Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Laptop HP ProBook 450 G3

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dena32

Dena32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.01.2014
Buna!
Aș dori să achiziționez un laptop HP ProBook 450 G3. Nu prea am găsit review-uri la el și aș vrea să aflu o părere și poate îl are cineva de pe aici. Posted Image
Menționez că vreau să-l cumpăr pentru facultate, deci mă interesează în principal dacă se supraîncălzește / blochează / altele.

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Posibil sa ai o mica problema cu vreun driver (daca da, faci update la bios), dar per total e ok.
Iti scriu de pe el. Posted Image

Edited by baliosss, 28 August 2016 - 02:37.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce problema mai exact? Detaliază, te rog.


Dena, laptopul e foarte bun dar cel mai bine ai spune un buget si la ce urmează sa-l folosesti (ce softuri folosesti), poate găsim o alternativa mai buna.

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai eu nu puteam sa instalez driverul de la placa audio, imi dadea tot felul de erori. Totul s-a rezolvat dupa un update la bios.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, esti hotarat la acest laptop sau doresti sfaturi de achizitie? in functie de asta pun topicul in aria potrivita.

#6
Dena32

Dena32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.01.2014

View Postjegmihai, on 28 august 2016 - 07:47, said:

Dena, laptopul e foarte bun dar cel mai bine ai spune un buget si la ce urmează sa-l folosesti (ce softuri folosesti), poate găsim o alternativa mai buna.

Bugetul meu e undeva la 2500 ( + / - ).
Sincer, nu stiu exact softurile, pentru ca abia intru in anul I Posted Image. Dar daca ajuta cu ceva, sunt la facultatea de informatica, deci fac programare in special.
Imi place destul de mult laptopul acesta din cauza memoriei SSD existente pe langa cea HDD.
Alta alternativa ar fi fost un Asus, dar nu am gasit unul cam la acelasi pret si sa aiba aceleasi specificatii ( HDD de 1 TB si memoria de 8 GB )

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
ProBook-ul pe care l-ai gasit e destul de ok, singura lui problema e procesorul ULV (ultra low-voltage) care e mai slab decat unul Full Voltage dar consuma mult mai putin. In programare ai nevoie de un procesor cat mai potent, chiar daca nu cred ca vei face lucruri foarte complexe in anul I.

O alternativa ar fi Asus K501LX care nu are SSD preinstalat dar are dedicata GTX 950M, asta in cazul in care te si joci pe laptop : https://www.evomag.r...paign=365e98b32

Inca o varianta ar fi un ThinkPad V310, are cel mai puternic procesor din zona asta de pret (1M cache in plus poate sa faca diferenta uneori), are tot ce-i trebuie insa e model nou aparut, nu am gasit nimic concludent despre el : http://www.pcgarage....-freedos-black/

#8
Dena32

Dena32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.01.2014
Multumesc de ajutor!
Acum ca mi-ai aratat acel Lenovo ThinkPad, mi-ai dat de gandit Posted Image , desi nu are un design stralucit.

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mie chiar imi place design-ul, acum fiecare cu propriile gusturi.

Daca ma intrebi pe mine, eu as ramane la ProBook-ul de la cel.ro, are tot ce-i trebuie. E bine construit, hardware destul de bun, singurul minus ar fi ecranul intunecos.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
ThinkPad-ul nu are SSD si vine cu ambele sloturi de memorie ocupate. Memoria este DDR 4.
HP-ul are un slot de memorie liber si iesi mai ieftin daca vrei sa-l duci la 16 GB.
Atentie, memoria pentru HP este DDR 3 Low Voltage, 1,35 V.

#11
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Sa inteleg ca in acest Laptop - Probook 450 - pe langa HDD pot atasa si un SSD în slotul M.2 ? (deci sa aibe doua unitati de stocare)

#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate