname, on 29 august 2016 - 16:12, said:

http://www.digi24.ro...ai negru cosmar
Citeste articolul acesta si fugi cu toate cele 5 membre...n-ai vrea sa treci prin asta, nimeni n-ar vrea, asa ca invata din greselile altora care au trecut printr-o experienta similara.
eu am senzatia ca deja a cotizat la dezvoltatorul ala, ca un om care nu cotiza nu era asa interesat de subiect si isi vedea de drumul lui, sunt atatea ansambluri de unde sa alegi.

#10
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
De cotizat, nu am cotizat, dar imi suradea ideea apropierii de scoala/metrou/piata etc.

Da...stiam de aceste cazuri...aici e altceva, aparent mult mai simplu (regimul de inaltime stabilit in PUZ e respectat, precum si limita terenului). E altceva aici de care nu zice nimeni. Are cineva mai multe detalii?

Punctual, daca stie cineva, fara receptia de la primarie, se poate vinde vreun apartament aici?

Edited by cosmj, 29 August 2016 - 16:25.


#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Sper ca nu cu toti banii :).
E naspa sa pierzi si cateva mii de euro, dar decat sa fii in situatia oamenilor de mai sus..

 cosmj, on 29 august 2016 - 16:23, said:

De cotizat, nu am cotizat, dar imi suradea ideea apropierii de scoala/metrou/piata etc.

Da...stiam de aceste cazuri...aici e altceva, aparent mult mai simplu (regimul de inaltime stabilit in PUZ e respectat, precum si limita terenului). E altceva aici de care nu zice nimeni. Are cineva mai multe detalii?

Sper sa-ti gasesti raspunsul si poate actualizezi si acest topic, sunt convins ca nu esti singurul interesat.

#12
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Bineinteles ca o sa actualizez pe masura ce aflu noi detalii. Mai mult m-ar fi interesat sa primesc ceva informatii clare de la voi! :)

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@cosmj

Intamplator locuiesc prin zona si trec des pe acolo. Blocul ala e ok... are o singura problema. Nu au respectat autorizatia de constructie si au construit pe domeniul public ocupand, practic, trotuarul. Blocul e aproape gata. Nu stiu ce ar fi de facut... de demolat nu cred ca-l demoleaza. E aproape de metrou.. da o fuga pana acolo sa vezi ca e construit din "sulla stramba" - nu respecta aliniamentul celorlalte cladiri din zona (ex. gardul scolii)

Edited by rosix, 29 August 2016 - 19:50.


#14
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
@rosix
Si eu stau in zona si il stiu de la inceput. Nu era trotuar pe acea parte si nu prea exista nici inainte un aliniament. Erau cateva parcari si un teren neingrijit al unora care stateau intr o cocioaba de la care probabil a cumparat dezvoltatorul terenul.

#15
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Din ultimele informatii de la primarie de la urbanism, se pare ca nu au respectat in totalitate proiectul, prin urmare nu se poate incheia niciun contract de vanzare-cumparare!

#16
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
A mai aflat cineva noutati? In continuare se lucreaza intr-o veselie la bloc, ca si cum nu e nicio problema!

#17
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Buna ziua!

Era sa iau teapa tepelor! Am semnat contractul de rezervare dar nu am dat banii! Am sunat la primarie si jurista a spus ca nu si-ar lua apartament acolo pentru ca sunt probleme in ceea ce priveste terenul. Nu este lipsit de sarcini.

Astia de la Neofort spun ca se va rezolva si ca primaria isi va retrage actiunea!Dar nu cred! Si asta e fondul.Mai este apelul si recursul, deci cine stie cand cand se termina procesul.Nici nu pot semna actelede vanzare cumparare deci nici nu pot deveni proprietari saracii oameni.

#18
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Terenul nu este lipsit de sarcini. Au ipoteca la Garanti Bank pusa pe teren! Problema nu ar fi aceasta ipoteca, ci litigiul cu Primaria. Daca cei de la primarie isi retrag plangerea, nu are cum sa mai existe apel si recurs.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate