Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Salutari la toata lumea si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie. Imi puteti recomanda o carcasa pana in 250 de ron. (placa mea de baza este in format ATX, deci carcasa respectiva va trebui sa suporte formatul ATX). Multumesc.

#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Ar trebui sa specifici si daca ai cooler stock sau nu . . . lungimea placii video
Uite una foarte eleganta: http://www.pcgarage....case/zalman/r1/

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
@AwkwardMe: Daca nu are cine stie ce namila de cooler sau placa video ar trebui sa fie ok. In general coolerele aftermarket pentru procesor au 158, maxim 160mm inaltime, iar placile video au in general pana in 300mm lungime.

Edited by Hider141, 27 August 2016 - 17:12.


#4
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Detin o placa video Gigabyte R9 390 G1 Gaming (2 ventilatoare, dimensiune mica 23-24-25 cm), iar ca si cooler detin un Segotep Frozen Tower T2 Plus. cu inaltimea de 142 mm.

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Intra ambele in R1. Ia-o de la Altex, iesi mai ieftin ca nu platesti transportul : http://www.altex.ro/...-2-0-fara-sursa

#6
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Este o carcasa aerisita? Din pacate in jocuri placa mea video atinge si 90 de grade (acum detin o carcasa cu doar 2 ventilatoare...un ventilator de 80 in spate si un ventilator de 120 pe lateral, iar carcasa detinuta de mine acum se numeste: Segotep and black red), desigur cu setarile jocurilor la maxim. As dori o carcasa care are un airflow bun, astfel incat sa imi scada temperatura placii video de la 90 de grade macar la 80 de grade.  Multumesc.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
E destul de aerisita, nu se compara cu conserva pe care o ai acum.

Primesti 3 vent-uri standard la ea, ar trebui sa faca treaba.

#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Uitate la aceasta:
http://www.pcgarage....the-wind-black/
Era gratuit la PCGarage pentru un kit complet. Am vazut reviewul ei si mi s-a parut foarte reusita. Se aseamana mult cu carcasa pe care o am eu la "layout" si anume NZXT H440, in care am un R9 390. Poti sa pui pana la 6 ventilatoare, deci airflowul nu cred ca e o problema. Mie mi se pare ca arata si mai bine decat Zalmanul dar aici e chestie de gusturi. Nu am pus mana pe ea niciodata ca sa pot afirma daca e bine facuta sau nu, dar face o impresie buna din review si descriere.

P.S. E 150 de lei pe EVOMag:
https://www.evomag.r...ign=direct_link

Edited by mkdan2004, 27 August 2016 - 18:10.


#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

sa imi scada temperatura placii video de la 90 de grade macar la 80 de grade.

Uita-te la poze. . .are si o "bara" interioara cu 2 suporti. Pe un suport poti sa sprinjini monstruozitatea de exemplu. . .iar pe altul sa atasezi un alt ventilator la unghiul dorit de tine care sa "bata" direct in placa video.
Ce placa de baza ai? ca bugetul iti mai permite vreo 2 ventilatoare

--------------------------
Sau, daca nu te deranjeaza un design mai vechi poti sa arunci o privire si la asta:
http://www.pcgarage....zalman/z3-plus/
Este dotata cu acelasi tip de suport pentru placa video si este ceva mai bine aerisita.Ca minusuri ai curatarea mai greoaie si faptul ca este mai zgomotoasa. Ah. . .si este mai uratica.

Quote

Uitate la aceasta:
http://www.pcgarage....the-wind-black/
Era gratuit la PCGarage pentru un kit complet. Am vazut reviewul ei si mi s-a parut foarte reusita. Se aseamana mult cu carcasa pe care o am eu la "layout" si anume NZXT H440, in care am un R9 390. Poti sa pui pana la 6 ventilatoare, deci airflowul nu cred ca e o problema. Mie mi se pare ca arata si mai bine decat Zalmanul dar aici e chestie de gusturi. Nu am pus mana pe ea niciodata ca sa pot afirma daca e bine facuta sau nu, dar face o impresie buna din review si descriere.

Este mai slab dotata, iar tabla din bay-urile de 5 inch poti sa o indoi cu degetul mic daca iti propui.
Singurul avantaj ar fi ca are sursa acoperita si poti sa ascunzi toate cablurile acolo. . .poti sa faci un wire management mai rapid.

Edited by AwkwardMe, 27 August 2016 - 18:29.


#10
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
E mai bine aerisita Zalman Z3 plus-ul decat Zalman R1? Am gasit R1 resigilata la 144 ron, cum vi se pare? Merita sa o achizitonez ? O sa imi scada temperatura totusi la placa video? Macar de la 90 de grade la 80...m-as declara multumit.

Edited by Neastamparatul, 27 August 2016 - 18:39.


#11
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Daca iei R1 vent din tavan il muti in fata si o sa ai doua pe fata. Unul in spate si cooler. Acuma depinde de procesor, daca pui cooler-ul pe AMD cred ca o sa lasi vent-ul din tavan la locul lui.

Edited by paulicamic, 27 August 2016 - 18:59.


#12
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

E mai bine aerisita Zalman Z3 plus-ul decat Zalman R1?
Da, este mai bine aerisita. Dar are si unele minusuri, am scris mai sus deja.

Quote

Am gasit R1 resigilata la 144 ron, cum vi se pare?
Pretul este bun, dar trebuie neaparat sa o verifici in magazin inainte sa o cumperi. Cine stie ce zgarieturi are pe ea, poate a fost expusa in showroom. . .poate a fost folosita pe post de cotet pentru gaini. . .

Quote

O sa imi scada temperatura totusi la placa video? Macar de la 90 de grade la 80.
Ar trebui, dar nu garantez asta. Ai o placa video fierbinte din nastere. Eu sunt de parere ca in bugetul tau cele 2 carcase propuse iti ofera cele mai bune optiuni pentru racire. La naiba, pe suportul de care vorbeam poti sa montezi 2 ventilatoare de 120 mm care sa bata fix in placa video. Dupa cum spuneam, ai banii necesari pentru a cumpara si cateva ventilatoare bune.

#13
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Mersi frumos AwkwardMe pt raspuns. Dumneata ce ai lua daca ai fi in situatia mea? Zalman R1 sau Zalman Z3 Plus? Zalman Z3 Plus am gasit-o la 171 ron la Altex, iar Zalman R1 am gasit-o la 144 ron, dupa cum mentionam si mai sus. Zalman R1 vine cu 3 ventilatoare din 5 incluse, iar eu detin inca un ventilator de 120 mm. ( Acesta este ventilatorul detinul de mine http://www.pcgarage....ic-cooling/f12/ ). Daca imi recomanzi cumva R1, atunci ce ventilator sa aleg, pt ca mai imi trebuie unul. Multumesc inca odata.

PS: AwkwardMe iti cer doar o parere personala...crezi ca va reusi oricare din aceste doua carcase sa imi scada din temperatura placii video?

#14
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Daca doar racirea te intereseaza alege Z3 plus. Am si eu una, uite am pus aici cateva poze cu moddingul facut: http://forum.softped...0#entry18687892

Quote

crezi ca va reusi oricare din aceste doua carcase sa imi scada din temperatura placii video?
Da, mai ales ca ai inca un vent de 120 mm. Il montezi pe tija destinata placii video.

Quote

( Acesta este ventilatorul detinul de mine http://www.pcgarage....ic-cooling/f12/ )
Na noroc, este tot negru cu alb. . .ca cele 3 incluse deja in carcasa. O sa arate bine.

#15
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
O sa achizitionez Zalman Z3 Plus de la Altex...am vazut ca e la pretul de 170,50 lei....Mersi pentru tot AwkwardMe. Dau o bere virtuala:)) . Dar de la 90 de grade pana la 80 de grade e drum lung...adica de la 90 la 87-86 cred ca imi va scadea, defapt nu doar cred, sunt si convins ca se va intampla acest lucru....dar de la 90 la 80 e mai greu...Crezi ca intr-un Zalman Z3 Plus se va intampla asta? :)

#16
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Ventilatorul tau are un fulx de aer urias, eu zic ca daca il pozitionezi corect o sa fii surprins. . .posibil temperaturi si mai jos de 80.
Daca o cumperi sa imi spui neparat cum se comporta

Edited by AwkwardMe, 27 August 2016 - 19:59.


#17
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
O sa iti spun, deocamdata trebuie sa fac rost de bani, dupa data de 30 o sa fac rost de banuti si o sa o achizitionez. Am vazut ca Zalman Z3 Plus vine cu 4 ventilatoare din 5 incluse....ceea ce inseamna ca mai imi trebuie 1 ventilator (desigur ventilatorul care il am acum il voi folosii pe tija destinata placii video pentru a ventila placa video). Am doua intrebari:
1. Ce ventilator imi recomanzi sa pun ca al 5-lea ventilator ?
2. Ventilatorul care il detin in ce parte sa il pun pe tija aceea? Deasupra ca sa bata pe backplate-ul placii video sau dinjos de placa video ca sa bata in cele 2 ventilatoare ale placii video? Multumesc.

#18
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
1. Pai te-am intrebat mai sus ce placa de baza ai, ca sa vad prin ce se pot conecta (3 pin, 4 pin, 4 pin molex)
2. Experimenteaza in ambele feluri. Fa teste cu FurMark sau aida, vezi in ce mod obtii rezultate mai bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate