Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Problemă bizară cu ecranul

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
Hei, oameni buni. Am o problemă cu Asus-ul meu. De ceva timp am obsevat că atunci când deschid un film în BsPlayer imaginea este distorsionată. Apar diferite linii orizontale care fac imaginea dificil de urmărit. Am căutat pe net imagini identice cu problema mea, dar nu am găsit decât alte tipuri, unele ușor asemănătoare. Am făcut o captură de ecran, fiindcă a fost singura soluție pentru a putea arăta exact situația.
Cum ziceam, problema se manifesta doar în programul respectiv, doar că astăzi am observat că s-a extins și la Youtube, dar și în momentul în care dau scroll down în browser. Nu se întâmplă constant. Sunt momente și momente. Dacă privesc doar desktopul, nu e nicio problemă, deci mă gândesc că nu are ceva grav efectiv ecranul, altfel se întâmpla tot timpul.

Știe cineva care ar fi soluția? Sper să nu fie ceva ce necesită service...totuși este un laptop pe care am dat aproape o mie de euro.

Las clipul mai jos pentru vizionare și dumirire Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZSFbPk_1Os?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by R1d3r107, 26 August 2016 - 21:41.


#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cu alte playere face la fel?

Ce model este?
Ce Windows?
Driverele sunt instalate?

Edited by xxvirusxx, 26 August 2016 - 21:47.


#3
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Reinstaleaza driver placa video, cauta pe pagina producatorului dupa modelul laptopului si versiunea de windows instalata. Daca nu merge, probabil e "pa" placa video. Displayul nu are nici o treaba. El doar afiseaza ce primeste.
Si 5 mii daca dateai, defectul e defect. Asta nu are relevanta, decat asa ca ai vrut tu sa te lauzi! :)

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
https://en.wikipedia.../Screen_tearing

#5
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
@dani.user Asta e problema! Mulțam, nu știam care era denumirea oficială în engleză. Acum să caut și soluțiile.

Edited by R1d3r107, 26 August 2016 - 22:39.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Refresul setat la 60Hz.Ce windows ai?Ce driveri,ce laptop este?

#7
R1d3r107

R1d3r107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.08.2011
@xeleron pe 60Hz este setarea automată oricum. Am Windows 8.1 (64), driverele sunt cele originale ale laptopului, nu cred că are așa mare importanță, fiindcă este unul bun, nu știu exact datele, procesor i7, 8GB Ram, 1 TB, placa video Nvidia GTX 950 4GB... Am observat că problema ar veni de la placa video Nvidia. Am dezinstalat-o și reinstalat-o și totul a fost foarte bine. Am primit un update de la softul oficial Nvidia și a reapărut problema. Voi reface procedura. Probabil problema e de la noile versiuni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate