Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor alegere woofer pentru boxa portabila

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Salutare,

Am nevoie de ajutor din partea cunoscatorilor la alegerea unui difuzor (de buget) de joase de 4omni sau de 2 de 8 omni (legate in paralel) pentru o boxa "portabila".

Difuzorul/difuzoarele trebuie sa aiba un diametru exterior de maxim 17cm si sa nu aiba nevoie de un volum mai mare de 15 litri. In caz ca volumul e destul de mare incat sa fac incinta portata am nevoie de un difuzor caruia sa i se cunoasca parametrii.
Ca si buget as prefera sa nu coste mai mult de 100 lei daca se poate.

Amplificarea va fi asigurata de un amplificator chinezesc bazat pe tda3116d2 cu 2.1 canale. Din cauza asta nu merita nici o investitie mare in fifuzoarele pe care le voi folosi.  Ex: http://www.aliexpres...308.8.44.edC6lt

Alimentarea va fi comutata intre o baterie stationara sau lipo de 12v (pentru folosirea portabila) si o sursa de alimentare externa de ~24v (pentru folosirea in casa). La 12v presupun ca nu scoate mai mult de 10w pe canalele stereo si 30w pe subwoofer. La 24v ar trebui sa scoata 2x50w+100w dar presupun ca cifrele reale sunt sensibil mai mici.
Am ales 12v pentru baterie pentru ca vor mai fi si alti consumatori care folossesc tensiunea asta si nu vreau sa ma complic cu convertoare.

Celelalte difuzoare sunt niste coaxiale Sony XSGT1738F. Le-am comandat cu 90 lei la 50% reducere pe emag. M-a atras sensibilitatea de 91db daca o fi reala (nu e scrisa acolo dar am gasit-o pe alte site-uri)... ��

Pentru aplicatia mea as fi probabil mai buna o incinta portata pentru un plus de db. In caz ca volumul e prea mic o sa o fac inchisa.
Ma gandeam la 2 difuzoare pentru plusul de 3db dar avand in vedere raportul pret/performanta/volumul incintei probabil nu e o idee prea buna. Sau e? ��

Concluzia: Ce difuzor/ddifuzoare imi recomandati avand in vedere cele expuse mai sus?

Am incercat sa caut singur dar magazinele online care vand difuzoare ieftine (gen mivarom, partysound) sunt cam greu de navigat avand in vedere faptul ca nu au filte de cautare mai avansate.

Attached Files


Edited by sorin83, 26 August 2016 - 00:10.


#2
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Zgarceste-te putin daca vrei difuzoare bune cu parametrii reali. Sfatul meu este sa cumperi de pe Poweraudio sau de pe Thomann ca se gasesc si acolo difuzoare de 6.5" si aflii toate specificatiile de care ai nevoie. Nu cumpara de pe Mivarom decat daca vrei sa faci jucarii pentru copii. :)

#3
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 KRENG, on 26 august 2016 - 10:51, said:

Nu cumpara de pe Mivarom decat daca vrei sa faci jucarii pentru copii. Posted Image

Vezi că pe Mivarom au şi Visaton, care nu sunt tocmai nişte mizerii chinezeşti ... Posted Image
http://www.mivarom.r...td1lcci5gpsl2a5

#4
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Aveti o alternative mai buna decat asta?

https://www.partysou...67e-p-1535.html
https://www.monacor....eakers/sp-167e/

#5
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pentru incintele inchise sa folosesti doar difuzoare cu suspensie din cauciuc, cele cu suspensie din burete se pot distruge la puteri mari, sunt pentru incintele bassreflex.

#6
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
As vrea sa o fac vented daca as putea pentru ca as mai castiga cativa db care conteaza la folosirea in aer liber la 12v unde oricum amplificatorul nu scoate prea mult.  Daca nu as fi limitat si de volum as incerca si incinte mai complicate, dar in 15l si folosind totusi un difuzor cu aria cat mai mare a conului in spariul disponibil nu am nici o sansa.

De asemenea impedanta finala trebuie sa fie de 4 si din pacate cam toate difuzoarele de 16-17cm sunt pe 8ohmi.

Mai incerc o data...

Imi poate recomanda cineva niste woofere cat mai eficiente de 4ohmi de 16-17cm care sa mearga intr-o incinta bass-reflex cu volumul de 15l?

Avand in vedere faptul ca folosesc un amplificator chinezesc de 10$ si niste coaxiale auto de 90lei nu cred ca o investitie mai mare de 100lei (maxim 150 daca are eficienta de minim 93db) ar fi justificata. Nu am pretentii de brand sau audiofilie, dar nici sa nu fie ultimele chinezarii cu parametri falsi.

#7
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 sorin83, on 27 august 2016 - 16:49, said:

Avand in vedere faptul ca folosesc un amplificator chinezesc de 10$ si niste coaxiale auto de 90lei nu cred ca o investitie mai mare de 100lei (maxim 150 daca are eficienta de minim 93db) ar fi justificata. Nu am pretentii de brand sau audiofilie, dar nici sa nu fie ultimele chinezarii cu parametri falsi.

Presupun că eşti conştient că un se poate scoate aşa ceva dintr-un difuzor de ~17cm ( sa mai coste si maxim 150 lei ...).  Posted Image

Dacă poţi ajunge la 20L ( utili), personal aş merge pe Visaton VS- W 170S ( http://www.visaton.d...on/w170s_8.html ). Între 50~200 Hz ai în jur de 80~83db, mai mult de atât nu cred că se poate în acest buget.

#8
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Sunt constient, normal, subliniam doar faptul ca nu se justifica investitia. ��

Luasem si w170s-ul in calcul dar am renuntat la idee cand am vazut ce volum imi da winisd-ul pentru el. Sincer n-as vrea sa maresc volumul mai mult de 15l pentru ca s-ar pierde din portabilitate. Si asa e la limita de sus... Ideea e sa pot cara fara probleme cutia intr-o mana. Schema desenata acolo reprezinta fix volumul interior fara peretii exteriori. Marginile din fata cel putin vor iesi 2-3cm in exterior pentru ca vreau sa pun si un grilaj care sa acopere difuzoarele.

#9
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Poti sa iei doua mai mici de 8 ohmi si le legi in paralel, suprafata membranei celor doua sa fie cat a unuia de cat ai tu nevoie.

#10
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Pai pe care sa le iau? Posted Image
De-asta am deschis topicul, nu stiu ce difuzor/difuzoare sa aleg si am sperat ca ma poate ajuta cineva cu modele decente (sunt constient ca nu ma pot astepta la prea mult de la ele) care s-ar incadra in cerintele mele.
Nu ma astept sa gasesc nici woofere in adevaratul sens al cuvantului dar macar un bass-midrange bunicel trebuie sa existe.

Pana acum doar monacor-ul de am zis mai sus mi-a atras atentia si nici ala in mod deosebit pentru ca are cursa membranei foarte scurta daca ar fi sa cred specificatiile de pe site-ul producatorului.

Edited by sorin83, 27 August 2016 - 19:46.


#11
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
https://www.partysou...02e-p-1534.html

De asta ce zici?

Sau doua d'astea?

https://www.partysou...608-p-1546.html

Edited by omuspan, 28 August 2016 - 09:12.


#12
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Primul pare facut sa lucreze in incinte inchise. Avand in vedere eficienta de 93db, as putea totusi renunta la ideea de incinta portata... Il iau in calcul in ideea in care as reusi cumva sa-l montez pe inaltimea disponibila.

Cele 2 de 8ohm au nevoie de un volum prea mare.

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Cum calculezi volumul? Ce caracteristici iei in calcul?

#14
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
sorin83, te-ai inhamat la aceasta activitate din plictiseala ori chiar vrei sa obtii o boxa portabila care sa si cante, eventual si cat mai bine ?!

Daca-i prima varianta, da-i bataie cu planul tau, daca-i a doua varianta, lasa joaca si cumpara asa ceva (de exemplu) si rezolvi problema.

Nu-nteleg deloc de ce tot are lumea impresia ca a construi o incinta acustica e o chestie de prins in suruburi niste difuzoare intr-o cutie din ceva placi aglomerate si cu asta basta...

#15
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 sorin83, on 28 august 2016 - 10:28, said:

Avand in vedere eficienta de 93db, as putea totusi renunta la ideea de incinta portata...  

Degeaba are 93db dacă îi are pe la 1~2 Khz...
În zona de joase probabil nu sare de 80~85db, asta dacă nu luăm în calcul şi impedanta care în zona de 50~60hz atinge ~20 de ohmi.

Fă şi tu nişte print screen-uri la graficele din WinISD.

#16
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007

 Protopopeus, on 28 august 2016 - 10:58, said:

sorin83, te-ai inhamat la aceasta activitate din plictiseala ori chiar vrei sa obtii o boxa portabila care sa si cante, eventual si cat mai bine ?!

Daca-i prima varianta, da-i bataie cu planul tau, daca-i a doua varianta, lasa joaca si cumpara asa ceva (de exemplu) si rezolvi problema.

Nu-nteleg deloc de ce tot are lumea impresia ca a construi o incinta acustica e o chestie de prins in suruburi niste difuzoare intr-o cutie din ceva placi aglomerate si cu asta basta...

M-am inhamat din placerea de a face ceva cu mainile mele... Posted Image
Am inceput cu asta https://1drv.ms/f/s!...-601LrLl2_Qe5FQ din dorinta de a face ceva util cu niste difuzoare noi pe care le aveam prin casa. E bazata pe un amplificator bluetooth (fara alte intrari) si e alimentata (in modul portabil) de o baterie stationara de 12v si 7ah.
Desi rezultatul e peste asteptarile mele, nu sunt prea multumit de joasele pe care le scoate. Cum oricum o caram in fiecare saptamana intre 2 locatii am decis sa mai fac inca una care sa aiba si subwoofer incorporat si mai multe intrari audio si functii. Pe asta vreau sa o fac sa si arate cat mai bine.

Recunosc ca nu ma pricep dar imi place sa invat lucruri noi si chiar am invatat foarte multe despre domeniul audio (fata de ce stiam inainte, adica mai nimic) din cat am rasscolit internetul pentru proiectul asta.

 omuspan, on 28 august 2016 - 10:57, said:

Cum calculezi volumul? Ce caracteristici iei in calcul?

De regula din simulare in winisd.

Edited by sorin83, 28 August 2016 - 12:20.


#17
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007

 alexx20alexx, on 28 august 2016 - 11:30, said:

Degeaba are 93db dacă îi are pe la 1~2 Khz...
În zona de joase probabil nu sare de 80~85db, asta dacă nu luăm în calcul și impedanta care în zona de 50~60hz atinge ~20 de ohmi.

Fă și tu niște print screen-uri la graficele din WinISD.

Astea sunt pentru monacor sp-167e in incinta de 15l cu dimensiunile 50*15*20. Frecventa e cea data default de winisd.

Attached Files



#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Primul e pentru incinte bassreflex. Lasa simularile, cu limitarile alese, 15l, alimentare cu baterii si max 100lei nu poti face o incinta perfecta.

 Protopopeus, on 28 august 2016 - 10:58, said:

sorin83, te-ai inhamat la aceasta activitate din plictiseala ori chiar vrei sa obtii o boxa portabila care sa si cante, eventual si cat mai bine ?!

Daca-i prima varianta, da-i bataie cu planul tau, daca-i a doua varianta, lasa joaca si cumpara asa ceva (de exemplu) si rezolvi problema.

Nu-nteleg deloc de ce tot are lumea impresia ca a construi o incinta acustica e o chestie de prins in suruburi niste difuzoare intr-o cutie din ceva placi aglomerate si cu asta basta...


Daca zici ca te pricepi da-i un sfat serios, nu-i propune in bascalie sa se joace de-a karaoke.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate