Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum verific un parfum daca este original

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, am un prieten, sa zic oarecum cunoscut, adica nu-l stiu de ieri de azi, si mai nou se ocupa cu parfumuri d'astea, smecherii, in fine nu ma intereseaza el cum le ia si cum le aduce, ideea e ca am mai luat de la el acuma 2 luni, un one million, si am fost sa zic oarecum multumit, in sensu ca ma dadeam 3,4 pufuri dimineata si seara cand ajungeam acasa inca mai mirosea, nu asa de tare cum era dimineata, dar se mai simtea cat de cat. In fine, acuma am luat altu' tot de la paco rabanne tot one million zis Cologne, azi am vorbit putin mai serios cu el si l-am intrebat daca sigur sunt originale sau nu, sa-mi zica ca nu are rost, sa fie sincer cu mine, nu ma supar nu nimic, el tot a insistat ca da si da si da, ca parfumu' in sine  e acel tester, si miroase foarte tare, imi dadea garantia ca a vrut cineva sa mai ia de la el si ca pana nu verifica acel cod care este scris pe sticla nu il ia, si pana la urma a fost original.
Ok, vreau sa stiu si eu, pe ce site bag acel cod, este un cod sau serie, pe sticluta, dar nu stiu unde sa-l introduc ca sa vad daca parfumu este original, aveti idee?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
fa o poza la ambalaj si sticla si urc-o aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NhzXjMytu0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by STARTREK1, 25 August 2016 - 23:00.


#3
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
http://checkcosmetic.net/

Insa nu cred ca-i vreo garantie ca-i original. 1 million simplu e extrem de persistent, cologne nu stiu.

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

 STARTREK1, on 25 august 2016 - 22:59, said:

fa o poza la ambalaj si sticla si urc-o aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NhzXjMytu0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ambalaju tocmai ce l-am aruncat, e o cutie alba simpla scris cu negru cum se numeste parfumu, am vazut ca cutia de la one million cologne e argintie, exact asa e si cutia care am primit'o numa ca e in loc de argintiu e alb.
Si video-ul ce mi l-ai dat tu e One Million simplu ce l-am avut acuma 2 luni, acuma am altu' (cel vechi se poate vedea putin in spate, e gol oricum ala)
Pozele nu sunt asa clare din cauza luminii.
Ce vreau sa mai zic, sau ma repet, ca parfumu miroase foarte tare, cel putin la inceput.
Am incercat si site-ul ala da spune ca, codul nu e suportat sau nu e corect, oricum am cautat poze cu one million simplu si cologne, si codu' care e scris pe cutie l-am mai vazut la alte sticlute pe internet, deci, probabil ca e fake cel vechi desi a mirosit destul de bine si de durata, si probabil ca si asta e.
Codul de pe cologne este acesta: 790915 800406 5

Attached Files


Edited by Calypsso, 25 August 2016 - 23:26.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
0:25
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sbefXxCCLDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Parerea mea despre parfumuri este ca
1 - Cele fake costa 50-60 de lei, nu am vazut parfum oribinal la 50 de lei. punct.
2 - Cele fake sunt ieftin facute, chiar am un prieten care a cumparat p.b. one milion fake cu 50 de lei, o mizerie de parfum, sticla cu auriul ala care se freca, deci o mizerie de parfum.

Nu inteleg de ce cumpara si de ce se vand produse fake, sincer, sunt parfumuri vrac, sunt parfumuri de firme mai ieftin, de 50 de lei cumperi ceva care chiar miroase frumos.
Daca te-ar fraieri un tip cu un parfum fake parca este ceva, dar sa cumperi un produs fake stiind ca doar ambalajul este de el si in rest este spirt ieftin...

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
@u-k, nu poti sa zici ca cele fake se dau cu 50-60 de lei, poate sa ceara si 500 de lei si sa zica ca e original si defapt e fake, nu pretu' defineste chestia asta.
Eu am dat 250 de lei pe el, si la prima vedere arata bine, adica nu da urme de ceva fake, poate doar cutia ca era alba si scris cu negru, dar nu stiu ce sa zic, ideea e ca voiam doar sa ma agat de ceva sa-mi dau si eu seama. Imi iau teapa sau nu-mi iau.
@STARTREK1,  am inteles ideea si ce zice tipu' ala, dar eu am Cologne nu One Million, si la ce zice el, parfumu vechi care l-am avut adica One Million simplu, seamana cu tot ce zice. Pana acuma, sunt PRO ca e adevarat si nu fake, sper sa ramana asa.
In fine, poate nu o sa-mi dau seama decat cu timpu, vreau sa incerc o chestie, sa ma dau pe mana, sa fac dus asa rapid, vara sa insist sa ma spal in zona care m-am dat si sa vad daca mai miroase.

Edited by Calypsso, 25 August 2016 - 23:41.


#8
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 Calypsso, on 25 august 2016 - 23:39, said:

@u-k, nu poti sa zici ca cele fake se dau cu 50-60 de lei, poate sa ceara si 500 de lei si sa zica ca e original si defapt e fake, nu pretu' defineste chestia asta.
Eu am dat 250 de lei pe el, si la prima vedere arata bine, adica nu da urme de ceva fake, poate doar cutia ca era alba si scris cu negru, dar nu stiu ce sa zic, ideea e ca voiam doar sa ma agat de ceva sa-mi dau si eu seama. Imi iau teapa sau nu-mi iau.
La 50 de lei ai garantia ca este fake, cele fake observ ca se vand cu 35 de lei pe olx - http://www.olx.ro/of...html#66008a9bcf
http://www.olx.ro/of...html#66008a9bcf
Eu sincer nu stiu de ce ar cumpara careva un produs fake, nu este ca si cand ai lua un tricou de care sa te folosesti, o pereche de adidasi pe care sa o porti, un parfum fake este spirt, apa goala, ca am cunostinte care au cumparat produse fake si imi parea ca arunca bani la gunoi.

Ca asta iti zic cu pretul? Daca cineva imi vinde un parfum cu 200 de lei, mi-a zis ca este original si el este fake, ok, este teapa, asta este, dar sa cumpar eu un parfum stiind ca este fake...

Si ce difera la anunturile de pe olx? Pai cele cu 25/35 de lei sunt replici.
Cele peste 100 de lei sunt Testere, asa zic, parfumuri originale care sunt testere.

Edited by u-k, 25 August 2016 - 23:54.


#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
cred ca al tau e 99.99999% fake
pe toate imaginile pe care le-am vazut pe net , pe sticla apare o singura data codu si numele; la al tau apare de 2 ori si scrisu e pe fond auriu, nu negru Posted Image

Attached Files



#10
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cauta un alt cod de 5 cifre sau cifra litera 3cifre, imprimate pe fundul ambalajului
http://www.checkfresh.com/

Edited by bobocul, 26 August 2016 - 03:12.


#11
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
STARTREK1, scrisu nu este negru este auriu, a iesit asa de la lumina, si scrisu nu este de doua ori, a iesit o reflexie la partea din dos.
Codu' acela clar nu este unic al parfumului pentru ca acelas cod apare pe mai toate parfumurile.
Pe cutie, adica pe fund, are un cod asa stantat sa zic in carton, mai exact 50711 am bagat codu' acolo si zice:
Batch code 50711
Production date 2015-03-12
Notes the codes are repeated every 10 years
Nu stiu ce vrea sa insemne asta, da' am observat ca poti sa scrii orice numar format din 5 cifre si iti zice acelasi lucru inafar de faptu ca se schimba data .

Attached Files


Edited by Calypsso, 26 August 2016 - 04:05.


#12
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Corect, ala este codul cu data de fabricatie. Am observat ca in ultimul timp, cam toti fabricantii au schimbat reteta si mirosul rezista mult mai putin, or face economie de incrediente.

#13
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 bobocul, on 26 august 2016 - 05:47, said:

Corect, ala este codul cu data de fabricatie. Am observat ca in ultimul timp, cam toti fabricantii au schimbat reteta si mirosul rezista mult mai putin, or face economie de incrediente.
Printre atatea originale mai arunca si fake, ca asa este romania, la noi se cumpara firma si ambalajul.

 bobocul, on 26 august 2016 - 03:08, said:

Cauta un alt cod de 5 cifre sau cifra litera 3cifre, imprimate pe fundul ambalajului
http://www.checkfresh.com/
In ultima perioada au inceput sa copieze si codurile astea, care sunt generice, gen lot si etc...
Asa si la haine o sa gasesti etichetele cu cod, o sa bagi codul de pe haine fake si o sa iti apara.

Ca imi aduci aminte de o discutie purata cu un amic, imi zicea ca hainele aduse de tigani in targurile alea de saptamana, cica sunt haine originale, ca sunt aduse din anglia, america, de unde dracu ziceau aia ca sunt aduse.
I-am zis ca sunt fake, o pereche de nike este la fel de scumpa in uk, daca adaugi transport si restul nu s-ar justifica pretul de 250/350 de lei cat cer ei pe incaltaminte.
Si nu mai zic ca negociaza la 150 de lei.

Romanul vrea sa creada 2 lucruri, 1 ca este furat si face o afacere foarte buna, 2 ca este original si printr-o minune a prins asta la un pret de nimic.
Si asa o sa intelegeti de ce se scapa de ambalaj, zic ca sunt produse furate si scapa de ambalaje.

#14
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Initiator, tester ele nu sunt in cutie originala, ci cutie simpla de carton, eventual fara nume, de obicei neagra. Am cumparat testere de la flight attendants si stiu. Deci daca a avut cutie originala sanse mici sa nu fie fake

#15
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Si probabil pe al tau scrie Tester pe sticla.

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Daca il cumperi dintr-un magazin autorizat gen Sephora, de exemplu, poti solicita un ceritificat de autenticitate.E singurul document care atesta provenienta si originalitatea unui parfum/apa de toaleta/aftershave.
Ce se vand pe alte site-uri sunt replici (fake-uri), cumparate de la bulgari  cu 10-15 leva sticla.Sau de la turci cu 4-5$ si vandute pe la noi la preturi irezistibile.
E aproape imposibil sa-ti dai seama daca un parfum e original sau nu.Ambalajul si sticla sunt identice, au inclusiv elementele de siguranta (cod de bare, cod de provenienta, nr lot, ingrediente, data fabricatiei etc), numai concentratia difera.
Singura modalitate de a afla daca e original sau nu e o analiza chimica a produsului.Care costa de vreo 2-3 ori mai mult decat produsul original.

Edited by primuministru, 26 August 2016 - 08:20.


#17
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

 u-k, on 26 august 2016 - 08:11, said:

Si probabil pe al tau scrie Tester pe sticla.

Nu, nu neaparat va scrie Tester pe el. Sticla era identica cu cel expus in Duty free.

#18
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Si analiza chimica este discutabila daca se face intr-un laborator obisnuit, singura analiza chimica corecta (dar de care nu o sa te poti lipi) este in laboratoarele producatorului, nu mai acolo se stie concentratia componentelor. In ziua de azi totul poate fi falsificat si la calitate ridicata. Citeam acum ceva ani de o ancheta la unul din marile magazinele de parfumuri din Bucuresti, unde o vanzatoare punea in vanzare si falsuri alaturi de originale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate