Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Overclock?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Fiddyw0w

Fiddyw0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.12.2011
Salutare, detin un procesor Phenom II x4 955 3.2 ghz si ma gandesc la un overclock. Mentionez ca nu am mai facut asta, sunt noob. La cat as putea sa ii dau overclock maxim dar sa fie si in siguranta. 4 ghz e prea mult? Astept o recomandare de la voi, de asemenea daca va permite timpul sa imi spuneti si cum fac acest overclock.
     Multumesc anticipat!

Ps: la un quick search pe youtube am observat ca a fost dus si la 6.5 dar bineinteles cu alte sisteme de racire.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ti-am mutat topicul in aria corespunzatoare. fii mai atent data viitoare.

ca idee, ai nevoie de OC, de ce crezi ca te-ar avantaja acel OC? ai cu sa racesti procesorul? ai placa de baza pt asa ceva?

#3
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Ai cooler stock ? Ce sursa ai ? Overclock-ul se face treptat, daca nu e ceva bine o sa iti dea blue-screen in timp ce lucrezi la PC. Bineinteles, daca il duci la 10 GHz e posibil sa-si dea duhul :). Dupa ce ai facut overclock trebuie testat cu niste programe gen RealTemp. Se gasesc pe net. Spor la "ovarcloc".

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostFiddyw0w, on 26 august 2016 - 08:28, said:

Salutare, detin un procesor Phenom II x4 955 3.2 ghz si ma gandesc la un overclock. Mentionez ca nu am mai facut asta, sunt noob. La cat as putea sa ii dau overclock maxim dar sa fie si in siguranta. 4 ghz e prea mult? Astept o recomandare de la voi, de asemenea daca va permite timpul sa imi spuneti si cum fac acest overclock.
Salut. E vorba de X4 955 simplu, sau BE (Black Edition)? Fiindca doar Black Edition are multiplicatorul deblocat si permite un overclock facil.
Pe langa asta, BE are deja din start un TDP cam mare (125W) si din cauza asta vei avea neaparat nevoie de un cooler aftermarket  care sa-si faca treaba bine (primul model ce-mi vine in minte e Scythe Mugen 4, dar iti pot recomanda colegii si altceva la fel de bun sau chiar mai bun in aceiasi bani). Si pentru cooler trebuie sa pui cam 200 de lei sau mai mult ca sa raceasca cat de cat procesorul cu un overclock.

Iar ca final, nu stiu daca vei obtine mare lucru, daca vrei overclock pentru jocuri. Deja Phenom II X4 955 nu mai e limitat doar de performanta (chiar daca inca duce si unele dintre cele mai recente jocuri in combinatie cu GTX 960/970), ci mai mult de lipsa unor instructiuni SSE4.1 ce sunt necesare rularii multor jocuri recente. Pentru asta ai avea nevoie ori de un procesor AMD din seria FX, ori de schimbarea platformei cu ceva de la Intel, de la seria Nehalem sau SandyBridge in sus.

Edited by Hider141, 26 August 2016 - 09:08.


#5
Fiddyw0w

Fiddyw0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.12.2011
Pc.ul l.am cumparat de la cineva. Nu stiu ce model e(daca e simplu ssu black edition)
Sursa e de 600w deci ma gandesc ca nu e problema. Si coolerul e stock cred. Oricum face un zgomot de avion ventilatorul , zici ca e gata sa decoleze!


Daca nu e bun coolerul stock imi puteti recomanda unu. Sa fie pana intr-o 100 lei. Ma gandesc ca nu e nevoie de mai multa racire la un overclock pana la 3.9 sau maxim 4!!


Ps: scuze ca am postat in alta parte, am fost neatent!

Edited by Fiddyw0w, 26 August 2016 - 10:36.


#6
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Spune marca si modelul sursei ca poate sa fie si de 10.000W, daca e Delux nu tine (conteaza sa aiba multe protectii). Dupa trebuie schimbat cooler-ul cu unul sanatos, daca vrei sa faci overclock. Poti sa faci si asa dar mai mult de 1GHz nu mai duce (se incalzeste si da restart).

Edited by KRENG, 26 August 2016 - 10:39.


#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
La 100lei nu gasesti cooler bun.

#8
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
@Fiddyw0w, daca tu chiar vrei sa risti facand OC la procesor trebuie sa te informezi ce model de procesor ai (model, revizie).
Faci un printscreen cu specificatiile procesorul in CPU-Z
[ https://i.imgur.com/WkEYLSA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi sa ne spui modelul placii de baza sa vedem daca suporta OC sau nu placa de baza.
Sa ne zici si modelul sursei, ori faci o poza ca asta
[ https://i.imgur.com/7PLCJnh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sa vedem specificatiile sursei.

Ne trebuie toate aceste informatii pentru a iti putea spune daca piesele tale PC se preteaza la OC !
Daca sunt OK pentru OC, atunci ti se va explica cum sa faci OC la procesor.

#9
Fiddyw0w

Fiddyw0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.12.2011

View PostKRENG, on 26 august 2016 - 10:37, said:

Spune marca si modelul sursei ca poate sa fie si de 10.000W, daca e Delux nu tine (conteaza sa aiba multe protectii). Dupa trebuie schimbat cooler-ul cu unul sanatos, daca vrei sa faci overclock. Poti sa faci si asa dar mai mult de 1GHz nu mai duce (se incalzeste si da restart).



De la 3.2 la 3.9 maxim 4 ghz. Si mai putin cu 0.2 ghz ( sub 4) cat sa fie in siguranta.


Bun! Acum sunt la munca! Maine dimineata am sa revin cu specificatile cerute. O sa fac poza si la sursa! Multumesc deocamdata! Ne "vedem" pe maine!

#10
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
bad post

Edited by Cap-shoot, 26 August 2016 - 14:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate