Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

teren pentru casa teren cu destinatia in CF "teren liber - gradini"?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dugu

dugu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2010
Buna ziua,
As dori sa cumpar un teren pentru a imi construi o casa pe el. Dupa luni de cautari, am gasit unul care imi place. Idea e ca in CF-ul pe care mi l-a aratat proprietarul scrie la destinatie: "teren liber - gradini".
Mentionez ca terenul este la vreo 5 km de oras (este intravilan), iar langa el nu sunt constructii (decat la 100-200m de el).
Este acest teren favorabil pentru constructia unei case?
Va multumesc mult!!!

Edited by dugu, 25 August 2016 - 23:09.


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
E destul de greu de vorbit cu doar atitea detalii.
Primul lucru de care ai nevoie e un certificat de urbanism, care iti spune ce poti construi acolo dpdv al reglementarilor locale. Adica, aceeasi structura care iti va aproba autorizatia de constructie. Sugerez sa intrebi userul " kolfleading, care tocamai se confrunta cu probleme majore din cauza asta(pe aria de case)

Nu conteaza destinatia de "gradini". Dupa constructie si intabulare asta se va schimba automat.

Fiind la asa departare esti expus, trebuie sa te gindesti la paza pe timpul constructiei.

( :D! Asa e bine? :D! )

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Are curent, gaze, apa si cablu la "poarta"?
Daca nu, intereseaza-te cat costa sa tragi curent.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Case izolate nu sunt tentante pentru dezvoltatorii de retele cu utilitati sau primarii. La nivel de 2008 o dezvoltare de retea electricitate de 3 stalpi a costat pe un proprietar 350 milioane lei vechi, adica 35.000 lei noi. Pentru apa poti merge pe foraj loco, cu hidrofor. Dar stii care este calitatea apei? Pentru canalizare iti poti lua o fosa septica eco, in 2008 am dat vreo 4.500 lei pe una frantuzeasca. Gaze pentru bucatarie poti folosi de la butelie iar incalzirea pe lemne. Internet si TV probabil ca prin 3G/4G, respectiv antena satelit.
Ai serviciu la oras si faci naveta? O problema de luat in calcul este si starea drumului de acces. Probabil acum este drum de pamant. Nu te gandi ca faci ceva cu cateva basculante de pietris, ala nu se numeste drum, tine 1-2 ierni. Apropo, cine crezi ca te va deszapezi iarna in caz de strat de zapada de peste un metru?
Daca vrei sa te muti in mijlocul naturii este OK, dar daca vii de la oras o sa simti lipsa utilitatilor, sau mai bine zis, cat de scump este sa ai acces la ele.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postclaudiu1, on 26 august 2016 - 05:42, said:

.... La nivel de 2008 o dezvoltare de retea electricitate de 3 stalpi a costat pe un proprietar 350 milioane lei vechi, adica 35.000 lei noi.

Ai cumva detalii in legatura cu acei bani?Este enorma suma aia.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View Postadisz, on 26 august 2016 - 08:26, said:

Ai cumva detalii in legatura cu acei bani?Este enorma suma aia.
3 stalpi si o FDPC cu 10 locuri pentru legat riveranii. Eu m-am legat cu 380V si am mi-am platit zecimea, plus distanta FDPC-casa, cam 100 metri cu cablu subteran, alta distractie de vreo 5-6.000 lei.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postclaudiu1, on 26 august 2016 - 09:11, said:

3 stalpi si o FDPC cu 10 locuri pentru legat riveranii. Eu m-am legat cu 380V si am mi-am platit zecimea, plus distanta FDPC-casa, cam 100 metri cu cablu subteran, alta distractie de vreo 5-6.000 lei.

Faza dragutza este ca dupa 5 ani de la investitie devine proprietatea transelectrica si poate beneficia oricine gratis.
Mai devreme de cei 5 ani cei care se racordeaza platesc cota parte.

Edited by arg, 26 August 2016 - 09:39.


#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Asta e un mare abuz....dar asta e, traim in Ro. La fel si la gaze, numai ca acolo e instant.

View Postarg, on 25 august 2016 - 23:56, said:

Are curent, gaze, apa si cablu la "poarta"?
Daca nu, intereseaza-te cat costa sa tragi curent.
Mare dreptate iti dau.
@dugu - asta e foarte important, desi nu pare la prima vedere. La mine aerian de peste drum cu un stilp, doar preliminar, a fost aproape 5000 lei. asa ca NB.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate