Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ce tip ce comportament?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
cum se poate numi un parinte care e invidios si poarta ranchiuna pe propriul fiu din cauza realizarilor facute de acesta?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Dobitoc.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exista asa ceva ?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Da si din pacate este un fenomen des intalnit iar copilul nu realizeaza decat prea tarziu ca parintele i-si bate joc de el.

Edited by arg, 26 August 2016 - 23:44.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postarg, on 26 august 2016 - 23:42, said:

Da si din pacate este un fenomen des intalnit si copilul nu realizeaza decat prea tarziu ca parintele i-si bate joc de el.
In mediul in care ma invart nu am auzit, ori vazut asa ceva. Tatii (parintii)  nu pot fi decat mandri si fericiti de realizarile copiilor.
Chiar daca [poate], nu are nici un fel de  merit, orice parinte considera realizarea copilului ca fiind meritul propriu.

Edited by pasilla, 26 August 2016 - 23:51.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde de educatie si autocontrol.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postarg, on 26 august 2016 - 23:52, said:

Depinde de educatie si autocontrol.
Ce educatie si autocontrol ? Este instinct .

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpasilla, on 26 august 2016 - 23:54, said:

Ce educatie si autocontrol ? Este instinct .

Da, pe vremuri faceau cate 10 copii, crapau 3 si ramaneau cu 7 sclavi pe plantatie.

Acum societatea sa modificat, copilul este vazut ca investitia suprema, bunul cel mai de pret.

Edited by arg, 26 August 2016 - 23:59.


#9
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010

View Postpasilla, on 26 august 2016 - 23:47, said:

Tatii (parintii)  nu pot fi decat mandri si fericiti de realizarile copiilor.

La mine, a fost TOTAL OPUS.

De exemplu tatal meu. Mereu tipa la mine, mereu imi zicea ca nu sunt bun de nimic,mereu ma critica. Lupul moralist, cel mai mare cicalitor om pe care il cunosc. Practic nu m-a facut niciodata sa ma simt apreciat. Aveam momente cand ma panicam, simteam frica, chiar credeam ca nu sunt bun de nimic.Pe cand alti oameni, au facut opusul cu mine. Acum, (dupa un timp in care m-am format singur) sunt genul de om care mereu incurajeaza, chiar daca cel de langa mine esueaza, ezita, sau are acel sentiment de frica. Mereu spun: ai incredere in tine, poti face asta, sunt aici cu tine! Daca nu-ti iese, nu te da batut. Capul sus! Ce ma doare, este ca vad foarte multi oameni care se plang din nimicuri... in comparatie cu ce am trait eu. Asa o sa-mi educ si copii. Sa fie puternici, sa ofere dragoste, incredere, credinta in ei, compasiune, altruism. O sa-i educ dupa cum sunt eu, si dupa cum gandesc.... Stima! Sper ca sunteti bine! Posted Image

Edited by f18dragos, 27 August 2016 - 00:14.


#10
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postf18dragos, on 27 august 2016 - 00:11, said:

De exemplu tatal meu. Mereu tipa la mine, mereu imi zicea ca nu sunt bun de nimic,mereu ma critica. Lupul moralist, cel mai mare cicalitor om pe care il cunosc. Practic nu m-a facut niciodata sa ma simt apreciat. Aveam momente cand ma panicam, simteam frica, chiar credeam ca nu sunt bun de nimic.Pe cand alti oameni, au facut opusul cu mine. Acum, (dupa un timp in care m-am format singur) sunt genul de om care mereu incurajeaza, chiar daca cel de langa mine esueaza, ezita, sau are acel sentiment de frica. Mereu spun: ai incredere in tine, poti face asta, sunt aici cu tine! Daca nu-ti iese, nu te da batut. Capul sus! Ce ma doare, este ca vad foarte multi oameni care se plang din nimicuri... in comparatie cu ce am trait eu. Asa o sa-mi educ si copii. Sa fie puternici, sa ofere dragoste, incredere, credinta in ei, compasiune, altruism. O sa-i educ dupa cum sunt eu, si dupa cum gandesc.... Stima! Sper ca sunteti bine!
daca te referi la persoana mea, da, sunt bine, desi vreme de 28 de ani nu m-am inteles o clipa cu el. mereu a avut sfaturi de kkt si fara nici o logica. isi pune interesul lui deasupra tuturor. nu ma deranjeaza catusi de putin ca nu reusesc sa comunic cu el (bine poate doar 20% am regrete ca nu am avut un tata ok), insa la mijloc e bunicul meu (tatal lui) pentru care nu ofera deloc respect si asta ma deranjeaza foarte tare. are impresia ca noi complotam impotriva lui si e f deranjat ca stau mai mult cu bunicul, si nu cu el

care ar fi solutia la acest tip de comportament din partea unui astfel de parinte? il simt cum nu are ochi sa ma vada si ca e plin de nervi ca nu ii dau si lui din bucata mea de paine Posted Image luand in calcul ca toata viata el nu s-a straduit sa ma ajute cu nimic iar acum are impresia ca ce e al meu e si al lui.
ce se poate face in astfel de cazuri? tinand cont si de faptul ca toata viata nu m-am inteles cu el pe varii motive: el a fost si bolnav de nervi fiind internat la psihiatrie (insa a trecut de acel moment dar cred ca a ramas cu sechele), salariu de bugetar de unde rezulta multe neajunsuri si etc etc

Edited by searchedis, 27 August 2016 - 00:16.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
De ajutat te-a ajutat fara sa-ti dai seama.
Situatia este delicata nu poti nici sa intrerupi toate relatiile dar nici sa te lasi calcat in picioare.

Edited by arg, 27 August 2016 - 00:17.


#12
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010

View Postsearchedis, on 27 august 2016 - 00:12, said:

care ar fi solutia la acest tip de comportament din partea unui astfel de parinte? il simt cum nu are ochi sa ma vada si ca e plin de nervi ca nu ii dau si lui din bucata mea de paine Posted Image luand in calcul ca toata viata el nu s-a straduit sa ma ajute cu nimic iar acum are impresia ca ce e al meu e si al lui.
ce se poate face in astfel de cazuri? tinand cont si de faptul ca toata viata nu m-am inteles cu el pe varii motive: el a fost si bolnav de nervi fiind internat la psihiatrie (insa a trecut de acel moment dar cred ca a ramas cu sechele), salariu de bugetar de unde rezulta multe neajunsuri si etc etc

Sfatul meu, este sa fii ignorant. La mine a functionat, chiar daca a fost foarte greu. Incearca sa nu mai pui la suflet, sa-ti petreci timpul in alte locuri. Esti la facultate, sau urmeaza? Eu de 3 ani si ceva, de cand sunt plecat de acasa (cu invatatul, servici, alea alea) ma pot bucura de linistea suprema. Alaturi de colegii mei de apartament, oameni de nota 10. Viata chiar e frumoasa. Trebuie sa cauti ''sa-ti iei zborul'' Posted Image iti doresc Forta, tine capul sus, si nu te da batut. Te rog eu.

*Da, inclusiv la tine ma refer.

Edited by f18dragos, 27 August 2016 - 00:18.


#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postsearchedis, on 26 august 2016 - 23:29, said:

cum se poate numi un parinte care e invidios si poarta ranchiuna pe propriul fiu din cauza realizarilor facute de acesta?
Intrebarea poate fi subiectiva sau obiectiva, numai tu stii. Tineretul are tot timpul momente revolutionare in care li se pare ca familia e impotriva lor, ca nu sunt apreciati, etc. Daca e obiectiva, asta e soarta, intotdeauna va fi un leu mai puternic la un moment dat, iar unii poate inteleg mai greu. In rest, este selectie naturala. Nu te tine nimeni sa ramai copilul mamei pana la 45 de ani. Esti major, esti vaccinat, chiar daca doare sa te desparti de "cuib", vei pleca sa iti gasesti rostul.

Edited by Karogs, 27 August 2016 - 01:06.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsearchedis, on 26 august 2016 - 23:29, said:

cum se poate numi un parinte care e invidios si poarta ranchiuna pe propriul fiu din cauza realizarilor facute de acesta?

Parinte care e judecat prost

View Postf18dragos, on 27 august 2016 - 00:11, said:

De exemplu tatal meu. Mereu tipa la mine,
Daca te imbraci si te coefezi ca o fata...

View Postsearchedis, on 27 august 2016 - 00:12, said:

daca te referi la persoana mea, da, sunt bine, desi vreme de 28 de ani nu m-am inteles o clipa cu el. mereu a avut sfaturi de kkt si fara nici o logica. isi pune interesul lui deasupra tuturor. nu ma deranjeaza catusi de putin ca nu reusesc sa comunic cu el (bine poate doar 20% am regrete ca nu am avut un tata ok), insa la mijloc e bunicul meu (tatal lui) pentru care nu ofera deloc respect si asta ma deranjeaza foarte tare. are impresia ca noi complotam impotriva lui si e f deranjat ca stau mai mult cu bunicul, si nu cu el

care ar fi solutia la acest tip de comportament din partea unui astfel de parinte? il simt cum nu are ochi sa ma vada si ca e plin de nervi ca nu ii dau si lui din bucata mea de paine Posted Image luand in calcul ca toata viata el nu s-a straduit sa ma ajute cu nimic iar acum are impresia ca ce e al meu e si al lui.
ce se poate face in astfel de cazuri? tinand cont si de faptul ca toata viata nu m-am inteles cu el pe varii motive: el a fost si bolnav de nervi fiind internat la psihiatrie (insa a trecut de acel moment dar cred ca a ramas cu sechele), salariu de bugetar de unde rezulta multe neajunsuri si etc etc


Ce vrei acum sa-l judecam pe taica-tu?
Pe baza a ce?
e scoala ai? Mai stai cu el?
Da-mi un exemplu ca e invidios pe realizarile tale.

Edited by Tsunnnami, 27 August 2016 - 04:08.


#15
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Exista destui astfel de tati, nu traim intr-o lume ideala. Nu spun ca e cazul tatalul initiatorului, dar nu toti egoistii extremi sau cretinii se schimba dupa ce fac un copil.

#16
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012

View Postsearchedis, on 26 august 2016 - 23:29, said:

cum se poate numi un parinte care e invidios si poarta ranchiuna pe propriul fiu din cauza realizarilor facute de acesta?
Sociopat ori antisocial.
Daca are istoric psihiatric, se poate gasi o scuza medicala.
Solutia la problema nu o stiu.

#17
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
In ce mediu ati trait?
In 90% din cazuri, copii opresati de parintii lor ajung niste epave.
Nu au exemplu de urmat, sunt descurajati sa ajunga sus, si renunta inca de dinainte de a incepe

#18
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010

View PostTsunnnami, on 27 august 2016 - 04:08, said:


Parinte care e judecat prost


Daca te imbraci si te coefezi ca o fata...




Ce vrei acum sa-l judecam pe taica-tu?
Pe baza a ce?
e scoala ai? Mai stai cu el?
Da-mi un exemplu ca e invidios pe realizarile tale.
Esti exact genul ala care rade sau face misto de problemele altora. Habar nu ai prin cate am putut sa trec, atunci cand in mod normal trebuia sa ma bucur de copilarie. Nu stiu ce fel de om esti. Dar ironia ta, este una idioata rau de tot. Sa nu-ti spun altfel. Prefer sa fiu cu obraz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate