Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Primul taxi autonom si-a inceput deja cursele

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A7bc7A8UjA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SjCqE7aYUyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana acum, autoturismul robotizat a fost testat pe o raza de 4 kilometri si a mers doar cu anumiti clienti, desemnati de producator. Pana la anul insa, reprezentantii companiei vor sa extinda serviciul in tot orasul.

O calatorie cu acest vehicul seamana cu o cursa spre viitor! Autoturismul, fara sofer, circula, cat e ziua de lunga, printr-un cartier din nordul orasului Singapore. Taxiul autonom poate fi chemat la adresa printr-o aplicatie online doar de cei care au fost invitati de reprezentantii companiei sa testeze programul.

Barbat: "Cred ca acest nou tip de transport va ajuta oamenii sa se deplaseze mai usor si cu siguranta va imbunatati transportul local. Speram sa ne putem dezvolta la nivel international."

Autoturismul este dotat cu 6 aparate cu laser, care functioneaza precum radarele, iar unul dintre ele, rotativ, este atasat pe plafonul masinii. Tot acolo se afla si doua camere de supraveghere, care scaneaza obstacolele si semafoarele din trafic.

Olivia Seow, pasager: "Am intrat in masina un pic speriata pentru ca este destul de ciudat cand vezi ca nimeni nu controleaza autoturismul, iar cand acesta incepe sa se deplaseze, am fost socata sa vad cum volanul se intoarce singur. M-am simtit de parca eram cu o fantoma in automobil."

Totul este insa bine pus la punct. Masina detecteaza orice miscare in jurul ei, iar daca pasagerii nu vad un anumit obstacol, fie si o pasare, automobilul il observa si se adapteaza condiitilor din trafic. Pana acum, 6 astfel de taxiuri au fost date in folosinta.
Doug Parler, fondatorul companiei de taxi: "In acest moment suntem in curs de dezvoltare. Cred ca daca am inceput sa transportam deja persoane arata ca am ajuns intr-un punct inaintat al planului nostru."

Cum taxiul a fost in probe, pasagerii au avut parte de curse gratuite. Numarul lor s-a marit considerabil insa, iar compania va stabili, cat de curand, si un pret pentru astfel de curse.

Sursa:
http://stirileprotv....-in-masina.html

Edited by DraculescuDraculescu, 27 August 2016 - 16:43.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Singapore, nu?

Am auzit stirea ieri. Nu te supara ca nu am citit tot articolul pentru ca ma grabesc. Din ce am auzit, pana in 2018 se asteapta ca 200 astfel de masini sa lucreze.
Mi se pare un lucru. bun. Progresul tehnologic trebuia sa se simta si in acest domeniu.
Sunt curios cum se vor descurca masinile pe termen lung.

#3
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostYOUR_GOD, on 27 august 2016 - 16:44, said:

Singapore, nu?
da

#4
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Pai si volanul la ce trebuie?

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostYOUR_GOD, on 27 august 2016 - 16:44, said:

Sunt curios cum se vor descurca masinile pe termen lung.
Eu sunt curios cum se vor descurca taximetristii pe termen lung.

#6
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Se vor duce la somaj

#7
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Cei de la Uber o sa introduca de luna aceasta in Pittsburgh serviciul cu masini autonome.
http://www.bloomberg...-month-is06r7on

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cei buni, vor iesi la pensie cu aceasta meserie. Daca ar fi sa aleg, cel putin un timp, as alege o masina condusa de om.
In timp, meseria de sofer va disparea. Adevarul este ca mi se pare un calvar sa lucrezi ca sofer, conducand de cate 4 ori pe zi in cele doua directii de mers ale aceluiasi traseu. Un calculator, in primul rand, nu oboseste. Nu vrea bacsis, nu vrea salariu=> preturi mai mici pe km. Progresul tehnologic face, uneori, victime. Dar omul este o fiinta adaptabila.

#9
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Inca o lovitura data unora care credeau ca meseria lor nu moare, in fine masini autonome mai multe poate 20 % vor fi doar peste 100 de ani.
Vehiculul electric se chinuie de vreo 20 de ani sa dea lovitura magnatilor petrolului si nu reuseste deloc. Acolo sunt interese ale magnatilor insa la soferie doar ale saracilor care oricum n-au puterea decat sa faca niste revolte

Agricultura mecanizata, industrie robotizata, acum si transport robotizat

Dar si cand intra apa in masina la electrica si apar erori, o plaie, o ninsoare, carosabil alunecos.

Cand o fi robotul ala capabil de truck trial si raliuri cred ca vom fi siguri ca este in siguranta cu el

In Ro, este inca departe orice asa situatie. Aici s-ar face infractiuni cu furatul astor masini

Plus ca una din singurele ocupatii mai de doamne ajuta ale romanilor si rromilor ar fi pierduta.

Edited by pisoiu22, 27 August 2016 - 16:56.


#10
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 16:52, said:

Vehiculul electric se chinuie de vreo 20 de ani sa dea lovitura magnatilor petrolului si nu reuseste deloc.
http://www.theverge....00000-elon-musk
https://www.audiusa....xth-record-year (Tesla are de doua ori mai multe precomenzi la modelul 3 in SUA decat toate unitatile pe care le-a vandut grupul Audi in 2015)

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 16:52, said:

Dar si cand intra apa in masina la electrica si apar erori, o plaie, o ninsoare, carosabil alunecos.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FszARiU_jRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DraculescuDraculescu, 27 August 2016 - 16:55.


#11
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
taxi ca taxi...dar inchipuiti-va cum ar fi sa mearga TIR-urile fara sofer...Trebuie sa fie 200% sigure aceste programe ca nu apar "bug"-uri si nu ne trezim cu accidente.
Dar va mai dura, e clar. Vom vedea

#12
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Dupa cateva accidente proiectul va fi abandonat , nu poti sa apari cu asa ceva in traficul din marile orase .

#13
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
cam pustiu cartierul ăla din Singapore. a dat molima în ei?

#14
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Acolo strazile erau libere, dar in aglomeratile urbane cum naiba s-ar descurca?
Faruri sau semnalizoare defecte sau acoperite cu noroi si nu se observa, camerele care si ele se pot obtura sau acoperi, reflexii si refractii defectuoase ale luminii saua ltora radiatii, pot fi multe chestii.
Mai degraba trenurile sau transportul orasenesc cu benzi dedicate, tramvaie metrouri, ar putea fi asa, ca practic alea le fereste toata lumea. Dar acolo deja nu costa mult sa tii sofer fata de cat ar costa interetinerea vehiculului.

Edited by pisoiu22, 27 August 2016 - 17:09.


#15
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Parca vad taxiul autonom la gara de nord...boss 80 de lei pana in militari ca ma intorc pe gol sa traiasca familia ta.

Edited by B_XXV, 27 August 2016 - 17:16.


#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDraculescuDraculescu, on 27 august 2016 - 16:55, said:

http://www.theverge....00000-elon-musk
https://www.audiusa....xth-record-year (Tesla are de doua ori mai multe precomenzi la modelul 3 in SUA decat toate unitatile pe care le-a vandut grupul Audi in 2015)
Ce faci tu aici? Compari vanzarile concrete din SUA(o piata de retardati in materie auto) ale Audi cu precomenzile(intentii) globale ale Tesla(nici macar nu s-a inceput livrarea catre clienti).

Iar titlul topicului este fals:

Primul taxi autonom si-a inceput deja cursele

vs.

Taxiul autonom poate fi chemat la adresa printr-o aplicatie online doar de cei care au fost invitati de reprezentantii companiei sa testeze programul.

Adica inca e in faza de testare.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvirgil67, on 27 august 2016 - 17:00, said:

Mai supus bug-urilor decât omul, nu este niciun soft. Omul obosește, bea, nu are chef, vrea bacșiș, vorbește la telefon etc.

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postmberila, on 27 august 2016 - 17:03, said:

cam pustiu cartierul ăla din Singapore. a dat molima în ei?
Absolut "remarcabil", mai ales ca vorbim de o tara-oras pe locul 3 in lume la densitatea populatiei. O fi o aliniere rara a stelelor..

View PostYOUR_GOD, on 27 august 2016 - 17:40, said:

Mai supus bug-urilor decât omul, nu este niciun soft. Omul obosește, bea, nu are chef, vrea bacșiș, vorbește la telefon etc.
Softul e creat de om! :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate