Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Laptop Lenovo G500

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
manciubogdan

manciubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.07.2016
Salut la modelul acesta de laptop Lenovo G500 capacitatea maxima de ram este 4 GB sau mai mult?

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Nr sloturi/sloturi ocupate 2/1
Slot 1 4096 MB

Din specificatii. Probabil duce 8 gb sau 16. Cauta modelul pe siteul Lenovo si te convingi acolo.

#3
manciubogdan

manciubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.07.2016

 tybanu, on 26 august 2016 - 13:58, said:

Nr sloturi/sloturi ocupate 2/1
Slot 1 4096 MB

Din specificatii. Probabil duce 8 gb sau 16. Cauta modelul pe siteul Lenovo si te convingi acolo.
Am gasit asta dar m-a derutat informatia aceea dupa emag "capacitate ram 4gb",o alta intrebare as mai avea credeti ca daca ii mai bag 4 gb il ajuta simtitor sau din cauza procesorului va fi oarecum limitat?

#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Il ajuta, e bunicel procesorul. Mai bine pune-i un ssd. Sau si mai bine 4gb ram + ssd. Bafta!

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Am eu laptopul asta de vreo 2 ani si ceva.
Pot sa-ti spun ca merge...decent cu configuratia de fabrica. HDD-ul este mediocru.
Bateria , insa, e de vis. Cand era nou, ma tinea 7 ore incarcat, in conditiile in care se incarca in 2 ore, maxim. Acum, dupa 2 ani jumate, inca tine vreo 2-3 ore bateria.
Constructia e decenta, la fel si calitatea materialului(plastic). Interiorul este foarte usor accesibil(pentru curatare, upgrade..etc), la fel si componentele sunt la indemana. Asta o zic dupa ce am desfacut un Asus X555, care este execrabil la constructie, ca sa ajungi la placa wifi, tre` sa demontezi pana si placa de baza.....

Altele despre Lenovo G500 configuratia de mai sus:
- placa wifi  putea fi mai buna - cu ceva tweak-uri si un router bun duce conexiune de 150mb/s maxim. Aici eu am luat un adaptor pe USB TPlink, cu 2 antene, cu asta merge la 300.
- cu un SSD zboara. Eu i-am pus un Kingston V300 , care e unul dintre cele mai slabe SSD-uri - si laptopul percuteaza instant.
- are o memorie de 4GB 1333 de la samsung + un slot liber. Eu am comandat inca o placuta de 4 gb, urmeaza sa ajunga.
- driverele de pe site-ul lenovo...functioneaza foarte ok cu W7x64. Pacat ca-s cam vechiute.
- in bios existe un whitelist (de fapt cred ca un blacklist) care iti limiteaza optiunile legate de inlocuirea placii wifi. Se poate insa moda biosul in asa fel incat sa-ti accepte o alta.
- racirea e eficienta si silentioasa.

Ce-as fi dorit in plus? macar inca un port USB 3.0 si unul 2.0.(unu` pe stanga, unu` pe dreapta.).Si poate un slot HDMI, dar astea sunt......figuri...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate