Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Router wireless fibra optica Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Salut.
Ma bate gandul sa trec la Telekom cu serviciile de internet si TV. Totusi, n-am reusit sa aflu ce echipament instaleaza in casa pentru furnizarea serviciilor - in speta vreau sa stiu ce viteze atinge pe wireless.

Momentan am de la UPC, iar pe wireless nu vrea mai mult de 60Mb/s. Conectarea se face la 72mb/s, nu vrea mai mult de nici o culoare.

Poate sunt colegi pe aici care au deja instalat si-mi pot confirma conectare macar pe la 150Mb/s...

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
UPC nu se conecteaza la mai mult de 72?Pai ce setari are routerul,si ce placa wifi ai?

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Mai conteaza si de ce e capabila placa ta wireless, nu tine totul de routerul pe care ti-l da providerul.

Edited by alexx1402, 26 August 2016 - 11:30.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
UPC nu tin minte sa fi oferit wi-fi atat de slab (single stream),in oferta lor de cand ii stiu.

#5
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
Daca vrei sa te legi la cap cu contractele "stufoase' ale lor din care n-ai sa mai scapi niciodata poti sa te duci la Telekom. Serviciile lor sunt bune numai in zonele cu FTTH, daca n-ai asa ceva in zona ta stai la UPC. Viteza la net prin wi-fi pe care o ai este foarte buna, pe wireless N daca scoti undeva la 60-70 de Mbps esti norocos pentru ca pe acolo se ating vitezele maxime si mai mult n-ai sa scoti in veci decat daca folosesti wireless AC sau faci transfer intre placile wireless la 150 sau 300 Mbps.

#6
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postflorinel, on 26 august 2016 - 11:16, said:

Salut.
Ma bate gandul sa trec la Telekom cu serviciile de internet si TV. Totusi, n-am reusit sa aflu ce echipament instaleaza in casa pentru furnizarea serviciilor - in speta vreau sa stiu ce viteze atinge pe wireless.

Momentan am de la UPC, iar pe wireless nu vrea mai mult de 60Mb/s. Conectarea se face la 72mb/s, nu vrea mai mult de nici o culoare.

Poate sunt colegi pe aici care au deja instalat si-mi pot confirma conectare macar pe la 150Mb/s...
zona ta este fibra optica?

#7
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005
Pe mine m-au trecut de pe cupru pe fibra saptamana trecuta si mi-au dat un Huawei 8247H.
Mai multe detalii nu-ti pot da, deocamdata ma lupt cu USB-ul. Posted Image

#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postflorinel, on 26 august 2016 - 11:16, said:

Totusi, n-am reusit sa aflu ce echipament instaleaza in casa pentru furnizarea serviciilor - in speta vreau sa stiu ce viteze atinge pe wireless.

Huawei Echolife HG8247h

Ce viteze atinge pe wireless nu-ti pot spune pentru ca nu detin asa ceva.

@worldwide ai facut tu cerere sa treci pe fibra sau incepe Telekom sa migreze clientii pe noua structura de fibra optica?

Edited by Master_Yoda, 26 August 2016 - 12:08.


#9
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005

View PostMaster_Yoda, on 26 august 2016 - 11:50, said:

@worldwide ai facut tu cerere sa treci pe fibra sau incep sa migreze singuri clientii pe noua structura de fibra optica?

Nope, n-am facut. M-au sunat ei.
Poanta e ca atunci cand au venit am aflat ca de vreo jumatate de an era fibra acolo...de unde mi-au tras si mie, trasesera cu vreo 6 luni inainte la vecinul de langa mine. :)
Ii cam doare undeva. Ori nu s-au grabit fiindca am ramas cu aceeasi bani de plata, m-au trecut de la VDSL 20/4 la fibra 100. Plus, daca vreau televiziune de nu stiu care si antivirus de nu stiu care (si n-am vrut, am ramas doar cu fixul si internet).

#10
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Sunt fix in cazul tau, tot 20/4 VDSL si fibra e trasa de ceva vreme. Te-au pus sa semnezi prelungire de contract?
Si inca o intrebare. Se poate accesa pagina de administrare a Huawei HG8247h pentru a fi trecut in mod Bridge?

#11
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005

View PostMaster_Yoda, on 26 august 2016 - 12:26, said:

Sunt fix in cazul tau, tot 20/4 VDSL si fibra e trasa de ceva vreme. Te-au pus sa semnezi prelungire de contract?
Si inca o intrebare. Se poate accesa pagina de administrare a Huawei HG8247h pentru a fi trecut in mod Bridge?
Nope, prelungirea de contract a fost facuta anul trecut in cazul meu, pe 2 ani. Prin telefon, cand iarasi incercau sa-mi bage pe gat antivirusul ala (tot zic de el nu fiindca ar costa mare lucru, 3 lei pe luna, insa doar nu i-am asteptat pe ei ca sa-mi pun antivirus ?)
Despre restul nu stiu ce sa-ti spun. Mai jos, tot pe aria asta, e un topic cu modemul asta si acolo am pus recent niste screenshot-uri cu versiunea de firmware si niste chestii care ma bazaie pe mine, fiindca nu pot accesa un stick USB prin ftp asa cum o faceam inainte cu 655b. Daca te ajuta ok, daca nu iti pot face si alte screenshot-uri doar sa-mi spui de unde caci dupa cum am spus si acolo nu sunt un priceput in materie, doar ce mai stiu din memorie si din experienta.
Oricum, am spus si acolo, in comparatie cu 8245 a lui RDS (despre care am mai citit pe aria lor) pare a avea mai multe functiuni disponibile, te poti loga, vezi destule, insa nu stiu daca ai acces chiar la toate. De exemplu vorbeam cu un coleg de forum despre conexiunea TR_069 care nu mai apare (eu am zis c-o fi vorba de tehnologie, dar sunt un nepriceput, el a zis ca n-avem acces la ea). Drar oricum, ca sa n-o mai lungesc degeaba, daca vrei vreun screenshot spune-mi la ce anume si il postez aici.

Edited by worldwide, 26 August 2016 - 12:41.


#12
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Am facut rost de manualul de utilizare. Vad ca apare si modul Bridge si instructiuni pentru setarea serverului FTP.

Il atasez aici poate te ajuta. O sa arunc un ochi si pe topicul de care zici.

Attached File  Huawei Echolife HG8247h User Manual.pdf   7.53MB   140 downloads

#13
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005

View PostMaster_Yoda, on 26 august 2016 - 13:00, said:

Am facut rost de manualul de utilizare. Vad ca apare si modul Bridge si instructiuni pentru setarea serverului FTP.

Il atasez aici poate te ajuta. O sa arunc un ochi si pe topicul de care zici.

Attachment Huawei Echolife HG8247h User Manual.pdf

Eu zic ca te risti. Posted Image Manuale am mai gasit si eu, dar fii atent la versiune. Telekom are un firmware care incepe cu V3 si se termina cu 36, iar eu n-am reusit sa gasesc pentru asta. Pe ala pus de tine l-am gasit si eu, dar nu stiu daca-i bun. In plus difera multe chestii, la unele gasesti ALG la asta de la Telekom nu (poate e ascuns), pozele de la Forward Rules de pe portforwarding.com difera de alea din meniul routerului Telekom (ambele 8247H). Nu stiu daca chiar conteaza, doar spun ca am gasit multe "diferente" intre manuale/screenshot-uri  de pe net si ceea ce exista in realitate.
Attached File  Telekom.JPG   137.22K   79 downloads  Attached File  Port-Mapping-Configuration.jpg   44.57K   73 downloads

Asta-i versiunea de firmware care apare pe routerul meu: V3R016C00S036

Edited by worldwide, 26 August 2016 - 13:16.


#14
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Da, am citit acum pe topicul de care ziceai. Telekom a modificat firmware-ul. Posted Image

Edited by Master_Yoda, 26 August 2016 - 13:17.


#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postalexx1402, on 26 august 2016 - 11:29, said:

Mai conteaza si de ce e capabila placa ta wireless, nu tine totul de routerul pe care ti-l da providerul.

Placa mea de retea se conecteaza la alt router (un belkin) la 150Mb/s. Doar la routerul de la UPC se conecteaza la 72. Am incercat toate setarile posibile, cu analiza interferentelor si alegerea de canal mai ...liber...tot ce se poate. Cu laptopul lipit de router...nu se conecteaza peste 72.
Iar ca sa-mi dea connect box, ar trebui sa accept un contract care nu e deloc avantajos.

Si da, am fibra Telekom pana la usa.

E cineva care-mi poate spune ceva de echipamente? Suporta sau nu 150 Mb/s ?

#16
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De ce nu folosesti routerul tau pt wifi atunci?

#17
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Pentru a atinge viteze mari pe wireless la Telekom, ai nevoie de un router gigabit AC pus dupa HG8247H, eu asa am facut si prind acum 250 - 300 mbps de la 50 mbps cu echipamentul lor.

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
8247 are Dual-N.
Cu Intel 2230 (parcă) se conectase la 300 Mbps.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate