Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare cort 4 persoane.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
7SINS

7SINS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.02.2009
Salutare! As dori sa ies cateva zile la munte cu cortul si sunt in cautarea unuia de 4 persoane, chiar daca inauntru vom sta doar 2. Am 1.96m de aceea caut unul mai mare iar restul spatiului il voi folosi probabil pentru depozitarea bicicletelor.

Nu cunosc nimic despre corturi, nu stiu care firma e mai buna, care materiale sunt mai ok.

Bugetul orientativ e undeva la 500 lei, dar acesta poate creste daca intr-adevar merita.

Cortul va fi folosit doar primavara, vara si toamna.

P.S: Ce parere aveti despre acesta? : http://www.vango.co....brecon-400.html

#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Pentru scopurile tale, cortul din poză nu este o idee bună din cel puțin două, dacă nu trei motive. Pentru ce vrei tu, îți trebuie neapărat un cort cu tentă (partea din interior, adesea din pânză) și supratenta, partea de deasupra, care trebuie să fie impermeabilă. Între cele două trebuie să fie măcar 10 cm. Cortul ales de tine nu are supratentă, ceea ce înseamnă că poate fi foarte frig și la o ploaie mai lungă de jumătate de oră, te udă înăuntru.

În al doilea rând, veranda lui e nicicum. Nici mare, să faci ceva cu ea, să depozitezi, nici mică, să rămână spațiu pentru cort. Cu alte cuvinte, cortul ales de tine e mult mai mic decât pare.
Ideea de a ține bicicletele în cort este mai proastă decât îți poți imagina. Locul pentru două persoane (extra) nu îți va ajunge, pentru că vei avea, îmi închipui și bagaje. Eu ți-aș sugera mai degrabă un cort de 2-3 persoane cu o verandă foarte mare pentru biciclete. BTW, pentru orice ai folosi veranda aia (în general pentru depozitare), în România este o idee proastă să ai „ferestre”. Și dacă tot ai, de plastic transparent este o nenorocire când e cald.

Înălțimea cortului nu prea contează relativ la înălțimea ta, fiindcă oricum în cort se stă culcat și deplasarea se face de--a bușilea. Sunt puține corturile în care îți poți pune pantalonii fără să fii întins. Iar dacă sunt înalte, sunt și mari (spațiu mare la bagaje) și grele (la fel, bun de cărat cu mașina, nu cu bicicleta).


Cam așa ceva mă gândesc că ți-ar fi mai potrivit.

Edited by Cazimi, 28 August 2016 - 03:37.


#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
Poate iti convine :
http://www.decathlon...ini-living.html
Succes.Posted Image

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Mergi pe la orice Decathlon si vezi ca au mult expuse in fata. Una e sa le vezi in poza si alta e sa poti intra in ele.

#5
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
Recomandarea mea ar fi, si spun asta din experienta, un cort de 4 persoane in genul celui din atasament - una din camere nu se monteaza si locul ramas devine spatiu de depozitare pentru biciclete. Mai trebuie gasit un model cu dimensiunile dorite.

Attached Files



#6
7SINS

7SINS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.02.2009
Sa inteleg ca, corturile de la Decathlon sunt ok? Vreau sa precizez ca nu ma intereseaza extraordinar de mult greutatea lui sau cat de incapator e la capitolul bagaje fiindca in 99% din cazuri voi avea si masina cu mine. Un link concret se poate? Multumesc!

#7
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007

View Post7SINS, on 28 august 2016 - 09:55, said:

Un link concret se poate? Multumesc!
Ai "link concret" in postul 3, sau nu e vizibil ? Posted Image

#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Post7SINS, on 28 august 2016 - 09:55, said:

Sa inteleg ca, corturile de la Decathlon sunt ok? Vreau sa precizez ca nu ma intereseaza extraordinar de mult greutatea lui sau cat de incapator e la capitolul bagaje fiindca in 99% din cazuri voi avea si masina cu mine. Un link concret se poate? Multumesc!
Cortul pe care ți l-a recomandat Swiby în postul 5 îl știu. Nu este cel mai ușor de montat și de demontat e și mai mare bătaie de cap, dar este probabil cel mai aproape de ce îți trebuie ție. Iar dacă nu te interesează că are 11 kg (foarte mult!), go for it.

Cu excepția, cum ziceam, situației în care ploua sau e frig, pentru care un cort fără supratentă este departe de a fi ideal.

Este cel de aici:

http://www.decathlon...e-2-camere.html

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Eu ti-as recomanda cu incredere Vango Berkeley 400. Este un cort relativ mare, are 1,80 m in interior inaltime, deci poti sta in picioare linistit. Este foarte rezistent la ploaie. M-au prins adevarate furtuni de vara cu traznete si ploaie multa, iar in cort nu a intrat pic de apa. Eram in Camping Zodiac, a fost o ploaie, mai bine zis o adevarata rapaiala de cateva ore. Intrase apa sub cort de ziceai ca stai pe o saltea cu apa, asa se misca folia de jos a cortului. Dar in cort nimic. Si tin minte ca , colegii de camping scoteau apa cu mopul din corturile lor. Am acest cort de 3 ani si l-am folosit la cel putin 15 iesiri. Se comporta absolut remarcabil. Daca il iei la munte in interior nu se face frig, pastreaza putin caldura. Il gasesti aici: http://www.emag.ro/c...0/pd/DXRQWMBBM/ . L-am luat inclusiv pe motocicleta. De montat, eu zic ca se monteaza relativ usor. Sa zic ca in 20 de minute o persoana il poate monta. Daca sunteti doua, in 15 minute e gata.
Singurul minus care l-am gasit la acest cort este ... pretul. E un pic cam mare (costa cam vreo 800 de ron), insa ce e bun costa. Si o poza de la mare cu el (poza cu cortul meu):
Attached File  13507281_515145408680679_4626081950000576539_n.jpg   179.19K   73 downloads

LE acum am vazut ca cei de la Emag nu il mai au in stoc. Dar l-am gasit in stoc aici: https://www.dimispor...berkeley400.htm

Si detaliile lui:
Cort VANGO Berkeley 400

Un model nou, ideal pentru a petrece weekend-urile in familie. Este echipat cu guri de aerisire, plasa contra insectelor care asigura o ventilatie optima si racoare in zilele caniculare, buzunare interioare pentru depozitarea obiectelor de mici dimensiuni si loc pentru ancorarea lampii de camping. Benzile reflectorizante il fac mult mai usor vizibil in intuneric sau in conditii de vizibilitate redusa. Ferestrele sunt mari, luminoase, garantand vizibilitate maxima si sunt prevazute cu draperii pentru a asigura intimitatea sau pentru a reduce cantitatea de lumina. Cortul se intinde foarte usor datorita betelor care se monteaza pe coduri de culori, iar fermoarul usii se poate desface complet, aceasta transformandu-se intr-o copertina pentru soare (cu ajutorul a doua bete suplimentare- se vand separat). Confectionat din materiale de cea mai buna calitate, cortul Berkeley 400 de la VANGO satisface orice buget si este cea mai buna investitie!
Cort seria Family- capacitate 4 persoane
Tip- dom
Timp de montare- 10 minute
Sistem AirZone- ofera ventilatie mare in partea din fata si din spate a cortului, permite un flux confortabil si reglabil de aer
Crystal Clear PVC- ferestre mari, lumina maxima si vizibilitate mare
Ferestre cu jaluzele- puteti controla cu usurinta nivelul de lumina, asigura intimitatea
Material exterior- Protex® poliester 70D, impermeabilitate 4000 mm/cm², durabil, fiabil
Materialul interior al cortului reduce cantitatea de lumina dimineata devreme, permitand un somn mai lung
Podea- polietilena, impermeabilitate 10000 HH, material ignifug, rezistent la uzura
Bete PowerFlex- fibra de sticla, usoare si foarte rezistente, pe coduri de culori
Elemente reflectorizante- permit a se repera mult mai usor in intuneric sau in conditii de vizibilitate redusa
Buzunare interioare- pozitionate convenabil, pentru depozitarea obiectelor de mici dimensiuni
Loc pentru ancorare lampa de camping- in zona de dormit si in antreu
Dimensiuni impachetat: 55 x 21 x 21cm
Dimensiuni in forma desfasurata: conform schitei
Husa pentru depozitare si transport
Greutate: 8,19 kg
Producator- VANGO, Scotia

Edited by roland_s, 28 August 2016 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate