Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Operatiunea Terenul meu - Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#1
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare tuturor!

In sfarsit, am achizitionat un teren intravilan, 525 mp, pe care sper ca intr-o buna zi (min2-3 ani), sa construiesc casa visurilor mele. :)

Mentionez de la inceput, nu este un jurnal de casa care se va incheia in cateva luni, ci unul care va dura asa cum spuneam mai sus 2-3 ani! :)

Din doua motive:

1. resurse financiare bineinteles...

2. deschid acum acest topic, pentru ca vreau sa incep inca de pe acum cu mici actiuni, dar si cu sfaturi din partea voastra, care sa ma ajute pentru a lua cele mai bune decizii in etapele urmatoare. Veti vedea in continuare de ce...A, sa nu uit: oricum partea de hartogarie, autorizatii, proiect casa, hotarare finala cum vreau sa fie va dura oricum destul de mult...

3. (nu era in plan acest motiv :) : am vazut topicuri intinse pe acest orizont de timp aproximativ, deci nu exagerez prea mult.

Deci, sa purcedem la treaba:

Locatie teren: intravilan oras Craiova (zona Drumul Montenilor, pentru cunoscatori);

Detalii: 25 parcele trecute in intravilan, strada de 9 metri donata la primarie (inca netrasata, daramite utilitati), PUZ aprobat, nume strada alocat, etc;

Parcela mea: 525 mp, aproape patrata, a treia de la strada unde toate utilitatile sunt disponibile (apa, canal, gaze, curent); fix 40 metri distanta.

Vecinul dinspre strada cu utilitati - construieste casa acum;

Strada de 9 metri - inclusa in plan de utilitati, in licitatie acum, sper sa demareze anul viitor candva, sau cel tarziu 2018 (nu ma incurca, nu ma grabesc :) );

3 parcele de 525 mp - vandute (pe stanga cum privesti din strada cu utilitati), 3 parcele vandute - pe dreapta.

Extras din PUZ si pozitionare teren in functie de puncte cardinale (inclusiv casa in constructie a vecinului): poze atasate.

PRIMELE INTREBARI:

1. Vreau sa fac un gard temporar - stalpi metalici de 50x50x3 mm, 3 m lungime, ingropati sub limita de inghet (60-70 cm), cu beton si mustati, plasa de sarma impletita, stalpii la doi metri distanta (vreau sa-i pastrez mai tarziu pentru gardul definitiv):

a. avand in vedere dimensiunile terenului, cum impart lungimile ? Adica pun stalpii la 2 metri, ce ramane va fi mai des 1-2 stalpi?

b. gardul cu vecinul cu casa: el vrea sa il faca zidit: daca il pune la el pe teren, trebuie sa contribui si eu financiar? Daca il pune pe hotar (jumi-juma), atunci cred ca trebuie sa facem fifty-fifty... PS: Il va face de 2,5 metri inaltime, conform CU/PUZ/AC;

c.vreau sa fac o poarta mare si una mica la acest gard temporar (ma gandesc ca trebuie sa pot baga masina inauntru); desi e posibil sa ma razgandesc pana ajung sa am proiectul casei, as vrea sa le pozitionez (stalpii in special) pe viitorul loc final. Sa fac asta?

d. Legat de punctul anterior: care ar fi pozitionarea optima a unei case P+1 (in functie de punctele cardinale, casa vecinului, atentie-parcele urmatoare nu e inca vanduta), cu configuratia urmatoare : P = living, bucatarie, birou, baie +/-CT (pentru diverse, vreau oricum centrala pe gaz), iar Etaj - 3 dormitoare, baie, plus dressing(uri), in functie de spatiu?

Eu vreau dimensiuni decente, nu imense... Voi incerca sa schitez o posibila casa cat mai curand, pana atunci, iata un link cu casa vecinului (aproximativ acelasi proiect)- mi se pare foarte mare, garaj inutil, terase mari, etc...

http://www.arhitectg...casa-cu-etaj-58

Ca o prima idee: ma bate gandul sa fac accesul de masini (avem 2), pe langa casa lui, toata lungimea pana in spate, acolo eventual o magazie de unlete/utile...

Casa nu pe L, ci dreapta, cu spatele la aleea de 4 metri, pozitionata cat mai spre ea, living&bucatarie spre vecinul cu casa, birou si baie spre celalalt vecin (cand va fi), la mijloc spre spate scarile de acces la etaj). Eventual intre baie si birou o CT, daca este loc...

Important: neaparat living-ul si bucataria (latura spre vecinul cu casa), pe oval, imi place mult forma asta :), iar in fata lor o terasa acoperita, care ar putea comunica cu locul de parcare al uneia din masini (iesi din masina la scuteala iarna/cand ploua) :)....

Cam atat , e prea mult cred deja,,,

Si oricum vom avea destul timp sa discutam!

Multumesc tuturor in avans pentru sfaturi si ajutor!

Attached Files



#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Ai nevoie de muuuult timp pt documentare, adica ai de citit cat cuprinde :)

Ca si idee, as incepe prin a estima un cost real al conectarii la utilitati. Sunt costuri semnificative ce nu pot fi evitate.

Proiect de casa: as merge la teren dimineata/pranz/seara, as vedea cum cade lumina pe el. Functie de asta si dimensiunile terenului as alege un proiect arhitectural care sa ma avantajeze. Ca sa fac ceva economii as cumpara un proiect gata facut de pe net, sunt zeci de site-uri cu proiecte "la gata", care au trecut de n! ori prin autorizare, nu as inventa apa calda.

As evita peretii "pe rotund", am asa ceva in casa si arata frumos, dar sunt f.scumpi. Gardul, nu acum, toate la timpul lor.

succes !

#3
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Pentru a vedea pozitia soarelui poti folosi acest link.
http://suncalc.net/#...016.08.26/20:12
Fa o schita la scara cum vor arata toate pe teren si apoi la fata locului iti vei putea da seama mai bine ce vei vedea pe fiecare geam :)
Mie nu imi plac gardurile numai din beton, dar asta e o parere subiectiva, iar la 2,5m inailtime....

#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Un sfat pt accesul cu masina...Nu face alee lunga de la strada principala pana la garaj(e);s-ar putea sa iti blestemi zilele,cand peste noapte cade zapada si o mai spulbera si vantul.Am fost in situatia asta si au fost multe zile cand trebuia sa merg la serviciu cu ce puteam,pt ca era imposibil sa scot masina(si aleea era de numai 10m).Referitor la gardul dintre vecin si tine,daca vecinul vrea sa faca gard zidit intre voi,n-are decat.Nu te poate obliga sa participi material in raport 1/2 la zidarie;insa 1/2 din gard trebuie sa il faci tu,chiar daca nu de zid.

Edited by gcom61, 26 August 2016 - 19:37.


#5
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Woow, nici nu am postat bine, si deja am parte de raspunsuri!!! Multumesc frumos, si nu sunt ironic deloc!

First: de-asta am postat acum, stiu ca este muuuuullllt de munca, de studiat, mai ales de citit sfaturi de la voi, multumesc inca o data!

Sa o luam sistematic:

- cost real conectare utilitati: te referi la conectare din strada principala (Drumul Muntenilor, 40 metri), sau de la teren in teren? ;) Dupa mine, asta e deja tarziu, l-am cumparat deja....

- proiect deja existent? daca ma gandesc la orientarea terenului, ar trebui sa gasesc unul, eventual cu mici modificari.

- gardul? Well, chiar trebuie sa ingradesc cu ceva, avand in vedere ca nu planuiesc sa construiesc azi-maine, plus ca nu vreau sa ma trezesc cu moluz pe el... PS: Vreau neaparat sa pun cativa pomisori, poate 3-4-5 joarde de vita altoita (sub aleea masinilor?), sa aiba timp sa creasca....

- pozita soarelui? am folosit si soft-ul ala deja, plus am pus orientarea fata de punctele cardinale. verificate ce-i drept cu busola de pe un smartphone, sper sa fie ok :)

- schita la scara? - promit sa fac un draft cat mai repede, sunt novice in astea, si mai ales va fi chiar un draft, o incercare....

-  inaltimea gardului de 2.5 metri: nu e ideea mea, asa e in CU, iar vecinul cu casa asa vrea sa-l faca (bine, asa voia cand nu ma avea de vecin, trebuie re-confirmat)....

- impartire costuri gard- [pai daca tot trebuie sa fac 1/2, atunci il las sa il faca el, il intreb cat costa, compar costurile, si achit cat trebuie rezonabil, in ideea ca poate el umfla un pic.... :)

- acces masina: ai dreptate, si eu ma tot gandesc ca o cale de acces in curte de aprox. 15 metri (pe latura vecinului cu casa), este prea lunga (daca pun pavele, ma costa o avere :( ), plus ca imobilizez o buna parte din teren doar pt. poate as avea nevoie de mai mult spatiu de parcare (un non-sens).... ma mai gandesc la aspectul asta. Iar treaba cu zapada, nu e deloc de neglijat, de asemenea.... :)


Revin cat mai repede posibil , cel mai probabil cu o schita "de mana" , cum ma gandesc ca ar putea arata casa, si pozitionarea ei, impreuna cu aleea pentru masina/masini...

nu era SUB aleea masinilor vita, ci evident langa... Posted Image

#6
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Incepe cu o schita simpla mai intai si posibil sa iti raspunzi apoi singur cate intari cate porti si pe unde.
Intodeauna este o buna idee sa lasi in spatele casei o poarta pe care sa poti baga diverse fara sa deranjezi ceva pe intrarea principala. Eu de exemplu am pus casa intro parte a terenului (zona beton ii zicem:), iar partea spre care privim din terasa am impartit-o cumva in 2: o parte cu gazon si flori si o parte in care vom planta diverse.
Este mult mai usor de gestionat ca timp daca iti imparti de la inceput, de ex este greu sa parchezi mai departe de casa si cand ploo sa cari noroiul dupa tine prin toata curtea. Sau sa amesteci zone de de beton cu cele de iarba pt ca va fi greu la tuns, fertilizat, etc...
Ai timp sa asezi pe schita cismele, gratar sau ce mai vei pune, daca le stii de la inceput vei putea face trotuare sau spatii care sa fie si frumos de privit Posted Image
Eu asa am incept, uite o schita, terenul nostru are cam 16x49.

Attached Files



#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Ce lege prevede ca trebuie sa împărți costurile în mod egal cu vecinul? Dacă vecinul vrea gard de cetate medievala (mă rog, multe betoane, și pe înălțime și pe latime) iar eu doresc doar un gard bordurat și gard viu lângă,  cine câștiga?
Sau, sunt multe cazuri în care ai ca vecin domeniul public, iti decontează primaria/drumurile naționale jumătate?

#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu te obliga nimeni sa faci gard, daca nici unul nu vrea, nu veti avea gard intre voi. Iar daca vecinul vrea sa faca gard, e liber sa o faca. A asteptat pe altii sa isi imprejmuiasca terenul, ca sa aiba pretentii de la ei? In cazul asta, nu i-as da un leu. Imprejmuirea se face numai pe pamantul proprietarului, nu exista "jumi-juma", nu ai voie sa intri pe proprietatea altcuiva nici macar un cm. E ca si cum i-as cere celui ce va imprejmui langa mine bani de gard, ca stii, "m-am gandit poate iti place gardul de beton". Nu te obliga nimeni sa ai o inaltime obligatorie a gardului, asta e alta vrajeala a vecinului...ca a dorit el sa isi faca proiectul intr-un anume fel, sa ajunga la 2.5m inaltime, e treaba lui, probabil ca i s-a parut ok asa, dar cand a venit vorba de costuri, s-a scapat in pantaloni. Tu poti sa iti faci ce gard doresti in paralel cu al lui. Daca te avantajeaza sa impartiti costurile e ok, dar altfel e problema lui. Daca vroia gard de fier forjat in nu stiu ce forme, stalpi placati cu marmura de import si altele?

Utilitatile sunt undeva in jur de 120-150 ron/ml, daca gresesc sa ma corecteze vreun coleg, actele pentru electrica au fost 3000 ron, iar gazul tot pe acolo.

Spor la proiect

Edited by Karogs, 27 August 2016 - 00:41.


#9
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Multumesc pentru schita, dell99! Imteresant, aproape de ce ma gandesc si eu, cu cateva modificari: garaj/masini pe stanga, terasa langa ele (din living si/sau bucatarie), practica casa pozitionata spre dreapta (urmatorul vecin).

cum as spus revin cu o schita de incept, cel tarziu maine.

referitor la gardul vecinului - parca este reglementat in noul cod civil ca trebuie sa contribuim amandoi. bine, eu nu vreau cum vrea el de 2,5 metri inaltime, si zidit. Dar nici nu ma deranjeaza, atat timp cat plateste el :)

PS: Sunt obligat sa-l las sa-l puna pe hotar (10 cm la el, 10 cm la mine)? Nu ma deranjeaza, nu-mi ia foarte mult din teren (10 cm x 21, 8 metri), vreo 2 metri in total...

Ma gandesc ca daca ii propun asta, ii pot spune ca nu contribui cu niciun ban la constructie.

Bine, fata gardului spre mine trebuie s-o finisez eu, deci oricum voi plati  [entru asta..

Vi se pare o intelegere de bun-simt daca ii propun asa? (propunerea vine doar daca insista el sa contribui eu cu ceva, altfel, il las ca construiasca gardul la el pe teren, si platest el tot, mai putin fata dinspre mine)...

#10
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Relativ la gardul zidit cu vecinul. In mod normal fiind gard comun, ambii trebuie sa contribuiti intr-un fel: daca contribuie doar el la cheltuieli, tu pui terenul, iar daca este50/50, gardul pe hotar! Eu asa ved lucrurile!

#11
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Talica, deci daca el pune banii, eu pun terenul, respectiv il pune la mine 20 cm??? Ma indoiesc ca asa este normal.

In fine, am spus mai sus cum voi discuta cu el.


Revin sa va spun rezultatul,  la acest subiect in urmatoarele zile...

Intre timp, lucrez la o schita de amplasare a  majoritatii chestiilor pe teren, sper sa o pot posta maine.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ce este legal poate diferi de ce este normal. ideea e ca bunul e de folosinta comuna, amandoi beneficiati, daca tu nu vrei gard de 2.5, poate totusi trebyue sa contribui, fie si proportional la constructia acelui gard,
daca unuk cedeaza terenul in totalitate, pare ok ca celalat sa plateasca gardul. sunteti vecini, nu plecati cu stangul. anul trecut am trecut prin asta cu un vecin, i;am spus doar, oricum tu iti bati capul sa cauti constructor etc. trimite'mi jumatate din suma si eu platesc jumatatea mea. ce atata bataie de cap. gard tot trebuie facut.

#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Preferabil ar fi sa urmeze calea legala, nu cea normala. Legal este ca vecinul sa ridice gardul pe proprietatea lui, nici un cm in afara. De exemplu daca initiatorul accepta ca gardul sa fie ridicat pe terenul lui, din acel moment, gardul acela poate fi mutat, daramat, de el, ce e drept nu usor, ci printr-un proces, dar vecinul risca proces pentru incalcarea proprietatii si daune. Facerea de bine...
Varianta 2...contribuie financiar inititorul la ridicarea gardului, dar daca vrea sa bata un cui in gard, sa sprijine ceva de el, nu are voie, gardul legal apartinand vecinului

Acum daca s-ar intelege asa bine si in viitor, initiatorul poate face cum considera, dar oamenii se mai schimba

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
legal la urma urmei nu este suficient sa fie pe proprietatea ta. trebuie sa fue cinstruit in asa fel incat atat constructia cat si mentinerea sa se faca fara incalcarea oroprietatii celuilalt.deci inauntrul proprietati tale. ai teren, gard, iar teren si apoi vin vecinul, dar  imi pare aberant, daca nici la constructia unui gard nu ne intelegem,\...

#15
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View Postargentum, on 28 august 2016 - 05:18, said:

legal la urma urmei nu este suficient sa fie pe proprietatea ta. trebuie sa fue cinstruit in asa fel incat atat constructia cat si mentinerea sa se faca fara incalcarea oroprietatii celuilalt.deci inauntrul proprietati tale. ai teren, gard, iar teren si apoi vin vecinul, dar  imi pare aberant, daca nici la constructia unui gard nu ne intelegem,\...
Codul civil stipuleaza clar obligativitatea imprejmuirii terenului;
Pentru partile laterale cea din stinga este obligatia ta iar cea din dreapta este obligatia vecinului tau;
Ideal este sa va intelegeti intre voi si sa faceti gardul pe hotar;
Daca nu cadeti de acord atunci tu esti obligat sa-ti faci gardul la 0,6m de hotar si vecinul tau la fel (nu se recomanda pentru ca ar ramine o "carare" de 1,2m pe hotar).

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Precizează,  te rog, legea .

#17
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View Postcristobob, on 28 august 2016 - 22:32, said:

Precizează,  te rog, legea .
Il gasesti pe google dupa denumirea "noul cod civil".

#18
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare!

Mii de scuze, inca nu am gata o schita de casa/gradina/alte chestii, duminica a fost zi de meci si de aniversare a forumului de suporteri, ieri si azi vesti importante, pe langa vecinul din stanga care cosntruieste deja, 99% am vecin acum si in dreapta mea! :) PS: Este un prieten bun, deci cu atat mai bine, mi-am asigurat oameni seriosi pe langa mine!

Saptamana grea la lucru, sper totusi sa pot face o prima schita cu ce vreau maine/poimaine, apoi astept reactii de la voi!

Multumesc pentru intelegere, seara buna!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate