Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Florina67

Florina67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2016
Buna ziua! Am si eu o nelamurire si as vrea sa imi raspundeti va rog. Tatal meu este recasatorit. Impreuna cu mama vitrega au avut un apartament pe  care tatal meu a hotarat sa imi faca mie act de vanzare cumparare cu uzufruct viager dar nu si cu intretinere, bineinteles despagubind-o pe ea in fata notarului unde s-a intocmit actul. Intrebarea mea este,in cazul decesului tatalui meu eu sau unul dintre copiii mei pot sa locuiasca in acel apartament impreuna cu mama vitrega sau acest lucru se poate doar si dupa decesul acesteia? Multumesc anticipat!

#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Adica tatal tau ti-a vandut apartamentul cu conditia sa locuiasca si mama ta vitrega in el? Si tu intrebi cat timp traieste femeia, mama ta vitrega, daca poti aduce alta persoana in apartament?

#3
Florina67

Florina67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2016
Da asta e situatia. Pentru ca sunt casatoriti da locuiesc in el. Dar eu am despagubit-o la momentul respectiv pentru a semna actul de vanzare cumparare. Da aceasta e intrebarea . Daca pot sa locuiesc eu sau altcineva in acel apartament dupa decesul tatalui meu daca am dreptul sa locuiesc cu ea?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFlorina67, on 27 august 2016 - 18:08, said:

BTatal meu este recasatorit. Impreuna cu mama vitrega au avut un apartament pe  care tatal meu a hotarat sa imi faca mie act de vanzare cumparare cu uzufruct viager dar nu si cu intretinere, bineinteles despagubind-o pe ea in fata notarului unde s-a intocmit actul.  
Au făcut partaj între soți, i-a plătit o sultă ca să devină proprietar pe întregul apartament?

View PostFlorina67, on 27 august 2016 - 18:08, said:

Intrebarea mea este,in cazul decesului tatalui meu eu sau unul dintre copiii mei pot sa locuiasca in acel apartament impreuna cu mama vitrega sau acest lucru se poate doar si dupa decesul acesteia?
Nmai dacă uzufructul viager a fost constituit doar pentru tata. Dacă în contract scrie că și soția lui are uzufruct viager, fără acceptul ei nu puteți folosi locuința. Ce scrie în contractul tău referitor la asta?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFlorina67, on 27 august 2016 - 18:49, said:

Dar eu am despagubit-o la momentul respectiv pentru a semna actul de vanzare cumparare.
Acum ți-am citit răspunsul ăsta. Tu ai cumpărat apartamentul de la amândoi?
Din primul mesaj am înțeles că taică-tău a despăgubit-o pe maică-a etc. Ce scrie pe contractul tău, cine-s părțile? Ei amândoi vânzători și tu cumpărător? Dacă da e foarte, foarte posibil ca amândoi să aibă uzufruct.

Nu ți-a explicat notarul ce semnezi? Chiar ai dat bani pe nu-știi-ce?

#6
Florina67

Florina67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2016

View Postalthea, on 27 august 2016 - 19:52, said:


Acum ți-am citit răspunsul ăsta. Tu ai cumpărat apartamentul de la amândoi?
Din primul mesaj am ĂŽnțeles că taică-tău a despăgubit-o pe maică-a etc. Ce scrie pe contractul tău, cine-s părțile? Ei amândoi vânzători și tu cumpărător? Dacă da e foarte, foarte posibil ca amândoi să aibă uzufruct.

Nu ți-a explicat notarul ce semnezi? Chiar ai dat bani pe nu-știi-ce?


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai apăsa pe Citează fără să scrii nimic dup-aia... Scrie în câmp cum ai făcut prima dată și dă-i Publică, ne înțelegem noi cumva :)

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Din ce date ai dat am inteles asa - fiind bun comun al tatalui si mamei vitrege, tu ai cumparat un apartament cu drept de uzufruct viager, adica oricare dintre cei 2 coproprietari pot locui acolo pana la decesul lor. Banuiesc ca nu scrie in CV ca uzul este exclusiv pentru ei, si deci, cel putin teoretic, te poti muta cu mama vitrega in apartament, asigurandu-i spatiul necesar EI + acces la utilitati, adica o camera exclusiv pentru ea si drept de a folosi bucataria in comun, iar daca sunt 2 bai, fiecare separat, daca este numai una, la comun. Mai inainte era norma locativa de 8-10 mp suprafata locuibila de persoana, acum parca a ajuns la 18 mp.

Nu cred ca un judecator te poate evacua in asa conditii. Totul este sa va intelegeti, ca altfel va fi un calvar.
Oricum ar fi, esti proprietara pe o locuinta in care are drept de locuire o alta persoana pana la decesul ei, adica nu te poti bucura de dreptul de proprietate deplin pana la decesul mamei vitrege.

Edited by claudiu1, 28 August 2016 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate