Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ansamblul "Livada cu nuci" - Ozana

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Hannae

Hannae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2016
Ce parere aveti despre ansamblul "Livada cu nuci" din zona Titan/Ozana? Nu prea am gasit informatii despre el.
http://www.imobiliar...amere-X5M00003H

Edited by Hannae, 26 August 2016 - 11:12.


#2
Hannae

Hannae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2016
Firma Pro Imob nu imi spune prea multe, nu stiu daca ei sunt constructorul sau firma de imobiliare. Din poze pare ok, ceva spatiu verde, compartimentare a spatiului ok,  regim mic de inaltime..dar daca e construit pe locul unui fost parc...n-am gasit detalii despre autorizatie de constructie etc. Pe google maps par a fi niste blocuri CF3 langa, din cate am inteles acum cativa ani zona nu era tocmai cea mai sigura. O sa merg in weekend sa arunc un ochi.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
http://www.hotnews.r...ti-motorina.htm

Quote

"Livada cu nuci", distrusa de autoritati si de galeti cu motorina
de Antena 1
Miercuri, 5 aprilie 2006, 0:00

Parcul "Livada cu nuci" din inima cartierului bucurestean Ozana este vechi de peste 100 de ani. In parc se gaseau peste 300 de nuci. Totul a durat pana in anul 1993 cand Primaria a retrocedat ilegal parcul, in baza unei legi agricole, Legea 18.
Noul proprietar a procedat la fel ca si "alti posesori" de parcuri: l-a parcelat si l-a scos la vanzare. Metrul patrat a ajuns sa coste in jur de 200 de euro.
Dar mai ramanea o problema; nucul e specie protejata si legea spune ca daca tai un nuc trebuie sa plantezi in locul lui alti patru. Asa ca, nu se stie prin ce minune, nucii care rezistasera zeci de ani au inceput sa se usuce intr-o vara. Oamenii din zona spun ca "natura" a fost ajutata cu cateva galeti de motorina pusa la radacina nucilor.
Si asa s-a ajuns ca peste 90% din cei 300 de nuci din livada sa fie taiati si bucurestenii sa mai ramana fara un parc vechi de 100 de ani.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin '80 zona era foarte verde si sigura. Puteai sa stai cu prietena pe o banca, langa un nuc batran, pana noaptea tarziu. Blocurile din zona aveau mocheta, perdelute la ferestre si ghivece cu plante pe scari, iar usile de la intrare nu erau incuiate.

Edited by pasilla, 26 August 2016 - 14:02.


#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu mai are nicio treaba cu "Livada cu nuci" zona aia. De prin 2005-2006 (sau chiar mai devreme ) a disparut complet parcul si au aparut doar case, e o zona banala. Tin minte ca mereu o luam pe acolo cand ma duceam la scoala.

Edited by Robiacs, 26 August 2016 - 14:55.


#6
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 Robiacs, on 26 august 2016 - 14:52, said:

Nu mai are nicio treaba cu "Livada cu nuci" zona aia. De prin 2005-2006 (sau chiar mai devreme ) a disparut complet parcul si au aparut doar case, e o zona banala. Tin minte ca mereu o luam pe acolo cand ma duceam la scoala.
Eu am copilarit in zona aceea;
Erau trei livezi, livada cu nuci linga livada de ciresi (linga fabrica de sticla) si vizavi de linia de tramvai livada de meri;
Cum a spus si Robiacs, toate trei sint " istorie " .

#7
ciocolata_amara

ciocolata_amara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2017
Buna,

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva dar eu am fost sa vad acest bloc in luna decembrie si am fost extrem de dezamagita:

Pretul afisat nu este real: adica noi am vazut undeva la 75000 ap cu 3 camere in oferta imobiliara. Am sunat, mi s-a zis ca mai au doar parter sau ultimul etaj. Desi evit ambele variante, am zis totusi sa il vad, poate chiar e ok.
Ajungem la locatie, ne intalnim cu agentul, ne arata ambele apartamente. Dragute dar nimic wow. Compartimentarea oarecum ciudata dar toate astea noi sunt asa.
La sfarsit am intrebat din nou pretul (de obicei fac asta), iar domnul imi spune: aaa pai ap de la ultimul etaj e 90000 si cel de la parter 115000

ummm... sincer, intr-o zona in care nu ai un magazin aproape, o statie de autobuz, si pana la metrou faci 15 min pe jos printre blocuri care nu arata foarte bine, mi s-a parut de prost gust sa ceri pretul asta pe un apartament de 70 mp care are doar un balcon/terasa mai mare. Fiecare cu parerea lui, dar eu am fugit mancand pamantul dupa ce am vazut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate