Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cauciuc imbatranit la anvelopa fabricata in 2009?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Bun gasit.
Roata de rezerva a masinii mele n-a fost folosita niciodata, fiind echipata cu aceeasi anvelopa din fabrica, din anul 2009. Acum eu sunt nelamurit daca nu cumva cauciucul anvelopei si-a schimbat proprietatile in atatia ani, chiar daca nu a fost utilizat si a stat doar in portbagaj, si poate nu mai prezinta siguranta in utilizare?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri.

P.S. Imi cer scuze daca problema asta s-a mai discutat in alta parte, dar eu n-am gasit (sau poate n-am stiut sa caut).

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Cauciucurile se degradează în timp, chiar dacă nu sunt folosite. Din câte știu, se recomandă înlocuirea lor după 5 ani (indiferent de gradul de uzură), cauciucurile noi au tot 5 ani "viață de raft" și teoretic ar trebui retrase de la comercializare și reciclate dacă nu se vând în 5 ani de la fabricație.
Cel mai probabil acel cauciuc o să mai poată fi folosit ca rezervă, dar nu te-aș sfătui să-l lași pe mașină în condiții de trafic normal.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pana la 10 ani mai are. Oricum nu mergi prea mult pe rezerva. Dupa ce pui rezerva, e de preferat sa iti faci pana cat mai repede si sa iti pui cauciul la loc.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Daca e anvelopa mica, ceea ce mai mult ca sigur este,  nu e chiar atat de imbatranita cat sa n-o folosesti 5 - 10 - 20km pana la o vulcanizare.
Oricum, cu anvelopa aceea nu mergi cu viteza, maxim 80, dar eu as zice totusi, sa nu depasesti 50-60. :)

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 buntzi, on 29 august 2016 - 10:54, said:

Din câte știu, se recomandă înlocuirea lor după 5 ani
Sunt multi care recomanda tot felul de prosti, mai ales daca sunt pe banii altora. Michelin "recomanda" inlocuirea dupa 10 ani de la manufacturare. Probabil ca mai poti prelungi termenul cu 10-20% fara sa fie dramatic

#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Cauciucurile isi pird cel mai mult din proprietati cand sunt expuse ultravioletelor,rezerva ar trebui sa aiba durata de viata mai mare.
Eu am masina din 2006 si rezerva e tot de atunci si arata perfect(fara fisuri de imbatranire).
E roata normala nu ingusta.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Dar nu toti au reteta de cauciuc premium a lui Michelin! Deci...mai scadem nitel la unii...nu?

 alexpet, on 29 august 2016 - 11:12, said:

Sunt multi care recomanda tot felul de prosti, mai ales daca sunt pe banii altora. Michelin "recomanda" inlocuirea dupa 10 ani de la manufacturare. Probabil ca mai poti prelungi termenul cu 10-20% fara sa fie dramatic


#8
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 AndyM, on 29 august 2016 - 11:11, said:

...Daca e anvelopa mica, ceea ce mai mult ca sigur este...
Este o anvelopa 185/65/15 marca Tigar. Uitasem sa precizez ca e vorba de un Logan.
O alta problema este insa ca masina in prezent este echipata cu anvelope all season Debica Navigator si nu stiu daca in eventualitatea unei pene as putea merge cu acea anvelopa de vara chiar si cativa km pana la un service. Tocmai de aceea, ma gandeam ca, daca tot are 7 ani vechime, sa o inlocuiesc cu una identica cu cele care-mi "incalta" in prezent masina.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
doar ca rezerva e foarte bun

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ElcapoMafia, on 29 august 2016 - 11:21, said:

Cauciucurile isi pird cel mai mult din proprietati cand sunt expuse ultravioletelor,rezerva ar trebui sa aiba durata de viata mai mare.

Pai chiar. Ea sta in portbagaj, nu bate soarele pe ea. Stau si ma intreb alea de pe la jeep-uri, care stau in spate, agatate la vedere si bate soarele pe ele, masini din alea cu care mergi prin calduri mari, gen savana, la cat trebuie schimbate, nefolosite. :)

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu as recomanda altceva in legaatura cu roata de rezerva. presiunea trebuie sa fie undeva la 4 bari (nu tin minte exact). eu am avut nevoie dupa vreo 5 ani de roata de rezerva si presiunea era de 1.5 bari. norocul meu ca am manometru si pompa in masina.

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 flomelomanul, on 29 august 2016 - 10:46, said:

Bun gasit.
Roata de rezerva a masinii mele n-a fost folosita niciodata, fiind echipata cu aceeasi anvelopa din fabrica, din anul 2009. Acum eu sunt nelamurit daca nu cumva cauciucul anvelopei si-a schimbat proprietatile in atatia ani, chiar daca nu a fost utilizat si a stat doar in portbagaj, si poate nu mai prezinta siguranta in utilizare?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri.

P.S. Imi cer scuze daca problema asta s-a mai discutat in alta parte, dar eu n-am gasit (sau poate n-am stiut sa caut).
Poti s-o arunci ! Faptul ca a stat in portbagaj nu inseamna ca a fost ferita de ciclurile de inghet/ dezghet sau de caldura excesiva , vara .

#13
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
http://www.michelinm...-new-tires.html

5 ani dupa care inspectat o data pe an, tinut maxim 10 ani de la data productiei

Edited by Handicarpati, 29 August 2016 - 13:14.


#14
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
rezerva de la mașina mea e din 2005. Nu a fost folosită niciodată. Dacă va fi necesar, clar o voi folosi în condiții de utilizarea normală, viteză adaptată și doar până la înlocuirea cauciucului defect (1-2 zile). In niciun caz nu aș schimba cauciucul pentru că este „expirat”.

#15
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 arab, on 29 august 2016 - 11:22, said:

Dar nu toti au reteta de cauciuc premium a lui Michelin!
tocmai de aia mai bine cumperi un set michelin la x ani decat 3 seturi de nexus in acelasi interval de timp

#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca n-are crapaturi,merge s-o tii.cel mai mare dujman e soarele.

#17
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Handicarpati, on 29 august 2016 - 13:14, said:

5 ani dupa care inspectat o data pe an, tinut maxim 10 ani de la data productiei
la 10 ani de uv, are crapaturi usor vizibile

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
e buna asta cu 10-12 ani de folosinta a cauciucurilor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate