Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Care este cel mai ciudat computer care-l stiti sau care-l vedeti?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Sau care este cel mai ciudat PC ca provine dintr-un PC cu care suntem noi obisnuiti dar este modificat si folosit in alte scopuri de exemplu in scopuri industriale?

Sau calculatoare ciudate de exemplu avand un kit foarte vechi si unitati de stocare actuale conectate cu adaptoare si folosite cu softuri speciale poate.

Sau PC cu placa de baza de desktop si procesor de laptop fie cu adaptor

Sau laptop cu procesor de desktop, editie limitata ca e racirea deficitara. Cum au fost cu prescott mobile la 3,20GHz si 105W TDP. A avut cineva asa ceva? Sau cu athlonalele alea de 86W montate pe laptopuri si rebranduite mobile

Sau running android on desktop PC

Telefoane cu Ubuntu phone sau alt linux daca ati vazut real pe la careva. Linux Mint puppy linux si bodhi linux pe vreun telefon sau macar tableta?

Servere facute din PC-uri desktop, laptopuri sau tablete si adaptate sa ruleze incontinuu

Servere folosite ca desktop pc la jocuri you tube si feisbuc

Mac ce ruleaza windows sau linux mint sau ubuntu

Sistem de operare de la apple pe PC.

Windows 98/ ME/ 2000 pe calculator dual core sau multicore

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Ćsta...
Attached File  abac.jpg   160.9K   12 downloads

#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă am Core 2 Duo cu hard pe I.D.E. se pune?   :mellow:

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Core2Duo am si eu, nu stiu daca se pune, aaa, e e8500

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
computer sau personal computer? sunt confuz, titlul zice una, continutul zice alta.

cel mai "ciudat" computer, de fapt interesant pentru mine, este:

[ https://www.mastercard.us/content/dam/mccom/en-us/products/cards/mccard-professional-with-chip.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Folosesc zilnic astfel de computere si avem o relatie foarte personala.

Functioneaza pe baza acelorasi principii ca PC-urile, deci pentru mine sunt computere.

Nu sunt computere generaliste, sunt specializate, deci se incadreaza in ce ceri in titlul topicului: "ciudate".

Edited by OriginalCopy, 27 August 2016 - 16:03.


#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postdjl, on 27 august 2016 - 15:48, said:

Dacć am Core 2 Duo cu hard pe I.D.E. se pune?   :mellow:
Nu, aia inseamna ca esti zgarcit 😊

#7
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 15:18, said:

Sau care este cel mai ciudat PC ca provine dintr-un PC cu care suntem noi obisnuiti dar este modificat si folosit in alte scopuri de exemplu in scopuri industriale?

Sau calculatoare ciudate de exemplu avand un kit foarte vechi si unitati de stocare actuale conectate cu adaptoare si folosite cu softuri speciale poate.

Sau PC cu placa de baza de desktop si procesor de laptop fie cu adaptor

Sau laptop cu procesor de desktop, editie limitata ca e racirea deficitara. Cum au fost cu prescott mobile la 3,20GHz si 105W TDP. A avut cineva asa ceva? Sau cu athlonalele alea de 86W montate pe laptopuri si rebranduite mobile

Sau running android on desktop PC

Telefoane cu Ubuntu phone sau alt linux daca ati vazut real pe la careva. Linux Mint puppy linux si bodhi linux pe vreun telefon sau macar tableta?

Servere facute din PC-uri desktop, laptopuri sau tablete si adaptate sa ruleze incontinuu

Servere folosite ca desktop pc la jocuri you tube si feisbuc

Mac ce ruleaza windows sau linux mint sau ubuntu

Sistem de operare de la apple pe PC.

Windows 98/ ME/ 2000 pe calculator dual core sau multicore
android in desktop cate vrei exemple

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmarius87ism, on 27 august 2016 - 16:03, said:

Nu, aia inseamna ca esti zgarcit ��
Nu man, djl e conservator, mananca numai din conserve. Posted Image

No harm done!

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
laptopul meu are jumate din A-ul de la Asus taiat pe spatele carcasei.

Edited by red46, 27 August 2016 - 16:10.


#10
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
Un chinez a rulat win98 pe un smartfon :)

#11
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View Postericmario, on 27 august 2016 - 16:08, said:

Nu man, djl e conservator, mananca numai din conserve. Posted Image

No harm done!
si a facut si conservatorul. Facultatea aia de muzica simfonica adica.

View Postsebastiansebi, on 27 august 2016 - 16:07, said:

android in desktop cate vrei exemple
oricate. ia arata-mi ca rulezi android pe athlon xp 1,4Ghz  zilnic sau macar experiemntal. Nu ca il rulezi pe raspbery.

View Postdjl, on 27 august 2016 - 15:48, said:

Dacă am Core 2 Duo cu hard pe I.D.E. se pune?   Posted Image
se pune

ca oricum ssd pe ala ar fi overkil, probabil mufele sunt sata 1 din acel pc

Dar sa zic de unde mi-a venit ideea cu ciudatenile, overkilurile si obsoleturile.
Am dorit sa pun la un pc care nu-l folosesc Athlon xp nici nu stiu excat nativ cat are frecventa dar se poate seta din bios de la 600 pana pe la 1,8 cred, un hardisc pe ATA 133 de 500GB 7200 rot /min. In specificatile placii de baza scrie ca suporta ATA 133, deci nu ar fi limitat hardiscul. Dar imi pare ciudat rau sa ai hard asa mare la PC cu 600Mhz si 256MB memorie PC 2100, floapa de 5,25, floapa de 3,5, cd rom /rw, carcasa din 1998, etc. Si totusi sa nu fie limitat hardiscul in acea configuratie?
Ma intereseaza configuratia aia si ptr a creea un pc cu mai multe OS-uri ca si chestie sentimentala adica 98SE, 2000, XP, Linux probabil Ubuntu 6.04, sau 9.10, sau Linux Mint 12 daca va fi capabila placa video de gnome 3 ala vechi, sau si bodhi linux. Deocamdata i-am pus acum vreo luna un hard de 20GB si windows 2000 server, dar m-am uitat cu everest si scrie ca hardul ala merge la ATA 66 sau ATA 33 desi am pus cablu cu 80 pini. Hardul este ceva mai vechi la 5400 rot/min, n-are nici smart si taraie, probabil de pe la vreun pentium 2 sau 3. Si ma gandeam ca asta este prea obsolete ptr PC care suporta ATA pana la 133 si il trage in jos la performanta. Oricum nu-l folosesc si nu i-am mai deta drumul de atunci, dar macar ca si idee.

View Postcumatrul007, on 27 august 2016 - 16:12, said:

Un chinez a rulat win98 pe un smartfon Posted Image
si Vista pe pentium 2 si xp pe pentium la 100 Mhz si s epot continua exemplele cu masochismuri dinastea. Dar macar palpabil ceva este undeva la voi acasa sau la munca?

Uite de exemplu o retea de vreo 20 PC-uri in care erau core 2 alaturi de P4, Athlon XP, Duroane la 800, pentium 3, celeronae de tot felul si culmea un pc singur ce avea inca vreo 4 ecrane si 4 tastaturi si mausi si rula independent ca si 4 pc-uri.

View PostPeter Blood, on 27 august 2016 - 15:26, said:

Ăsta...
Attachment abac.jpg
E naivitate sa crezi ca ala face parte din istoria PC-urilor. Aia e o socotitoare de calcule aritmetice si urmasii ei sunt calculatoarele de buzunar in diverse forme

Edited by pisoiu22, 27 August 2016 - 16:42.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Mie nimic din ce ai enumerat acolo nu-mi pare ciudat. Pe majoritatea chiar le-am facut :D

Probabil ar trebui sa cautam in DEX definitia cuvantului....

#13
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Nu stiu, dar este explicabil, poate si ptr ca lumea nu mai se ocupa de pc-uri deloc.
Ubuntu pe telefon ai avut? N-are nimeni de aici.
Cineva zicea de Windows 98 pe un telefon la un chinez, aia era o emulare, putea emula orice intr-un emulator pe un smartfon.
Android pe desktop, cand toata lumea are pe desktop windows 7 8 10 sau xp?
Servere acasa sa se joace n-are nimeni de aici evident.
Vreun hardisk de 1 terra la un pentium 3 cu adaptor ide sata iarasi nu are nimeni
Windows ante xp nu a incercat nimeni pe un multicore ca se grabeau sa ruleze ceva ce are tot omul.

Deci topicul meu a fost prea experiemntal.
Laptop cu procesor de desktop nu s-a procopsit nimeni ca costau o carca de bani. Sa te cari cu prescotul de 100 de wati prin geanta. Alea aveau radiator extern o parte ptr racire, aveau tdp chiar putin peste cele de desktop care aveau 84W in general
Procesor de laptop la desktop lafel ca dece, dar era un topic unde pusese cineva un ceva amd mobile la o placa de desktop mai demult
Interschimbari de OS-uri intre PC si mac si linux prin zona nu s-a facut pe aici
Slab, deci nu experiemnteaza nimeni nimic in afara de djl. Doar ca asta pana sa faca ceva ciudat trec zeci de ani, abia experimenteaza discketele de la inceputul anilor 90 si nu vrea alte experimente.

Edited by pisoiu22, 27 August 2016 - 19:23.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 18:53, said:

Interschimbari de OS-uri intre PC si mac si linux prin zona nu s-a facut pe aici

Consideri ciudat ca unul sa aibe Linux pe PC sau Windows pe Mac? Pana si pentru OS X pe Windows sunt topicuri gramada pe aria specializata.

#15
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Daca ar fi un topic asa despre telefoane si tablete sa vezi acolo injuraturi si plangeri.
Nu stiu daca isi mai aminteste careva acum vreo 8 ani ce se mai tot plangea pe aici lumea cu surse proaste, chinezarii, pocnitori, procesoare proaste prastii, memorii proaste, placi de baza proaste facute in garaj sau pe vapor, placa video pocnitoare, placa de baza pilaf, carcase proaste din tabla subtire si ordinara care vibreaza, nonamuri, ventilatoare zgomotoase si proaste, sistem de printere prost cretin si idiot, etc, sistem de operare varza, rau, nereusit si prost si player prost browser prost si tot felul. Pot da si exemple, ce spuneau despre unele marci si versiuni, doar ca acum nu are rost.

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Unitate F.D.D. de 5.25" pe computer cu procesor "A.M.D." e ciudăţenie?   :huh:

Edited by djl, 27 August 2016 - 22:09.


#17
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Data, din startrek.

Edited by Ciresarul, 27 August 2016 - 22:13.


#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Un desktop Asus K31AN al unui vecin, n-are niciun ventilator, n-are nici macar sursa clasica ci una de laptop (initial asa am si crezut,
ca a incurcat borcanele si mi-a dat din greseala sursa de la un laptop), da' de unde. Desktopul are inauntru o placa de laptop, cu
alimentare la 19V, memorii SODIMM, racire complet pasiva... Unitatea DVD-RW e totusi normala.

A doua ciudatenie este un computer portabil de uz industrial pe care il construiesc (de ceva timp.....) intr-o valiza de plastic pentru scule Bosch.
N-o sa aiba acumulator, va trebui alimentat de la retea (sursa miniATX) dar o sa aiba cateva avantaje fata de un laptop -- unul fiind
un switch care imi permite utilizarea monitorului incorporat in capac ca monitor extern pentru un alt calculator (chestie utila
pentru serverele industriale care nu au monitor si mereu trebuie sa vii cu unul dupa tine...), porturi optice, mai multe porturi
Ethernet, port serial nativ etc. Pentru monitor am folosit un AOC, cel mai subtire monitor extern pe care l-am vazut, toata electronica fiind
in talpa pe care statea. L-am montat in capacul valizei. Am facut rost de niste amortizoare pe gaz din acelea pentru mobilier, folosite,
care nu mai sunt actionate atat de greu (pentru mobila e bine greu dar pentru mine trebuie sa se miste cat mai usor, rolul lor fiind numai amortizarea
capacului in cazul caderii accidentale).

Edited by Razvan_N, 27 August 2016 - 22:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate